Łazienka ze skosami
5
(2)

Poddasze użytkowe cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest już typowy strych, gdzie przechowujemy niepotrzebne i dawno zapomniane przedmioty. To pomieszczenie wykorzystujemy, by powiększyć przestrzeń mieszkalną. Wiele osób decyduje się na łazienkę na poddaszu. Z oczywistych przyczyn będzie to łazienka z tzw. skosem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu takiego wnętrza.

Łazienka ze skosem, a ściana kolankowa

W przypadku aranżacji łazienki na poddaszu należy wziąć pod uwagę nie tylko jej powierzchnię w metrach kwadratowych, ale także wysokość ściany kolankowej oraz tzw. pełną powierzchnię stania. Ściana kolankowa to ta, na której oparty jest dach. Wspominam o niej na samym początku nie bez powodu.

Wysokość ściany kolankowej oraz kąt zabudowy (kąt nachylenia dachu) wpływa na ostateczną powierzchnię w łazience ze skosem. Jeśli więc kąt nachylenia zabudowy będzie niski, możliwości aranżacyjne łazienki ze skosem będą o wiele bardziej ograniczone niż w przypadku, gdy spadek byłby większy, a ściana kolankowa wyższa.

Wanna czy prysznic w łazience ze skosem

Co będzie lepsze w przypadku aranżacji łazienki na poddaszu: wanna czy prysznic? Podejmując decyzję, musisz wziąć pod uwagę pewne ograniczenia, szczególnie jeśli chodzi o natrysk. Prysznic w takiej łazience powinien być zamontowany w najwyższym punkcie.

W przypadku wanny panuje większa dowolność. Jeśli łazienkę na poddaszu urządziłbyś w poprzednim stuleciu, byłoby o wiele trudniej o dobór odpowiedniej wanny. Wówczas dostępne były głównie prostokątne, zabudowane modele. Na szczęście dziś wybór jest o wiele większy. Można zdecydować się na wanny wolnostojące lub przyścienne, z możliwością umieszczenia ich zarówno pod skosem jak i pod „zwykłymi” ścianami.

  Wyposażenie do łazienki w stylu loftowym – jaką armaturę wybrać? Podpowiadamy!
aranżacja łazienki na poddaszu

Umywalka i WC – gdzie je umieścić

Umywalkę oraz misę WC warto zamontować przy najwyższej ścianie. Są to przecież urządzenia sanitarne, z których korzystamy kilka razy dziennie. Bardzo ważne jest zatem to, by mieć do nich swobodny i wygodny dostęp.

Najwyższa ściana w łazience na poddaszu to również doskonałe miejsce na lustro, najlepiej duże, takie, które optycznie powiększy pomieszczenie.

Okno dachowe

Okno dachowe sprawi, że w łazience będzie jasno. Dzięki temu latem, biorąc poranny prysznic, nie będziesz musiał zapalać światła. A w przypadku wyboru wanny będziesz mógł cieszyć się romantycznym widokiem w czasie długiej, odprężającej kąpieli.

Łazienka na poddaszu – podsumowanie

Jeśli marzysz o dużej, przestronnej łazience i nie straszne są Ci pewne ograniczenia aranżacyjne, poddasze może okazać się świetnym wyborem. Co więcej, remont takiego pomieszczenia to dobry moment, aby pomyśleć również o ubezpieczeniu domu. Dzięki niemu możesz uniknąć finansowych skutków takich zdarzeń, jak powódź czy kradzież z włamaniem (w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia).

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here