Jaki rozmiar materaca?
Jaki rozmiar materaca wybrać do łóżka?
5
(2)

Parametry materaca – na co zwrócić uwagę?

Rozmiar materaca ma niebagatelne znaczenie na to, jak wyśpimy się każdej nocy. Spanie na zbyt małym materacu, z którego zwisają nam nogi jest nie tylko niewygodne, ale również będzie wymuszać na nas przyjmowanie nienaturalnych pozycji. Wykrzywieni, jesteśmy szczególnie narażeni na urazy kręgosłupa, a co za tym idzie pojawienie się bólów w różnych odcinkach pleców (np. szyjnym, lędźwiowym czy krzyżowym). Z drugiej strony, zbyt duże łóżko, niedostosowane do rozmiaru sypialni, może być niepraktycznie i znacząco utrudnić poruszanie się po pomieszczeniu.

Najważniejszym kryterium zakupu nowego materaca powinien być zatem jego rozmiar, a więc długość, szerokość i grubość.

Jak dobrać długość materaca?

Długość materaca musi być precyzyjnie dopasowana do tego, ile mierzy użytkownik. Przyjmuje się, że dobry materac powinien być dłuższy o conajmniej 15-20 niż wzrost śpiącego. Najbardziej uniwersalny materac dla dorosłych będzie miał 200 cm – sprzęt o takich parametrach bez problemu znajdziemy w ofercie wszystkich producentów. Dla osób o nieprzeciętnym wzroście (np. 190-200 cm) dedykowane są niestandardowe materace o długości 210 lub 220 cm wykonywane na indywidualne zamówienie.

Materace do dziecięcej sypialni będą odpowiednio krótsze. Najlepszym wyborem dla niemowląt jest materac o długości 120-140 cm (np. Hilding Kołysanka), dla przedszkolaków – 160 cm, a dla starszych dzieci – 180 cm. W przypadku młodzieży dobrze sprawdzą się standardowe rozwiązania dla dorosłych (200 cm) typu Hilding Breakdance czy Hilding Funky.

Szerokość materaca

Uznaje się, że im szerszy materac, tym lepiej. Niemniej, w wyborze odpowiedniej powierzchni materaca należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar sypialni i wielkość ramy łóżka. Kupując materac nieco mniejszy od szerokości łóżka, możemy mieć pewność, że sprzęt zmieści się w obrębie ramy, a ponadto będzie lepiej wentylowany i łatwiejszy do utrzymania w czystości.

  Wnętrza w stylu wabi sabi

Szerokość materacy do łóżka pojedynczego zaczynają się od 70 cm. Najbardziej zalecanym modelem dla dorosłych jest materac 90×200, np. Hilding Zumba czy Hilding Rumba. Nieco mniejsze rozwiązanie (materac 80×200) posłuży jako wypełnienie do węższych łóżek, zwłaszcza w sypialniach młodzieży i starszych dzieci. Dla użytkowników, którzy lubią spać na dużych łóżkach polecany będzie natomiast jeden z najszerszych modeli pojedynczych – materac 120×200 cm dostępny w ofercie Sleepmed (np. model Comfort lub Premium).

Rozmiar materaca
Rozmiar materaca Hilding Rumba

Do podwójnych łóżek małżeńskich dedykowane są szerokie materace o wymiarach 140×200, 160×200, 180×200 lub 200×200 cm.

Grubość – dlaczego ma znaczenie?

Oprócz długości i szerokości ważnym parametrem materaca jest jego grubość. Wysokość materaca jest ściśle zależna od ilości warstw, które wypełniają jego wnętrze. Im więcej warstw materiału, tym bardziej wytrzymałe i komfortowe będzie rozwiązanie.

Zbyt cienki materac nie zapewni odpowiedniej podpory dla ciała, a także będzie szybciej się odkształcał. Wyższe rozwiązanie są nie tylko trwalsze, ale także twardsze. Wybierając grubość materaca warto pamiętać, że zbyt twarde warunki snu nie będą odpowiednie dla osób o drobnych sylwetkach. W ich przypadku grubsze i twardsze podłoże może wywierać duży nacisk na ciało, a tym samym znacząco obniżyć komfort snu.

Standardowa grubość materacy dla dorosłych wynosi 18-20 cm, a dla dzieci 10 cm. Do najbardziej ekskluzywnych modeli należą wysokie materace hybrydowe o grubości 25-30 cm, np. SleepMed Hybrid, Hilding Dance lub Curem .zip, które dobrze sprawdzą się jako wypełnienie łóżek kontynentalnych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. mam innej firmy, ale ogólnie zmiana materaca sprawiła, że ból pleców minął, a jestem o 100% lepiej wyspana :) Więc zdecydowanie nie warto oszczędzać na materacu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here