Montaż pompy ciepła
0
(0)

Spis treści artykułu:

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia grzewcze korzystające z energii cieplnej pobranej z powietrza na zewnątrz budynku i tylko w niewielkim stopniu zasilane energią elektryczną. Ich działanie opiera się na transportowaniu energii, nie zaś na jej wytwarzaniu.

Pompy wykorzystują ciepło z odnawialnych źródeł i kierują je do instalacji grzewczej – ich sposób pracy przypomina mechanizm lodówki, tylko że działa na zasadzie odwrotnej. Takie rozwiązanie sprawia, że pompy ciepła woda powietrze to ekologiczny, energooszczędny i bardzo wygodny w użytkowaniu rodzaj ogrzewania. 

Zalety pomp ciepła 

Producenci podają, że pompy ciepła to urządzenia ekologiczne i oszczędne, ale co to właściwie znaczy? Pompy ciepła powietrzne nie emitują żadnych szkodliwych spalin, wykorzystują odnawialne źródło energii i generują bardzo niskie koszty. Rzeczywiście, obecnie pompy ciepła są urządzeniami zapewniającymi nam najtańsze ogrzanie domu – pobierają niewielkie ilości energii elektrycznej. Ten rodzaj ogrzewania jest też wygodny w użyciu, bo bezobsługowy – nie musimy martwić się o uzupełnianie paliwa, składowanie materiałów opałowych czy czyszczenie pieca, jak w przypadku innych urządzeń grzewczych. 

Do innych zalet pomp ciepła woda powietrze należy bezpieczeństwo czy wielofunkcyjność. Użytkując pompę ciepła nie musimy się obawiać o wybuch gazu, pożar czy zaczadzenie – będzie to więc najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny. Co ważne, pompy służą nie tylko ogrzewaniu budynków i wody, ale także chłodzeniu domu w gorące dni. Mając tego rodzaju urządzenie, nie musimy już instalować klimatyzacji, a więc tym sposobem zaoszczędzimy dodatkowe pieniądze. 

Powietrzne pompy ciepła są łatwe w montażu – nie wymagają instalacji kolektorów w gruncie, ani specjalnego miejsca. Można je zainstalować niemal wszędzie i nie zabiorą zbyt dużo powierzchni użytkowej – w przeciwieństwie do pozostałych typów urządzeń grzewczych. Inaczej też niż inne kotły, będą one sprawne i gotowe do pracy bardzo długo. Pompa ciepła może działać 30 lat, a czasami nawet dłużej (w zależności od montażu, serwisu czy doboru mocy urządzenia). 

  Nowoczesna i stylowa choinka. 10 pomysłów na oryginalną choinkę

Wady pomp ciepła 

Oczywiście, jak każdy rodzaj urządzenia grzewczego, pompa ciepła woda powietrze oprócz licznych zalet, ma także i wady. Jakie? Z pewnością największym minusem tego rozwiązania będą wysokie koszty inwestycji – choć nie będą one aż tak wysokie, jak w przypadku pomp gruntowych. Te urządzenia grzewcze emitują też dość duży hałas, co może być uciążliwe dla niektórych użytkowników. 

Mówi się także o niższej sprawności pomp w przypadku ujemnych temperatur na zewnątrz. Nowe rozwiązania technologiczne stosowane w dostępnych obecnie na rynku powietrznych pompach ciepła są coraz bardziej wydajne i działają zdecydowanie lepiej zimą od swoich poprzedników. Urządzenia te mogą być mniej wydajne przy wysokich mrozach, jednak te w ostatnich latach w naszym klimacie niemal nie występują. 

To najważniejsze wady pomp, jednak decydując się na ten rodzaj urządzenia grzewczego musimy także pamiętać, że najlepiej będzie ono działać z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli np. z podłogówką. Jeżeli planujemy zamontować w naszym domu tradycyjne grzejniki, powinniśmy wybrać wysokotemperaturową pompę ciepła. 

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy warto?

Jak zostało wspomniane na początku, pompy ciepła powietrzne wykorzystują działanie odnawialnych źródeł energii, ale do rozpoczęcia pracy urządzenia potrzebna jest energia elektryczna. Tu pojawia się pole do zastosowania fotowoltaiki. Dzięki takiemu połączeniu, koszty ogrzewania będą znikome, ale jeśli nie chcemy lub nie możemy zamontować fotowoltaiki, wybór pompy ciepła wciąż będzie opłacalny. W porównaniu do ogrzewania gazowego, elektrycznego, czy tym bardziej węglowego, za użytkowanie powietrznej pompy ciepła zapłacimy dużo mniej. Warto też mieć na uwadze rosnące ceny paliw – w kolejnych latach różnice w kosztach ogrzewania mogą być więc jeszcze większe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here