Kocioł do domu
5
(1)

Przed nami sezon grzewczy. Wybór odpowiedniego pieca gazowego nie jest najłatwiejszym zadaniem, a jego zakup musi zostać dobrze przemyślany. Jest to w końcu duża inwestycja na lata. Na początek musimy zastanowić się jak i do czego chcemy go wykorzystać. Czy tylko do ogrzewania wody, a może też do jej podgrzewania? Uwzględnić należy także miejsce, w którym chcemy umieścić kocioł. Dowiedz się, jaki kocioł będzie dla Ciebie najlepszych wyborem.

Spis treści artykułu:

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny przeznaczony jest do pracy w układzie centralnego ogrzewania. Nie posiada wbudowanego wymiennika ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, więc nie mamy możliwości jej samodzielnie podgrzać. Jednak to nie oznacza, że jesteśmy skazani wyłącznie na zimne kąpiele. Podstawowym zadaniem kotła jednofunkcyjnego jest ogrzewanie wody do instalacji centralnego ogrzewania, która jest wykorzystywana do ogrzewania mieszkania.

Natomiast istnieje możliwość rozszerzenia funkcji pieca, tak aby woda użytkowa również była ogrzewana. Za pośrednictwem dodatkowego wyposażenia (zasobnika) woda zostaje kierowana na zmianę do instalacji centralnego ogrzewania i do zasobnika. Dzięki temu energia wody użytkowej jest gromadzona w zasobniku, z którego można korzystać prawie bez ograniczeń. Zasobnik umożliwia zastosowania cyrkulacji – po odkręceniu kranu każdy z domowników ma natychmiastowy dostęp do ciepłej wody.

Zalety kotła jednofunkcyjnego:

 • natychmiastowy dostęp do ciepłej wody
 • mniejsze straty wody
 • tańszy od pieca dwufunkcyjnego

Wady kotła jednofunkcyjnego:

 • droższy od pieca dwufunkcyjnego przy dokupieniu podgrzewacza i zasobnika
 • powoduje postojowe straty ciepła 

Kiedy zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny? To urządzenie jest polecane w przypadku większych domów jednorodzinnych. Szczególnie tam, gdzie znajdują się co najmniej dwie łazienki. Zdarza się, że przy większej ilości domowników zapotrzebowanie do dostępu ciepłej wody (w tym samym czasie) jest o wiele częstsze. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie dać się zaskoczyć zimnym prysznicem warto postawić na piec jednofunkcyjny. Zainstalowanie pieca dwufunkcyjnego mogłoby spowodować uciążliwą zmianę temperatury wody i ograniczoną wydajność.

  Dodatki w stylu industrialnym w mieszkaniu

Kocioł gazowy, gdzie szukać? Odpowiedź jest prosta. Zaufana hurtownia hydrauliczna -zagwarantuje Ci fachową pomoc w doborze piecyka gazowego! 

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy. Jest ona ogrzewana na bieżąco do celów grzewczych, jak i jako woda użytkowa. Proces podgrzewania wody użytkowej następuje z chwilą odkręcenia kranu z ciepłą wodą. W przypadku, kiedy chcemy zażyć ciepłej kąpieli musimy poczekać na podgrzaną wodę. Jedynie droższe modele kotła dwufunkcyjnego są wyposażone we wbudowany zasobnik wody, który skraca czas oczekiwania po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. 

Zalety kotła dwufunkcyjnego:

 • tańsza i łatwiejsza instalacja przyłączeniowa
 • zajmuje znacznie mniej miejsca
 • tańszy od układów złożonych z kotła i zasobnika wody

Wady kotła dwufunkcyjnego:

 • większe zużycie energii
 • niestabilna temperatura wody
 • ograniczony strumień wody – może być niewystarczający dla poboru z kilku miejsc
 • dłuższy czas oczekiwania na ciepłą wodę

Kocioł dwufunkcyjny w szczególności przeznaczony jest do niedużych mieszkań, w których punkty poboru ciepłej wody znajdują się blisko kotła np. w łazience. W innym razie czas oczekiwania na ciepłą wodę znacznie się wydłuży. Ważne jest też, aby z podgrzewanej wody nie korzystały jednocześnie dwie osoby. Może to przyczynić się do wahań temperatury. Oznacza to, że na kocioł dwufunkcyjny najlepiej zdecydować się, kiedy posiadamy tylko jedną łazienkę.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here