Sprawdź, jak zaaranżować pokój dziecka na poddaszu i jak go doświetlić.
5
(1)

Pokój dzieciecy łączy w sobie funkcje przytulnej sypialni, placu zabaw i laboratorium naukowego. Zadbanie o jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego jest więc w tym wnętrzu najważniejsza. Dodatkowo należy zaprojektować takie oświetlenie elektryczne, które bez problemu będzie można dostosować do zmieniających się potrzeb naszych najmniejszych domowników. Planujesz zaaranżować pokój dziecka na poddaszu? Zobacz, jakie są podstawowe zasady projektowania oświetlenia do pokoju dziecięcego.

 

Jak oświetlić pokój dziecka na poddaszu?

Główą zasadą doboru oświetlenia, niezależnie od wieku dziecka, jest podział wnętrza na dwie podstawowe strefy: snu i relaksu oraz zabawy i nauki. Już na etapie projektu warto powiązać bezpośredni dostęp do światła naturalnego, które odpowiada za dobre samopoczucie naszego dziecka ze sztucznym oświetleniem. To drugie jest niezbędne do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania również po zmroku.

Oświetlenie w strefie nauki

Gdy myślimy o strefie nauki to powinniśmy ją zaaranżować już na etapie projektu dziecięcego poddasza. Warto wykorzystać wartości dodane, które daje nam odpowiednie usytuowanie otworu okiennego. Należy pamiętać, że nic tak bowiem nie relaksuje podczas pracy i nauki, jak malowniczy widok za oknem, który w przypadku pokoju na poddaszu, może być naprawdę niezwykły.

Poza zapewnieniem dostępu do światła dziennego ważne jest też oświetlenie miejsca do nauki światłem sztucznym. Wieczorem niezbędne będzie wsparcie dodatkowym oświetleniem miejscowym ze światłem kierowanym. Nasze pociechy, niczym pracownicy biurowi, potrzebują natężenia światła o mocy 500 lx na poziomie blatu, pozostała część pomieszczenia może być oświetlona światłem o mniejszym natężeniu i neutralnej białej (optymalna to 4000K).

Jak oświetlić strefę zabawy?

Oczywiście dziecięce zabawy rzadko ograniczają się do wybranego miejsca i dość szybko swym zasięgiem obejmują całe pomieszczenie. Gdy na poddaszu znajduje się płaski dach, wówczas dedykowana stropodachom nowoczesna stolarka okienna wprowadzi do wnętrza odpowiednią ilość światła dziennego. Padające z góry światło doświetli strefę codziennych zabaw czy kącik czytelniczy. Bardziej problematyczna może być aranżacja świetlna dachów skośnych. Pamiętajmy tylko, że 1 m2 powierzchni przeszklenia okna naświetla około 8 m2 powierzchni podłogi.
W przypadku doświetlenia strefy codziennej warto postawić na przemyślane oświetlenie dodatkowe. W tym wypadku sprawdzi się oświetlenie ogólne. Centralnie umieszczona oprawa o ciepłej białej barwie, powinna być jak najbardziej zbliżona do światła słonecznego (około 3200 K). Ważne jest, by poziom natężenia oświetlenia głównego wynosił około 300 lx, a światło było miękkie i rozproszone. Nie powinno ono oślepiać dziecka, ale też nie może zmuszać go do wytężania wzroku podczas zabawy.

  Jak wybrać lampy do pokoju dziecięcego?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. mamy taki pokój i to bez okna. Więc gra świateł była bardzo potrzebna. Dzięki temu jest mea fajny klimat i dzieciaki chętnie w tym pokoju na poddaszu śpią i się bawią. ZA dnia raczej nie, bo jednak światło dzienne lepsze dla oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here