Nowocesne okapy kuchenne
5
(1)

Okap to bardzo ważne urządzenie w każdej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Jeżeli jesteś właścicielem domu lub mieszkania, który boryka się z brzydkimi zapachami podczas smażenia lub gotowania, to koniecznie przeczyta ten tekst do końca.

Okapy i pochłaniacze kuchenne – ważne parametry

Istnieje kilka istotnych parametrów, którym należy się przyjrzeć, wybierając okapy kuchenne. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Jeżeli zależy Ci na energooszczędnym sprzęcie, zdecyduj się na wybór okapu o klasie energetycznej A+ lub A++. Przyjrzyj się również takim parametrom jak moc i wydajność urządzenia. Kolejnym ważnym elementem jest rodzaj sterowania. Najpopularniejszy typ to sterowanie za pomocą przycisków – tzw. soft touch.

Niektóre okapy kuchenne są wyposażone w podświetlane przyciski. Nowoczesne okapy o zaawansowanej technologii  mogą być np. sterowane dotykowo (tzw. sensor touch) lub być obsługiwane za pomocą pilota. Na rynku dostępne są urządzenia z oświetleniem neonowym lub oświetleniem LED. Warto zdecydować się na okap wyposażony w oświetlenie LED, które jest energooszczędne i trwałe.

Okapy ze względu na sposób montażu

Okapy różnią się między sobą m.in. miejscem montażu. Możesz zdecydować się na okapy do zabudowy lub okapy wolnostojące. Jeżeli chodzi o sposób montażu, wyróżnia się przede wszystkim takie rodzaje urządzeń:

  • Okapy wyspowe – znajdujące się nad kuchenną wyspą;
  • Okapy nadkuchenne (podszafkowe) – montowane pod szafką wiszącą;
  • Okapy przyścienne (kominowe) – instalowane bezpośrednio do ściany;
  • Okapy wysuwane (teleskopowe) – wysuwane spod szafki;
  • Okapy sufitowe – montowane na suficie podwieszanym;
  • Okapy rustykalne – urządzenia w stylu retro.
  Płytki drewnopodobne Korzilius: modne drewno do każdego wnętrza

Okapy wolnostojące i do zabudowy – poziom hałasu

Kupując okapy do zabudowy czy pochłaniacze wolnostojące, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu danego urządzenia. Nie warto decydować się na produkt o wysokim poziomie hałasu – będzie Ci on przeszkadzał podczas gotowania czy rozmów. Najlepiej zwrócić uwagę na okapy, które nie pracują zbyt głośno. Jeżeli zależy Ci na stosunkowo cichym sprzęcie, wybierz okap, którego poziom hałasu nie przekracza 60 dB.

Wyciągi czy pochłaniacze kuchenne?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu okapu, musisz wybrać pomiędzy pochłaniaczem kuchennym a wyciągiem. Różnią się one między sobą trybem pracy i sposobem przyłączenia. Jeżeli w budynku nie ma możliwości podłączenia urządzenia do wentylacji, warto zdecydować się na pochłaniacze kuchenne.

Taki model nie wymaga bezpośredniego podłączenia do wentylacji i działa w obiegu zamkniętym. Jest też znacznie łatwiejszy do zainstalowania niż wyciąg. Jednak korzystanie z pochłaniacza wiąże się z koniecznością regularnej wymiany specjalnych filtrów. Z kolei okapy z wyciągiem są pracują bardziej skutecznie, ponieważ działają w obiegu otwartym – zasysane powietrze usuwane jest bezpośrednio do szybu wentylacyjnego. Nie wymagają również zastosowania filtrów.

Okapy kuchenne – praktyczne funkcje dodatkowe

Dostępne na rynku okapy do zabudowy i wolnostojące są wyposażone w rozmaite funkcje dodatkowe. Warto wybrać model posiadający funkcje, które odpowiadają Twoim potrzebom. W przypadku niektórych okapów możliwa jest regulacja wysokości. Dzięki temu możesz dopasować wysokość urządzenia do swojego wzrostu lub obniżyć je na czas gotowania, aby bardziej skutecznie pochłaniało nieprzyjemne zapachy. Jeżeli zależy Ci na możliwości ustawienia konkretnego czasu pracy okapu, zdecyduj się na urządzenie z timerem.

Dla bezpieczeństwa warto wybrać sprzęt wyposażony w czujnik dymu czy spalin. Z kolei możliwość wyciszenia sprawia, że urządzenie będzie pracowało jeszcze ciszej niż zwykle. Niektóre urządzenia są również wyposażone w radio, co z pewnością umili Ci czas spędzony w kuchni. Na rynku dostępne są też okapy z sensorem zapachu, dzięki któremu urządzenie zmienia tryb pracy w zależności od panujących w pomieszczeniu temperatury i wilgotności powietrza. Możesz również zdecydować się na zakup okapu z opcją regulacji jasności oświetlenia.

  Dodatkowe światło w kuchni, czyli co oprócz światła główego?

Pochłaniacze kuchenne do zabudowy i wolnostojące – na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając pochłaniacze kuchenne do zabudowy oraz wolnostojące, jest ich rozmiar. Wielkość sprzętu powinna być dopasowana do metrażu pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował. Kolejne aspekty, którym trzeba się przyjrzeć, to jakość wykonania okapu oraz jego cena. Jeżeli szukasz sprzętu wysokiej jakości, nie decyduj się na najtańszy produkt. Warto postawić na markowe urządzenie od sprawdzonego producenta, które posłuży Ci przez lata.

Okap stanowi idealne rozwiązanie problemu brzydkich zapachów w kuchni. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które zostały opisane powyżej. Warto zainwestować w urządzenie wysokiej jakości, które będzie służyło Ci przez wiele lat.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here