0
()

Odnawialne źródła energii zaspokajają już blisko 19% zapotrzebowania ludzkości na energię, przy czym liczba ta sukcesywnie wzrasta. Chętnie wykorzystują je zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe. Na pierwszym miejscu znajduje się energia słoneczna, a dokładniej mówiąc wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Sprawdźmy zatem, czy taka inwestycja faktycznie się opłaca!

Popularność fotowoltaiki

Jeszcze kilka lat temu widok paneli fotowoltaicznych na dachach budynków mógł wprawiać w zdziwienie, zwłaszcza że był on rzadkością. Obecnie coraz częściej mówi się o rewolucji energetycznej, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł energii na źródła odnawialne. Prym pod tym względem prym wiedzie fotowoltaika. Pod koniec 2018 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła aż 490 MW, z czego blisko 70% zasila przydomowe mikroinstalacje. Eksperci już teraz są zdania, że w perspektywie kilkudziesięciu lat, powstaną rozwiązania, które będą w całości oparte na czystej energii. Potencjał energetyczny słońca jest bowiem niewyczerpalny, a jego wykorzystanie przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Panele fotowoltaiczne stanowią serce całej instalacji. Każdy panel zbudowany jest z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi efekt fotowoltaiczny, czyli przekształcenie promieniowania słonecznego w prąd stały. Obecnie na rynku występują trzy generacje ogniw. Różnią się one między sobą technologią wykonania oraz materiałami, które zostały wykorzystane do ich produkcji. Najpopularniejsze ogniwa, monokrystaliczne i polikrystaliczne, produkowane są z kryształów krzemu o wysoce uporządkowanej strukturze atomowej. Dzięki temu posiadają one najwyższą sprawność wynoszącą 23-25% dla pojedynczego ogniwa oraz 15-19% dla całego modułu.

Nieodłączny element każdej instalacji fotowoltaicznej stanowi falownik, który zamienia prąd stały, na zmienny, czyli taki, jaki występuje w sieci energetycznej, z której zasilamy nasze urządzenia domowe. Zabezpiecza on również naszą instalację przed pracą w warunkach niepożądanych. W sytuacji awarii lub zaniku napięcia w sieci, falownik automatycznie się wyłącza, a nasza mikroelektrownia przestaje generować prąd.

  Fit out, czyli co warto wiedzieć o nowych usługach firm projektowych

Instalacja fotowoltaiczna składa się również z przewodów łączeniowych oraz zestawów montażowych, służących do zamontowania paneli na dachu budynku pod odpowiednim kątem. Ponadto konstrukcja wsporcza zapewnia stabilność całej instalacji.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu gospodarstwa domowego czy firmy pozwalają nam na przynajmniej częściowe uniezależnienie się od rosnących cen energii oraz zmniejszeniu kwot na naszych rachunkach za prąd. Dzięki wysokiej trwałości instalacji zapewniamy stabilne źródło taniej energii na wiele lat nie tylko sobie, ale również swoim bliskim. Jednak inwestycja w fotowoltaikę zapewnia korzyści nie tylko pod względem finansowym. Przede wszystkim jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji, ani zanieczyszczeń, nie emitują też hałasu. Energię słoneczną zalicza się do tzw. źródeł odnawialnych, co oznacza, że w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, nie musimy obawiać się o jej wyczerpanie. To jednocześnie doskonałe rozwiązanie na pozyskanie energii elektrycznej w trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwym jest podłączenie się do sieci energetycznej.

Inwestycja w fotowoltaikę – kiedy się zwróci?

Zakup instalacji fotowoltaicznej nie należy do tanich, jednak musimy pamiętać o tym, że jest to inwestycja długoterminowa, która zwróci się w okresie 10-12 lat. Po tym czasie instalacja będzie produkowała dla nas darmową energię, którą w przypadku nadwyżek możemy oddać do sieci energetycznej, aby następnie odebrać ją w systemie opustów 1:0,8. Oznacza to, że z każdej wyprodukowanej przez nas i oddanej do sieci 1 kWh możemy odebrać 0,8 kWh w okresie naszego zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Nie musimy się również obawiać, że po wyżej wspomnianym okresie 10-12 lat nasza instalacja będzie produkować dla nas mniej energii. Producenci udzielają gwarancje wydajności modułów fotowoltaicznych na 25 lat, co oznacza, że po tym czasie ich sprawność może spaść jedynie do 70-80%.

  Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Istnieje również wiele możliwości, aby obniżyć początkowe koszty związane z zakupem i montażem naszej mikroelektrowni. Warto przyjrzeć się okresowym dotacjom na zakup paneli fotowoltaicznych oferowanym przez Urzędy Miasta lub możliwości odliczenia wydatków poniesionych na instalację od podstawy opodatkowania. Więcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznych i możliwości ich finansowania możemy uzyskać u wybranych sprzedawców energii elektrycznej. Należy do nich m.in. innogy Polska, w której ofercie znajdują się różnorodne pakiety instalacji fotowoltaicznej obejmujące, chociażby wykonanie projektu technicznego, dostawę materiałów czy montaż instalacji.

Fotowoltaika to bez wątpienia opłacalna inwestycja, która wykorzystuje naturalny potencjał Słońca. Powszechna dostępność oraz wysoka stopa zwrotu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych, a wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się rozwijał.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here