Oszczędzanie prądu to oszczędzanie pieniędzy
5
(3)

Spis treści artykułu:

Jak oszczędzać prąd? Walka z podwyżką energii elektrycznej

Podwyżki prądu to realny problem każdego z nas. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej płacimy za prąd. To z kolei sprawia, że nasz budżet domowy zostaje dodatkowo obciążony. Podwyżki dotykają także przedsiębiorców, którzy muszą sobie radzić z rosnącymi kosztami w firmie. Przyjrzyjmy się temu, jak można oszczędzać prąd.

Co nas czeka? Czy podwyżki cen prądu są realne? Jak oszczędzać prąd?

Podwyżki prądu – co nas czeka?

Co ciekawe, rachunki za prąd wzrosły w 2022 roku aż o 24%, porównując do zeszłego roku. Średnia cena energii czynnej wzrosła aktualnie o ok. 37%, a koszty dystrybucji o 8%. Rodzina z dwójką dzieci zużywa średnio w ciągu roku 2400 kWh. Średnia cena za 1 kWh w naszym kraju wynosi 0,77 zł.

Poza podwyżkami, pojawiło się też wsparcie w związku z rosnącymi kosztami. Okazuje się, że wprowadzono obniżkę akcyzy i stawki VAT, jak też dodatek osłonowy. Od lipca 2022 PGNiG podniosło cenę energii elektrycznej dla gospodarstwa domowych. Najniższa podwyżka do końca 2022 roku ma wynieść 6%.

Energa, Enea i Tauron już złożyły w URE wnioski o zmianę taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w domach. Przed zimowym okresem sprzedawcy podwyższają ceny, co uderza w zwykłego Polaka. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak można radzić sobie z podwyżkami. 

Zasadne jest więc pytanie: jak oszczędzać prąd w domu?

Oszczędzanie energii elektrycznej – na czym oszczędzać prąd?

Istnieje kilka sposobów na to, aby skutecznie oszczędzać energię elektryczną. Najprostszą metodą jest dobre wykorzystanie światła dziennego. Zorganizujmy przestrzeń w domu tak, aby jak najlepiej wykorzystać promienie słoneczne w dzień.

Jeżeli pracujemy w domu, warto postawić komputer przy oknie. Nie zapominajmy o wyłączania światła. Zaangażujmy w proces oszczędzania całą rodzinę, dzięki czemu łatwiej będzie nam zachować wprowadzone zasady.

Na czym jeszcze można oszczędzać energię elektryczną? Dobrym rozwiązaniem jest wymiana żarówek na energooszczędne. Są one nieco droższe od zwykłych, jednak dzięki nim zużyjemy mniej prądu. 

  Aranżacja wnętrza z ekologicznych materiałów

Co ciekawe, dobrym wyborem może być gotowanie potraw po przykryciem. Używając pokrywek można zmniejszyć czas gotowania w kuchniach elektrycznych lub indukcyjnych, co przekłada się na oszczędzanie energii elektrycznej.

Nieużywane sprzęty warto wyłączać z kontaktu. Starajmy się nie używać trybu czuwania. Przy czym warto wspomnieć, że wiele nowych urządzeń elektrycznych pozwala na oszczędzanie prądu od pierwszego użycia – właśnie dzięki trybowi eko (tryb oszczędzania energii), które wyłącza całkowicie „czuwanie”.

Jak obniżyć koszty zużycia prądu?

