Gruntowe pompy ciepła
0
()

Czym są i jak działają gruntowe pompy ciepła? 

Wysokiej jakości gruntowe pompy ciepła od sprawdzonych producentów stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Nie wytwarzają ciepła samodzielnie, ale pozyskują je z otoczenia, czyli z gleby. Następnie, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, przetwarzają je tak, aby dało się je dostarczać do budynku. Wykorzystywany w tym przypadku system opiera się na źródle dolnym (jest z niego pobierane ciepło) oraz górnym (oddającym ciepło do domu). Pompa natomiast służy do zapewnienia efektywnego przepływu pozyskiwanego ciepła między tymi dwoma miejscami. 

Sama instalacja gruntowych pomp ciepła jest nieco skomplikowana. Jak wynika z nazwy, konieczne jest bowiem umieszczenie ich pod powierzchnią ziemi. Aby to zrobić, niezbędne jest z kolei czasem wykonanie odpowiednich odwiertów. Może zatem wpłynąć to na zagospodarowanie terenu. Po montażu urządzenie pozostaje jednak praktycznie niezauważalne. Z gruntu energia transportowana jest do czynnika chłodniczego, który zamienia ją w parę. Ta natomiast wysyłana jest do sprężarki, by podnieść jej temperaturę. Na końcu gorąca para oddaje ciepło do gospodarstwa domowego przy zastosowaniu wymiennika ciepła, czyli tzw. skraplacza. 

Jakie są rodzaje gruntowych pomp ciepła? 

Pompy ciepła występują w kilku różnych wariantach, bo ciepło pobierać mogą zarówno z ziemi, jak i np. powietrza. Gruntowe pompy ciepła natomiast mają dwa podstawowe typy. Użytkownik wybiera więc między: 

  • pionowym kolektorem gruntowym, 
  • poziomym kolektorem gruntowym.

Jak łatwo się domyślić, najłatwiej jest rozpoznać te dwa modele po ułożeniu. Pierwszy z wymienionych montowany jest w pozycji pionowej i sięga nawet do 100 metrów pod ziemię. Jego instalacja może wymagać pozwolenia administracyjnego. Co więcej, opiera się na potrzebie wykonania kilku odwiertów, którymi zająć się powinny fachowcy. Mimo to jednak często jest dobrym rozwiązaniem, np. w przypadku niewielkich działek. Nie zajmuje wiele powierzchni, przez co łatwiej jest znaleźć dla niego miejsce.

  Bacówka Radaway& SPA - Lider w zapewnianiu atrakcji dla dzieci!

Rozwiązanie poziome zwykle układane jest na głębokości 1,2-1,5 m. Dostępne jest w różnych wariantach, zależnie od terenu. Najczęściej zajmuje więcej miejsca niż opcja pionowa. Jego zaletą jest to, że nie trzeba w jego przypadku robić profesjonalnych odwiertów. Co więcej, większość prac można wykonać samodzielnie, a to znacznie redukuje koszt inwestycji. 

Czy i dlaczego opłaca się montować gruntowe pompy ciepła? 

Głównym argumentem przemawiającym za montażem gruntowych pomp ciepła są oszczędności. W ogólnym rozrachunku generują bowiem mniejsze koszty niż inne rozwiązania. Wymagają pewnej inwestycji, ale kupno urządzenia sprawdzonej marki, od zaufanego sprzedawcy, to jednak gwarancja jego bezproblemowej pracy. Szybko zacznie więc się spłacać za pomocą niższych rachunków za energię. Z czasem wręcz zacznie zarabiać, szczególnie jeśli trend rosnących cen paliw nadal będzie się utrzymywał. 

Druga kwestia to ekologia. Troska o naturę sprawia, że pompy ciepła stają się rozwiązaniami atrakcyjnymi. Osoby będące świadome postępującej degradacji Ziemi mają szansę w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę do jej ratowania. Zgodne jest to zresztą z ogólnoświatowym trendem działającym na rzecz ochrony środowiska naturalnego. 

Nie bez znaczenia jest też wygoda i komfort użytkowania gruntowych pomp ciepła. Nie wymagają one czyszczenia pieca czy przechowywania, kupowania oraz dokładania opału. Steruje się nimi bez żadnego problemu, dzięki czemu poradzi sobie z nimi praktycznie każdy. Są ponadto bezpieczniejsze, nie istnieje bowiem w ich przypadku zagrożenie wybuchem. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here