fotel podwieszany
5
(2)

Fotel wiszący szturmem podbił nasze serca już kilka sezonów temu i gości w aranżacjach do dziś. Można zawiesić go w salonie, w pokoju dziecięcym, w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Dzięki temu, że nie jest statyczny i można się na nim bujać, daje znacznie cieplejsze wrażenia z użytkowania niż zwykły fotel stacjonarny lub kanapa. Jest też o wiele bardziej wygodny niż pled rozłożony na trawie lub siedzisko na tarasie, ułożone na skrzyni. Sprawdźmy, dlaczego warto zdecydować się na wiszący kosz!

Fotel najchętniej kupowany jest przez rodziców małych dzieci. To właśnie dzięki temu meblowi zainstalowanemu pod zadaszeniem, możliwe jest zaserwowanie dzieciom rozrywki nawet w deszczowe dni, gdy mogą bujać się w fotelu, zastępującemu im hamak. Często także na wiszący fotel decydują się osoby, którym zależy na stworzeniu wyjątkowego, bardzo wygodnego i modnego wnętrza w swoim salonie.

To właśnie fotele podwieszane do sufitu goszczą na Instagramie, wśród zdjęć aranżacji gwiazd i celebrytów. Z rozłożonymi w środku pledami w modne wzory, prezentują się niezwykle okazale. 

Fotel wiszący do pokoju – na co zwrócić uwagę?

Fotel podwieszany do sufitu w magiczny sposób sprawia, że w pomieszczeniu panuje błogi spokój. Lekkie i spokojne bujanie siedziska przywodzi nam na skojarzenia klimat sielskiej wsi, wspomnienia z dzieciństwa lub marzenie o znalezieniu się w dzikiej dżungli, z dala od cywilizacji.

Aby jednak dobrze wpisał się w nasze wyobrażenia, konieczne jest odpowiednie dobranie rodzaju takiego kosza do aranżacji. Na rynku mamy fotel podwieszany typu kokon, typu siedzisko, wiszący fotel kula, lub typu pół hamak. Mamy również fotele na stelażu, które nie wymagają mocowania do sufitu. Czym się różnią te wszystkie modele?

Fotel wiszący z sufity czy na stelażu?

Fotel wiszący może wisieć na stelażu lub może zostać podpięty do sufitu. Fotel wiszący z sufitu wymaga znacznie więcej miejsca niż fotel wiszący do pokoju na stelażu. Huśtawka kokon do pokoju jest zwykle kupowana do mieszkań w blokach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości, aby podwiesić jakikolwiek ciężar na suficie. Jej ogromną zaletą jest to, że nie wymaga specjalnego montażu.

  Kominki w nowoczesnych wnętrzach to nie tylko gustowny dodatek

Wystarczy rozłożyć stelaż i w zasadzie gotowe. Dodatkowo, gdy znudzi nam się położenie siedziska, może je po prostu przesunąć. W przypadku przemeblowania pomieszczenia, w którym znajduje się podwieszana huśtawka z siedziskiem, sprawa jest trudniejsza. Dodatkowo, fotel wiszący na stelażu jest nieco bardziej bezpieczny, co być może ma znaczenie, gdy chcemy zainstalować urządzenie na balkonie.

Zbyt duże rozbujanie się na huśtawce podwieszanej do sufitu może skończyć się tragicznie. Dodatkowo, fotel podwieszany do sufitu niekiedy może spowodować zniszczenia w domu lub doprowadzić do tego, że huśtając się uderzymy w jednego z domowników, który nieopatrznie znajdzie się w naszym polu ruchu. Oba rozwiązania: zarówno fotel wiszący na stelażu, jak i siedzisko podwieszane do sufitu są równie wygodne. Oba rozwiązania też pozwalają na bujanie się. 

Fotel podwieszany do sufitu na łańcuchu czy na linie?

Jednym z podstawowych dylematów osób, które szukają odpowiedniego modelu fotela wiszącego dla siebie jest to, czy wybrać model powieszany na linie, czy na łańcuchu. Fotele wiszący do salonu najczęściej wygląda dobrze, gdy jest zawieszony na łańcuchu, utrzymanym w takiej kolorystyce, jak aranżacja całego pomieszczenia.

Jeśli jednak myślimy o fotelu podwieszanym do ogrodu, wówczas na pewno lepiej będzie pasowała lina. Niezależnie od tego, jaki rodzaj podwieszenia wybieramy, zwróćmy uwagę na jakość wykonania obu materiałów. Zdarza się, że złej jakości łańcuch będzie gorzej znosił wielokrotne bujanie się od dobrej liny. I odwrotnie – gdy lina jest cienka i wykonana z szybko przecierającego się materiału, wówczas możemy szybko się z nią pożegnać. Jest to ważne nie tylko ze względu na stratę pieniędzy, ale też na bezpieczeństwo.

Upadek z fotelem, zwłaszcza jeśli w reku mamy szklankę z sokiem, może okazać się niebezpieczny.

Fotel wiszący kokon czy może hamak pokojowy?

Fotel wiszący pozwala w pełni zrelaksować w taki sposób, jakbyśmy leżeli. Wszystko przez wklęsłe siedzisko, które najczęściej wyposażone jest w bardzo miękką poduszkę. Zdarza się jednak, że bardziej zależy nam na realnej pozycji leżącej, czyli na położeniu całego ciała tak jak na łóżku. Takie możliwości daje hamak pokojowy. Hamaki na stelażach lub podwieszane do sufitu są równie popularne jak siedziska. Szczególnie te, które wyposażone są w ozdobne, jasne tkaniny.

  Jaki fotel wybrać do salonu?

Dobry, dwuosobowy hamak, pozwala poczuć się lepiej niż w najbardziej nawet wygodnym łóżku. Niestety jednak, zabiera on nieco więcej miejsca, gdy jest nieużywany, w przeciwieństwie do wiszącego kokonu. Dodatkowo, hamak nie daje możliwości bujania się tak łatwo jak fotel wiszący kosz. 

Fotel wiszący, gdzie najlepiej go umieścić?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj fotela wiszącego wybierzemy, musimy koniecznie rozważnie wybrać dla niego odpowiednie miejsce. To, oprócz rodzaju i jakości sprzętu, jest kluczowe dla naszego zadowolenia. Jeśli w pomieszczeniu, w kto rym zawieszamy fotel podwieszany do sufitu lub ustawiamy kosz wiszący jest za mało miejsca, wówczas zawsze będziemy zirytowani tym, że trzeba uważać podczas bujania się.

Jeśli w pobliżu kosza będą znajdowały się szklane ścianki, schody, ostro zakończone kwiaty lub meble, które larwo uszkodzić, wówczas denerwować się będziemy dwa razy bardziej. Dla wiszącego kosza potrzebny jest spory kawałek wolnej przestrzeni, dzięki której możliwe będzie swobodne rozbujanie się, bez strachu o to, czy przy gwałtownym pchnięciu nie uszkodzimy czegoś wokół.

Szukając dobrego miejsca na fotel wiszący warto zwrócić uwagę na to, jaki będziemy mieli widok z fotela. Na pewno nie powinna być to ściana. Warto zadbać o dobry widok z okna lub o to, abyśmy przynajmniej mogli widzieć z fotela jak największy kawałek pokoju lub salonu. Liczy się przestrzeń, która będzie sprzyjała utrzymaniu stanu błogiego relaksu.

*Więcej na ten temat na stronie: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/fotele.html

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here