Sprawdź, co wziąć pod uwagę, gdy wymieniasz okna na poddasze.
5
(1)

W przypadku wymiany okien połaciowych należy przede wszystkim zadbać o to, by dostarczały one jak najwięcej światła, a także chroniły przed utratą ciepła i hałasem. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego modelu w zależności od kąta nachylenia dachu.

Kąt nachylenia dachu a rodzaj okna

Jakie okna dachowe wybrać do naszego domu? W miejscach, w których kąt nachylenia połaci dachu nie przekracza 15, najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone do dachów płaskich, z zainstalowaną szybą antywłamaniową. Przy kącie 20-65 dobrym rozwiązaniem będzie montaż okien uchylno-obrotowych.

Przy przechyleniu równym 90 optymalny okaże się wybór okna obrotowego. W zależności od potrzeb możemy zainstalować okna dachowe otwierane ręcznie lub elektrycznie (za pomocą pilota). Pożytecznym rozwiązaniem nadającym się szczególnie do kuchni będzie okno odporne na panującą w pomieszczeniu wilgoć. Dodatkowo warto zainwestować w automat zamykający je w razie deszczu – taki czujnik jest standardowym elementem okien elektrycznych. Od stopnia nachylenia naszego poddasza zależy również wysokość montowanego okna. Im kąt jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Zasady montażu

Jak wstawić okno dachowe, aby było funkcjonalne i łatwe w eksploatacji? Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni do jego rozmiarów kołnierz, co zapewni ochronę przed wilgocią i zagwarantuje szczelny montaż. Dodatkowo można zamontować ramę izolacyjną, rynnę odwadniającą i izolację przeciwwilgociową. Istotna jest również obróbka okna dachowego od wewnątrz. Doskonałą opcją bywa zamontowanie gotowej konstrukcji, którą ułatwia wykonanie wnęki. Aby zminimalizować tworzenie się mostów termicznych, warto pod nią ułożyć izolację.

Nie zapomnijmy też o zastosowaniu paroizolacji. Takie skuteczne rozwiązania oferują między innymi okna dachowe do poddaszy na velux.pl. Jeśli dolna krawędź okna znajduje się na wysokości od 80 do 130 cm, najlepszym sposobem będzie otwieranie go od góry, jeżeli natomiast jego krawędź przekroczy 130 cm, wygodniejsze okaże się uchylanie dołem. W pierwszym przypadku ustawione obok meble nie utrudnią nam do niego dostępu.

  Kolor we wnętrzu: poddasze w kolorze

Choć generalnie sama instalacja okien nie nastręcza trudności, warto w tym celu wynająć profesjonalną ekipę, najlepiej proponowaną przez producenta. Dzięki temu mamy gwarancję, że zostaną one zamontowane prawidłowo (źródło: http://muratordom.pl/budowa/okna-dachowe/wymiana-okien-radzimy-jak-bez-problemow-wymienic-okno-dachowe,112_7117.html?page=1).

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here