Skrzynka centralna w domu
0
()


Stawiając dom, chętnie korzystamy z możliwości zaoszczędzenia pieniędzy i czasu na różnych pracach. Wiele osób samodzielnie wykonuje prace, które lepiej zlecić fachowcowi – mowa m.in. o pracach elektrycznych. W przypadku zarówno uziemienia, jak i innych elementów, wiele osób kieruje się zasadą, że jeśli coś działa, to wszystko zostało odpowiednio wykonane. Praktyka i doświadczenie przeczą tej zasadzie i pokazują, że z reguły jest odwrotnie.

Uziom fundamentowy

Zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ze względu na jakość instalacji elektrycznej lepiej, by wykonał ją profesjonalny elektryk. Instalacja elektryczna musi posiadać uziom, który można wykonać na wiele sposobów. 

Polecany jest m.in. uziom fundamentowy – najlepszy i najtańszy. Jednak trzeba go wykonać wcześniej, gdy fundament zostanie już zalany, będzie to po prostu niemożliwe. W przypadku tego typu uziomu wymagane są połączenia spawane. Te z drutu wiązałkowego na pewno nie będą odpowiednie. 

Uszkodzenie grożące koniecznością rozbiórki budynku 

Niepoprawnie wykonany uziom może prawidłowo działać do czasu np. pierwszego uderzenia pioruna w sieć energetyczną lub w piorunochron. Może okazać się, że doszło na przykład do uszkodzenia fundamentu, a z powodu wad uziomu nie można naprawić uszkodzenia i jedynym rozwiązaniem jest rozbiórka budynku ze względów bezpieczeństwa.

Kto może wykonać domową instalację elektryczną w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź jest prosta – też elektryk z doświadczeniem. To najlepsza gwarancja, że instalacja elektryczna w domu zostanie poprawnie wykonana, będzie bezpieczna i bezawaryjna. Zwróć uwagę, czy elektryk ma odpowiednie kwalifikacje. Nie rób tego sam, jeśli nawet masz podstawową wiedzę, nie zlecaj też tego zadania przypadkowemu „specjaliście”. 

Należy też pamiętać m.in. o ochronie przed przepięciami, które mogą doprowadzić do uszkodzenie cennego sprzętu RTV AGD, ale nawet do pożaru instalacji i domu. By tego uniknąć, potrzebny jest elektryk z kwalifikacjami. Okazuje się bowiem, że wielu elektryków w praktyce myli podstawowe układy sieci – m.in. układy TT z TN-S. 

  DEVIreg™Touch - dotykowy termostat do sterowania ogrzewaniem elektrycznym

Najbezpieczniej będzie zatrudnić elektryka z uprawnieniami pomiarowymi, by upewnił się, czy taki błąd nie został popełniony. W razie czego elektryk pomiarowiec poradzi sobie z naprawą tego błędu w kilka godzin lub dni.

Więcej porad na temat wykonania elektrycznej instalacji w domu znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/instalacja-elektryczna-w-domu

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here