Kocioł dwufunkcyjny gazowy
5
(1)

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa gazowy kocioł dwufunkcyjny,
  • jak można zwiększyć ilość ciepłej wody podgrzewanej przez kocioł dwufunkcyjny,
  • dlaczego kotły dwufunkcyjne mają tak dużą moc w porównaniu z kotłami do większych budynków,
  • w jaki sposób sterowanie pogodowe usprawnia pracę kotła.

Wiszący gazowy kocioł dwufunkcyjny (popularnie określany jako piec gazowy dwufunkcyjny) to kompletna kotłownia w jednym małym urządzeniu: zawiera pompę obiegową, naczynie przeponowe i wbudowany wymiennik, w którym podgrzewa się wodę użytkową. Wszystko w ramach jednej obudowy zajmuje w przybliżeniu tyle miejsca, ile pojedyncza szafka kuchenna.

W małym domu lub mieszkaniu mamy przeważnie jedną łazienkę i kuchnię. Przy braku miejsca na kotłownię możemy umieścić piec gazowy w jednym z tych pomieszczeń.

Kocioł dwufunkcyjny – jak działa?

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo – czyli w momencie odkręcenia kranu kocioł wykrywa przepływ i uruchamia się, podgrzewając wodę w płytowym wymienniku o małej pojemności. Po zakręceniu kranu kocioł wyłącza palnik lub, w okresie zimowym, przełącza się na ogrzewanie domu.

Przy standardowym wyposażeniu łazienki (wanna jednoosobowa lub zwykły prysznic) kocioł dwufunkcyjny w zupełności wystarcza do zapewnienia ciepłej wody dla domowników. Już urządzenie o mocy 20 kW jest w stanie podgrzać do 30℃ 10-11 litrów wody na minutę, czyli umożliwia ciągłą pracę prysznica.

Przy większym zużyciu, gdy na przykład jeden z domowników bierze prysznic, a drugi korzysta z kranu w kuchni, przyda się nieco większa moc – 24 czy nawet 30 kW.

Jak zapewnić sobie stale ciepłą wodę przy użyciu kotła dwufunkcyjnego?

Dla większej wygody korzystania z podgrzewania przepływowego wody temperatura wymiennika w kotle może być stale utrzymywana na zadanym poziomie. Nazywa się to funkcją komfortu ciepłej wody użytkowej. Przy pojemności wymiennika od 1 do 1,5 l nie powoduje to zauważalnych strat ciepła, a daje efekt ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu bez oczekiwania na nagrzanie wymiennika.

  Co to jest rotomat? Poznaj idealny dodatek do wystroju i urządzenie do nakręcania zegarków automatycznych!

Istnieją też inne rozwiązania umożliwiające zwiększenie ilości podgrzewanej wody. Kocioł dwufunkcyjny wyposażony we wbudowany zasobnik o niewielkiej pojemności (np. 20 litrów) pozwala zwiększyć ilość podgrzanej wody do 200 l/10 minut przy mocy kotła ok. 30 kW.

Moc kotła dwufunkcyjnego – dlaczego jest tak duża?

I tu pojawia się pytanie: czy nie jest to za duża moc w kontekście tak małej powierzchni domu czy mieszkania? Faktycznie, przy powierzchni np. 100 m2 nowoczesnego budynku zapotrzebowanie energetyczne to ok. 5 kW. Kocioł dwufunkcyjny natomiast posiada moc minimum 20 kW. Jednak moc kotła, którą podajemy, to jego moc maksymalna. Tak naprawdę kocioł może pracować z mocą minimalną nawet poniżej 3 kW. Może on więc wydajnie i równomiernie ogrzewać dom z mocą bliską minimalnej, a podgrzewać wodę z mocą maksymalną.

Dodatkowo współczesny kondensacyjny kocioł może pracować na ogrzewanie wody użytkowej z mocą maksymalną wyższą niż w przypadku ogrzewania budynku. Na przykład kocioł o mocy 20 kW na c.o. osiąga moc 24 kW na podgrzewaniu c.w.u.

Sterowanie pogodowe kotła dwufunkcyjnego

Dzięki sterowaniu pogodowemu, będącemu już standardem, układ pilnuje, aby kocioł pracował z temperaturą minimalną konieczną do ogrzania domu, a tym samym z minimalną mocą. Nowoczesny sterownik pozwala też ustawić temperaturę wody użytkowej uzyskiwanej z kotła, a także uruchomić program czasowy dla funkcji komfortu c.w.u.

Podsumowując: wiszący kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny wraz ze sterowaniem pogodowym zapewni zarówno równomierną i oszczędną pracę na ogrzewanie małego domu lub mieszkania, jak i wydajne podgrzanie wody użytkowej dla jego mieszkańców.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here