Stół do ogrodu - jaki wybrać?
0
(0)

Do wyboru jest tak wiele różnych modeli stołów do ogrodu, że czasem naprawdę ciężko jest się na któryś zdecydować. Zamiast jednak poszukiwać bliżej nieokreślonego produktu, warto podejść do tego zakupu praktycznie.

Najpierw dobrze będzie określić, ile osób będzie korzystać ze stołu, gdzie będzie on stał, oraz do czego dokładnie służył. Już na podstawie tych kilku informacji można wybrać rozmiar czy materiał wykonania, który w tej sytuacji sprawdzi się najlepiej.

Spis treści artykułu:

Stół do ogrodu – jakie powinien mieć wymiary?

Decydując się na okrągły stół ogrodowy, optymalny dla 4 osób będzie taki, którego średnica wynosi około 100 cm. Jeśli ma się przy nim zmieścić 6 osób, jego średnica powinna wynieść około 130 cm. Jeżeli natomiast stół ma pomieścić 8 osób, najlepiej, żeby jego średnica wynosiła co najmniej 160 cm.

Wybierając kwadratowy stolik ogrodowy, żeby swobodnie usiadły przy nim cztery osoby, jeden bok powinien mieć długość 90 cm. Stół dla ośmiu osób powinien mieć bok o długości około 130 cm.

Prostokątny stół do ogrodu występuje w bardzo wielu rozmiarach. Uniwersalną zasadą, która pomaga obliczyć, ile dokładnie osób się przy nim zmieści, jest założenie, że każdy powinien mieć co najmniej 60 cm własnej przestrzeni. Wówczas jeśli przy dłuższym boku prostokątnego stołu mają siąść dwie osoby, musi on mieć długość co najmniej 120 cm. Krótszy bok stołu raczej nigdy nie będzie wynosił mniej niż wskazane 60 cm, więc zawsze zmieści się tam przynajmniej jedna osoba.

Stół ogrodowy – wybrać model rozkładany czy stacjonarny?

Stacjonarny stół do ogrodu jest zwykle cięższy i trudniejszy do przeniesienia. Z tego powodu stawia się go w wyznaczonym miejscu bez zamiaru przestawiania go. Wykonany z drewna, często z dodatkiem żeliwnych elementów będzie zdecydowanie trwalszy, niż rozkładane modele. Stacjonarny stół ogrodowy to zwykle mebel, który mieści od 4 do nawet 8 osób. Przez to, że nie oczekuje się od niego mobilności, można opracować jego większe rozmiary. Będzie więc wygodniejszy do spożywania posiłków czy przyjmowania gości.

Rozkładany stolik ogrodowy jest wygodny, lekki i mobilny. Żeby łatwo było go przenosić, zwykle ma niewielkie rozmiary. Świetnie sprawdza się w ogrodach, w których nie ma wyznaczonego stałego miejsca na odpoczynek. Bywa także używany jako składany zestaw w towarzystwie grilla, czy po prostu miejsce do spędzenia popołudnia na świeżym powietrzu w domach, w których nie mieszka zbyt wiele osób.

Stół ogrodowy drewniany, plastikowy, czy może z technorattanu? Jaki materiał wybrać?

Drewniany stół do ogrodu to zwykle piękny mebel, który służy domownikom przez całe lata po zakupie. Drewno pozostaje przyjemnie ciepłe w dotyku nawet w chłodne wieczory, a jednocześnie nie nagrzewa się za bardzo, kiedy wystawione jest na działanie silnego słońca. Choć drewniane stoły są pełne zalet, należą do jednych z droższych modeli i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Regularna impregnacja i olejowanie zapewnią drewnu trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Plastikowy stolik ogrodowy jest tani, lekki i niezwykle łatwy do utrzymania w czystości. Plastik nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji, poza czyszczeniem z użyciem wilgotnej szmatki i odrobiny dowolnego detergentu. Niestety plastikowe meble mogą tracić swój żywy kolor pod wpływem silnych promieni słonecznych, oraz nieprzyjemnie się nagrzewać. Plastik w porównaniu z drewnem lub technorattanem jest także dość nietrwałym materiałem.

Stolik ogrodowy wykonany z technorattanu jest lekki i nie płowieje na słońcu. Przez swoje syntetyczne pochodzenie technorattan jest całkowicie odporny na deszcze wraz ze wszelką wilgocią. Stołu takiego nie trzeba zatem ani impregnować, ani chować przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo stoły z technorattanu wyglądają zazwyczaj bardzo ciekawie przez swój pleciony wzór. Niestety jest to dość drogi materiał wykonania mebli ogrodowych.

Wybrać stół ogrodowy czy może stoliczek?

Jeżeli stół do ogrodu ma stać się miejscem wspólnego spożywania posiłków z rodziną i odwiedzającymi gośćmi, jego większy rozmiar będzie atutem. Ważne jest wyłącznie to, żeby zorganizować odpowiednią ilość miejsca na jego postawienie.

Nieduży stoliczek dobrze sprawdzi się w towarzystwie ogrodowej sofy jako blat, na którym położyć można kubek z kawą, telefon komórkowy, czy jakiekolwiek inne niewielkie przedmioty. Nie będzie jednak wygodnym miejscem do wspólnych obiadów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem stołu ogrodowego?

Planując aranżację ogrodu, warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie jego elementy będą do siebie pasowały. Kupując stół ogrodowy, przy którym podczas ciepłych miesięcy cała rodzina ma zasiadać do obiadu, dobrze jest zadbać o to, aby krzesła pasowały do niego wizualnie.

W tym celu można zakupić je w zestawie lub poszukać pasujących modeli u jednego producenta. Jeśli jest to niemożliwe tak jak wówczas, gdy krzesła zakupione były już jakiś czas temu, dobrze będzie zdecydować się przynajmniej na ten sam materiał wykonania, żeby meble pozostały w spójnym stylu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here