0
()

Na wybór odpowiedniego materaca musimy poświęcić sporo czasu, nie inaczej jest w przypadku stelaża łóżka. Podobnie jak materac ma on nam służyć przez lata, a nawet jeszcze dłużej, więc jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Nawet najwygodniejszy materac ułożony na słabej jakości konstrukcji nie da nam wymarzonej wygody, a przede wszystkim okaże się zmarnowaną inwestycją. Stelaż i materac powinny stanowić nieodłączną całość i choć kupowane osobno, muszą się komponować zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu.

Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż?

Podstawowym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę to materiał z jakiego wykonany jest stelaż. Drewno wciąż jest bardzo popularne, ale coraz częściej ustępuje miejsca stelażom metalowym. Wybierać możemy również spośród stelaży listwowych i segmentowych. Te pierwsze wykonane mogą być z drewna brzozowego lub bukowego bądź tworzywa sztucznego. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, stelaże listwowe są bardzo elastyczne. Zależy to od grubości i liczby przymocowanych listew. Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że stelaż będzie współgrał z umieszczonym na nim materacu. Stelaże listwowe najlepiej pasują do materaców sprężynowych, kieszeniowych, lateksowych i piankowych.

Stelaże segmentowe to nieco bardziej zaawansowana technologia. Składają się one z niezależnych od siebie segmentów, na których ciężar rozkłada się równomiernie i lepiej dopasowuje się on do ułożenia ciała. Co ważne, umożliwia on ustawienie innej twardości w poszczególnych segmentach. Dodatkowo otwarta struktura segmentów zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, a w konsekwencji wzmacnia walory materaca i wpływa na jego dłuższą żywotność. Na takich stelażach najlepiej sprawdzą się materace lateksowe i piankowe.

Łóżko ruchome czy statyczne?

Stelaże dzielimy również ze względu na ich funkcjonalność. Do wyboru mamy te statyczne lub regulowane. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stelażami sztywnymi, które nie dają możliwości ustawienia pozycji poszczególnych segmentów. Na ich wartość wpływa więc jakość materiału, z którego jest wykonany i liczba listew. Po drugiej stronie znajdują się stelaże regulowane, ręcznie lub mechanicznie. Tego typu stelaże zostały stworzone z myślą o tym, że łóżko to nie tylko miejsce na sen, ale i strefa relaksu. Stelaże regulowanie pozwalają na ustawienie pozycji poszczególnych segmentów, a także ich twardości. Możemy to zrobić za pomocą wmontowanych w stelaż silników, teleskopów lub taśmy.

  Sypialnia w bieli. Gdzie kupić meble i dodatki?

To rozwiązanie zapewnia też dużą wygodę przy korzystaniu ze skrzyni na pościel. Regulowane stelaże sprawdzą się również podczas wypoczynku. W czasie oglądania telewizji lub czytania książki możemy ustawić go w wygodnej dla nas pozycji, co ważne, w szybki i łatwy sposób. Doskonale sprawdzą się również przy starszych użytkownikach lub osobach chorych. Regulacja pozwala tak dopasować stelaż do potrzeb, by zapobiegać odleżynom.

Jeszcze do niedawna wybór stelaży był ograniczony. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, co świadczy o tym, że komfort snu ma dla nas coraz większe znaczenie. Jakość stelaża wpływa na jakość snu, a ta bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Dobrze wykonany stelaż jest również gwarancją wysokiej higieny snu i mniejszej zużywalności materaca. Wytrzymałość samego stelaża zwiększymy również poprzez właściwą konserwację samej konstrukcji stelaża. W ten sposób będziemy mogli się nim cieszyć przez lata.  

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here