W każdym domu można z powodzeniem obniżyć koszty zużycia prądu. Domownicy powinni pamiętać o kilku kwestiach, poza wyżej wymieniowymi:

  • Uruchamianie pełnej zmywarki i pralki – dzięki temu zoptymalizujemy korzystanie ze sprzętów w gospodarstwie domowym. Raczej nie warto kupować ogromnych urządzeń wtedy, gdy w domu mieszkają dwie osoby. Z kolei w dużej rodzinie nie sprawdzi się zmywarka zbyt mała. Podczas zakupu sprzętów, trzeba mieć na uwadze etykiety energetyczne. Energooszczędne urządzenia będą najlepszym wyborem. 
  • Nie przegrzewanie mieszkania – jeśli mamy ogrzewania podłogowe lub pompę ciepła, warto postawić na niższą temperaturę we wnętrzu. Zamiast grzać w domu przez cały dzień, postawmy na cieplejsze ubrania. Wieczorami możemy sięgnąć po ciepły koc i aromatyczną herbatę. 
  • Nie otwieranie piekarnika podczas pieczenia – za każdym razem, gdy otwieramy piekarnik, wypuszczamy gorące powietrze. Dzięki temu, że nie będziemy otwierać urządzenia podczas pieczenia, możemy zaoszczędzić na prądzie. Rachunki mogą być niższe nawet o kilkaset złotych rocznie. 
  • Gotowanie tylko takiej ilości wody jaką potrzebujemy (czajnik elektryczny pobiera sporo energii!)
  • Wymień żarówki na żarówki energooszczędne – nie odczujesz różnicy w domu, ale w portfelu już tak.
  • Oszczędzanie prądu możliwe jest dzięki wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w któyrch Cię nie ma.

Jak oszczędzać energię elektryczną i co nam to daje?

Co ciekawe, oszczędzanie energii elektrycznej w domach ma wymiar nie tylko ekonomiczny, lecz także ekologiczny. Pamiętajmy o tym, że mniejsze zużycie prądu jest równe zmniejszeniu zanieczyszczeniu środowiska.

  Jakie możliwości dekoracyjne dają lamele slim?

Nie bez znaczenia jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i spalin. Dzięki temu możemy przyczynić się do mniejszego niszczenia warstwy ozonowej i ograniczenia zjawiska zmian klimatycznych.

Oczywiście w domach ważne jest też to, że zapłacimy mniejsze rachunki za prąd. Oszczędzanie energii to oszczędzanie pieniędzy. Nic więc dziwnego, że jest to tak ważne dla wielu osób i samo oszczędzanie prądu zrobiło się trendy. 

Zużycie energii elektrycznej – co pobiera dużo prądu w domu?

W każdym domu korzystamy z nowoczesnych sprzętów, które wpływają na nasz komfort. W kuchni i pokojach nie wyobrażamy sobie życia bez niezawodnych urządzeń.

Co pobiera najwięcej prądu w domu?

Okazuje się, że na pierwszym miejscu jest płyta indukcyjna. To sprzęt sprawny i niezawodny, który może generować wyższe rachunki za prąd.

Kolejne urządzenie do piekarnik elektryczny. Nie bez znaczenia jest też lodówka, czajnik elektryczny i zmywarka.

Nieco mniej prądu zużywają: komputer, odkurzacz i pralka. Podczas codziennego stosowania urządzeń gospodarstwa domowego, warto mieć na uwadze generowanie oszczędności.

Oczywiście pewnych sprzętów nie można odłączyć, jednak inne dają nam możliwość mniejszego zużycia energii elektrycznej. Zakup sprzętu warto uwarunkować energooszczędnością, co daje wiele korzyści. 

Słowem podsumowania… oszczędzanie prądu jest łatwe!

Sposobów oszczędzania prądu jest wiele. Jak widzisz odpowiedź na pytanie jak oszczędzać prąd nie jest jednoznaczna, ale za to jednoznacznie wskazuje w jakim kierunku powinniśmy nasze oszczędzanie energii elektrycznej w domu kierować. I jest to przede wszystkim dużą ilość przyzwyczajeń i codziennych czynności, które możemy przecież łatwo zmienić, aby energię elektryczną wykorzystywać w dużo mniejszym stopniu.

Oszczędność energii elektrycznej nie tylko poprawi stan Twoich finansów, ale również pomoże dbać o aspekty ekologiczne. Dlatego wszystkim, również Tobie powinno zależeć na oszczędzaniu prądu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here