elektryk1
5
(6)

Czym jest instalacja elektryczna? Jest to zespół urządzeń elektrycznych stanowiący układ, w którym przepływa prąd o niskim napięciu, czyli do 1000V prądu zmiennego i 1500V prądu stałego. Powszechnie pojęcia „instalacja elektryczna” używa się do sieci przewodów elektrycznych w danym budynku, natomiast fachowo nazwa ta obejmuje również wszelkie podpięte do tej sieci sprzęty elektryczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji elektrycznych?

Wyróżnia się wiele rodzajów instalacji elektrycznych, a podziały są tworzone ze względu na różnorodne czynniki. I tak biorąc pod uwagę zasilane odbiorniki, instalacje dzieli się na:

  • oświetleniowe – obejmujące wszystkie urządzenia zasilające źródła światła, a także przenośne urządzenia grzewcze i niepodgrzewające wodę o niewielkiej mocy;
  • siłowe – zasilają urządzenia grzewcze, podgrzewacze wody i odbiorniki o dużej mocy, a także trójfazowe kuchenki grzewcze.

Specjaliści zajmujący się instalacjami elektrycznymi dzielą je także ze względu na charakter budynku, w którym są montowane:

  • instalacje przemysłowe – znajdujące się w różnego rodzaju zakładach przemysłowych;
  • instalacje nieprzemysłowe – obejmujące instalacje w budynkach biurowych, administracyjnych, szkołach i uczelniach, wszelkich budynkach użyteczności publicznej oraz instalacje montowane w mieszkaniach, blokach i domach;
  • instalacje w rolnictwie i w obiektach hodowlanych – stanowią osobną kategorię instalacji elektrycznych ze względu na charakterystyczny dla tej branży sposób użytkowania.

Instalacje elektryczne można również podzielić na stałe i tymczasowe – w zależności od czasu ich użytkowania.

W domach jednorodzinnych możemy spotkać trzy rodzaje instalacji elektrycznych – różnią się one między sobą miejscem montażu.

  • Instalacja wtynkowa – wykonywana na powierzchni ściany, tuż pod warstwą tynku, która musi mieć ok. 5 mm. Montaż odbywa się na nieotynkowanej ścianie, gdzie kable mocowane są za pomocą drutów, gwoździ i klamer. Do tej instalacji należy odpowiednio dobrać pozostałe elementy sieci elektrycznej, czyli puszki, gniazda, łączniki.
  • Instalacja podtynkowa – montowana w rowkach tworzonych w ścianie, w których umieszcza się specjalne rurki wewnatrz których znajdą się później przewody elektryczne. Dopiero po zamontowaniu rurek ścianę się tynkuje. Zaletą tej instalacji jest możliwość jej zmiany bez konieczności kucia ścian, jednak wycinane rowki mogą osłabić całą konstrukcję.
  • Instalacja nadtynkowa – stosowana najczęściej w pomieszczeniach, w których wygląd ściany nie ma istotnego znaczenia, np. w piwnicach czy garażach. Montowana jest na tynku, za pomocą metalowych opasek. Takie instalacje stosuje się również w listwach podłogowych.
  Jaka wilgotność w pokoju dziecka?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here