Pomieszczenie gospodarcze w domu
5
(2)

Pomieszczenie gospodarcze może pełnić wiele ciekawych funkcji. Zwykle wykorzystywane jest jako składzik, pralnia czy garderoba. Jednak to także ciekawy pomysł na mini biuro w mieszkaniu czy spiżarnię. Nieważne, co w nim zaplanujesz, i tak pozwoli na skuteczne uporządkowanie przestrzeni. Warto natomiast wiedzieć, jak dobrze je zaprojektować oraz jak urządzić by było maksymalnie funkcjonalne.

Spis treści artykułu:

Dodatkowa przestrzeń

Pomieszczenie gospodarcze pełni rolę dodatkowej przestrzeni, która jest niezwykle przydatna. Często trzeba je zrobić kosztem mniejszego salonu czy kuchni. Jest to natomiast rozwiązanie, które ma wiele zalet. Porządkuje przestrzeń, stwarza miejsce na przedmioty, których nie chcemy trzymać na wierzchu, jak choćby odkurzacz, mop czy suszarkę na pranie. Pozwala podzielić kategoriami, a nawet „tematycznie” miejsce, w którym umieścisz akcesoria do prania, sprzątania, zapasy czy ubrania.

W zależności od tego na co przeznaczysz pomieszczenie gospodarcze, na pewno poprawi jakość życia wszystkich domowników. A to dlatego, że skutecznie podniesie komfort codziennego użytkowania mieszkania, ponieważ optymalizuje czas poświęcany na czynności robocze – bo łatwo znaleźć akcesoria, panuje w nich porządek i nie leżą na wierzchu psując nastrój i tworząc bałagan w salonie czy łazience. 

Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze?

Przy projektowaniu i organizowaniu pomieszczenia gospodarczego największym wyzwaniem jest przede wszystkim jego niewielka powierzchnia. Stąd aranżacja powinna zależeć przede wszystkim od przeznaczenia. Inaczej wyposażona będzie spiżarnia, garderoba czy pralnia.

Podstawą wyposażenia pomieszczenia gospodarczego są meble. Można skorzystać z tych, które już są w domu i są niepotrzebne lub postawić na te zrobione na wymiar. Są one idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na łatwe wydzielenie stref i skuteczne rozplanowanie przestrzeni.

pralnia w pomieszczeniu gospodarczym w domu

Pralnia

W pralni kluczowe jest określenie miejsca z koszami na brudne i czyste pranie, które czeka na prasowanie. Tutaj warto także pomyśleć o lokalizacji, w której będzie segregowane i składane pranie, np. blat roboczy, półki i pojemne szuflady. Sprawdzi się też umieszczenie deski do prasowania na stałe, najlepiej takiej zintegrowanej z meblami lub do nich mocowanej.

Trzeba też zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie gniazdek do podłączenia żelazka, pralki i suszarki. Jeśli chodzi o szafkę na detergenty nie musi być ona zamykana. W suszarni na spokojnie można również chować odkurzacz czy wiadro z mopem.

Spiżarnia w pomieszczeniu gospodarczym

Spiżarnia

Jeśli pomieszczenie gospodarcze ma być zaplanowane pod spiżarnię to powinno znaleźć się w północnej części mieszkania, tak aby panowała tam niska temperatura. Tylko taka pozwoli na bezpieczne przechowywanie produktów spożywczych. Można je pakować w przezroczyste pojemniki lub odpowiednio podpisane. To znacznie ułatwi poszukiwanie. Najlepiej też zadbać o lokalizację blisko kuchni.

W samym rozplanowywaniu przestrzeni najważniejsze będzie odpowiednie ułożenie regałów.  Najlepsze są mocowane na ścianie profile z półkami i koszami na wysuwanych prowadnicach. Przy samych drzwiach lub na nich można umieścić haki na fartuchy czy torby na zakupy. Ciekawymi rozwiązaniami do spiżarni są np. wózki na kółkach, którymi można przewozić naczynia i dania do jadalni. Osobno powinno się ulokować detergenty i inne elementy ważne do sprzątania kuchni.

małe biuro w pomieszczeniu gospodarczym w domu

Biuro w mieszkaniu

Jeśli pomieszczenie gospodarcze jest większe można spokojnie rozplanować w nim przestrzeń pod małe biuro w mieszkaniu. Warto umieścić w nim wtedy najpotrzebniejsze rzeczy, jak modułowe biurko, wygodne krzesło i szafki na dokumenty czy sprzęty typu drukarka, itd. Jednak, jeśli przestrzeń jest naprawdę mała, warto zostawić ją otwartą np. na salon.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here