Motopompy do brudnej wody
5
(4)

Motopompy – zastosowanie i budowa

Na rynku znaleźć można rozwiązania dostosowane zarówno do ciężkich zadań przemysłowych, jak i sporadycznych prac wokół domu czy też w ogrodzie. Bez względu jednak na wielkość i przeznaczenie motopompy do wody brudnej, schemat działania pozostaje taki sam. Urządzenia te składają się przede wszystkim z trwałej i szczelnej obudowy, silnika spalinowego oraz pompy wodnej. W przypadku sprzętu typowo budowlanego, motopompy wykorzystuje się m.in. do tłoczenia wody z zalanych piwnic, wykopów czy podziemnych garaży.

Największą zaletą motopomp jest ich niezależność od wszelkich źródeł zasilania. Wszystko to dzięki silnikowi spalinowemu, który do działania potrzebuje jedynie konkretnego paliwa, najczęściej benzyny. Specyfika działania motopomp sprawia, że stanowią one podstawowe wyposażenie m.in straży pożarnej, która może dzięki temu szybko zareagować w sytuacjach powodziowych.

Z motopomp korzystają również wyspecjalizowane firmy budowlane, które zajmują się wykonywaniem wykopów. Miejsca te niekiedy zalewa woda, przez co kontynuowanie robót jest utrudnione lub wręcz niewykonalne. Warto w tym miejscu dodać, że motopompy można podzielić na te do wody czystej oraz brudnej. Jakie są między nimi różnice?

Motopompy do wody czystej i brudnej – różnice

Przeglądając oferty motopomp można natknąć się na ich specyficzny podział, który obejmuje sprzęt do pompowania wody czystej oraz brudnej. Nietrudno zgadnąć o specyfice działania tego typu urządzeń. Motopompy do wody czystej przystosowane są do tłoczenia wody o niskim poziomie i średnicy zanieczyszczeń stałych, np. z rzeki, jeziora, pojemników z deszczówką czy też zalanej piwnicy. Pompy do wody brudnej z kolei posiadają specjalną konstrukcję i bardziej wydajne filtry, dzięki czemu mogą one pompować wodę zmieszaną np. z błotem, co ma miejsce w omawianych wyżej wykopach budowlanych.

  Jak buduje się hale magazynowe?

Na jakie parametry motopomp zwrócić uwagę?

Przejdźmy zatem do parametrów technicznych motopomp, które bezwzględnie należy wziąć pod uwagę przed ich zakupem.

Moc i pojemność silnika – najczęściej parametry te przekładają się na ogólną wydajność pompy. Niestety trzeba tu pamiętać, że im większa moc silnika i jego pojemność, tym większe będzie jego spalanie.

Maksymalna wydajność pompy – najczęściej wyrażana jest w litrach na minutę. Im większa wydajność, tym więcej wody może przetłoczyć dany model motopompy.

Zużycie paliwa i pojemność zbiornika – dzięki tym parametrom możemy w łatwy sposób obliczyć łączny czas pracy motopompy na pełnym zbiorniku paliwa.

Wysokość podnoszenia – stanowi o maksymalnej wysokości, na jaką dany model pompy może podnieść słup wody, np. ze studni czy pojemnika z deszczówką.

Ciężar i ciśnienie akustyczne – niekiedy lekceważone parametry, ale okazują się istotne w przypadku konkretnych zastosowań. Ciężki sprzęt dysponuje co prawda wysoką wydajnością, ale jednocześnie może sprawiać problemy podczas transportu, załadunku i rozładunku. Głośna praca urządzenia z kolei nie będzie pożądana, jeżeli planujemy go wykorzystać do pompowania wody w ogrodzie lub na działce.

Innymi parametrami, na które polecamy zwrócić uwagę jest średnica przyłącza, sposób rozruchu silnika, wymiary motopompy, a także funkcje dodatkowe, takie jak możliwość bezpiecznej pracy urządzenia “na sucho”. Dzięki temu pompa nie ulegnie uszkodzeniu nawet po wypompowaniu całej wody ze zbiornika.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here