3.9
(21)

Każda osoba, która posiada własny ogród wie, że altana to idealne miejsce wypoczynku. Aby jednak spełniała wszystkie nasze oczekiwania i zapewniała wygodę oraz ochronę przed zbyt palącym słońcem, deszczem lub wiatrem musi zostać odpowiednio skonstruowana.

Jednym z jej najważniejszych elementów jest bez wątpienia dach. Jakie pokrycie dachowe warto wybrać? Na co zwracać uwagę? Przekonajmy się.

Papa – rozwiązanie ekonomiczne, ale zawodne

Wiele osób, które chcą wykończyć swoją altanę poszukuje ekonomicznych, tanich rozwiązań. Dlatego też bardzo często sięgają po papę, która pozwala na wykończenie i uszczelnienie dachu wykonanego z drewna. Nie da się bowiem ukryć, że położenie pracy jest niezwykle proste a koszt jej zakupu naprawdę niewielki a często też z tego samego względu wliczony w cenę zakupu altanki.

Niestety, to rozwiązanie nie jest wolne od wad. Wilgoć, słońce, mróz – wszystkie te czynniki atmosferyczne sprawiają, że z czasem papa zaczyna odklejać się od dachu, kruszyć się i pękać. Często więc zdarza się tak, że praktycznie każdego roku musimy od nowa wykańczać dach swojej altany. Jeśli więc zależy nam na trwałości – papa nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie powinno być to być też zaskoczeniem, gdyż w ogólnej opinii papa jest rozwiązaniem tymczasowym, zabezpieczającym dach na relatywnie, krótki okres czasu.

Gonty, dachówki i blachy – dach na lata

Kolejnym rozwiązaniem, które możemy zastosować jest montaż na dachu altany jednego z materiałów, które wykorzystuje się do wykończenia dachów domów jednorodzinnych. Możliwości jest naprawdę sporo – gonty, blachodachówka czy też dachówki ceramiczne prezentują się elegancko a przy tym są solidne i trwałe. Decydując się na taką metodę wykończenia dachu altany możemy mieć pewność, że posłuży nam przez wiele lat.

  Stół ogrodowy - sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem

Minusem dachówek i blach jest jednak ich wysoka cena, która dla wielu osób jest poważną przeszkodą. Pośrednim rozwiązaniem pozostaje więc gont, który ma zdecydowaną przewagę pod względem kosztu jego nabycia. Przypomina on trochę papę lecz nie należy go z tym rozwiązaniem mylić gdyż jest trwały oraz nie ulega tak szybkiemu zużyciu. Obostrzeniami przy jego montażu jest jednak to, że jest on tylko pokryciem dachu i musi być przymocowany (praktycznie każdy jego kawałek) do litej powierzchni jak odeskowany dach czy płyta OSB.

Poliwęglan – hit ostatnich lat

Jak widać, każdy materiał ma swoje zalety i wady. Istnieje jednak rozwiązanie, które eliminuje większość z nich. Mowa o dachach wykonanych z poliwęglanu. Tworzywo to charakteryzuje się bowiem niezwykłą wytrzymałością na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Co więcej, w odróżnieniu od wcześniejszych rodzajów pokryć dachowych płyty poliwęglanowe przepuszczają światło słoneczne, dzięki czemu w altanie nie musi panować nieprzyjemny cień i półmrok a do tego nie ma rażenia przytłoczenia i ograniczenia przestrzeni. Jednocześnie zatrzymują one szkodliwe promieniowanie UV, jesteśmy więc odpowiednio chronieni.

Płyty z poliwęglanu są lekkie, dzięki czemu ich montaż nie jest trudnym zadaniem. Jest to materiał, który w przypadku altan może pretendować do miana jednego z najlepszych rozwiązań. Wykorzystywany jest w konstrukcjach aluminiowych altan ogrodowych marki palram, w których płyta poliwęglanowa sama w sobie jest dachem i pokryciem. Czasem również można też spotkać poliwęglan w konstrukcjach drewnianych co również ma swój urok. W obu przypadkach jest to propozycja dla wszystkich miłośników nowoczesności i minimalizmu. Zaletą płyt poliwęglanowych jest również stosunkowo przystępna cena, która dla wielu osób ma ogromne znaczenie.

Jak więc widzisz możliwości wyboru pokrycia dachu altany jest obecnie naprawdę sporo. Dzięki temu każdy z nas może wybrać rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb i upodobań. Pamiętajmy jednak, by wybierając rodzaj materiału, za pomocą którego pokryjemy dach zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również trwałość danego rozwiązania. Dzięki temu nasza altana będzie prezentować się idealnie przez długi czas.

  Ozdobne donice od firmy doniceozdobne.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.9 / 5. Ilość ocen: 21

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here