0
()

Kable elektryczne to jeden z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej. Złożone są z wielu wyizolowanych żył ze specjalną powłoką zewnętrzną, która odpowiedzialna jest za ochronę kabli przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Oznaczenia kabli elektrycznych
Kable elektryczne znakowane są za pomocą odpowiednich liter. Takie oznaczenie zazwyczaj dostarcza informacji o budowie żyły, materiale wykorzystanym do izolacji, materiale powłoki zewnętrznej, a czasem również o materiale osłony czy dodatkowych istotnych kwestiach. Przykładowo, kabel oznaczony YDY to taki, którego izolację oraz powłokę wykonano z polwinitu symbolizowanego przez literę „Y”. „D” oznacza natomiast, że jest to przewód o jednodrutowych żyłach miedzianych.

Przewody a kable elektryczne
Kable mają za zadanie wyznaczyć drogę prądowi elektrycznemu. Często zamiennie nazywane są przewodami elektrycznymi, gdyż różnica sprowadza się do konstrukcji. Dzięki odpowiedniej budowie żyła kabla może być więc umiejscawiana także na zewnątrz pomieszczeń, nawet w powietrzu czy w wodzie, natomiast przewody elektryczne znajdą zastosowanie w warunkach wewnętrznych. W przypadku instalacji elektrycznych w domach czy blokach pod pojęciem „kabli” kryją się więc przewody elektryczne.

Rodzaje kabli elektrycznych
W domach najczęściej można spotkać się z kilkoma rodzajami przewodów. Pierwszy z nich ma umożliwić zamocowanie kabli w pomieszczeniach suchych na tynku lub pod nim – w takim wypadku są to przewody z oznaczeniem YDYp 300/500 V. Innym często spotykanym rodzajem przewodu jest OMYp, który mocowany jest w niewielkich urządzeniach przenośnych znajdujących zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Szczególnie przydatny okaże się więc przy wszelkiego rodzaju remontach ze względu na użycie takich urządzeń jak wiertarka czy szlifierka. Niejednokrotnie konieczne jest także wykorzystanie kabli elektrycznych odpornych na drgania czy wielokrotne zgięcia. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się kable elektryczne oznaczone literami LGY.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here