Wielkość stołu do domu
5
(1)

Dobór odpowiedniego stołu do jadalni jest kluczowy, by można było ograniczyć korzystanie z dostawek w czasie imprez okolicznościowych. Nie zawsze oczywiście powierzchnia użytkowa pomieszczenia pozwala na postawienie w nim bardzo dużego stołu tak, by można było zachować ergonomię. Zatem warto dowiedzieć się jak dobrać stół na 6, 10 i 12 osób.

Rodzinny stół do jadalni – jaki będzie optymalny? 

Jeżeli macie niedużą rodzinę, to stół na 6 lub 10 osób może być optymalnym rozwiązaniem. Ten pierwszy sprawdzi się na co dzień, a drugi gdy będziecie zapraszać gości. Stoły do jadalni na 12 osób to dobre rozwiązanie do przestronnego wnętrza, ale nie trzeba wcale wybierać modelu z bardzo długim blatem, bo stół może być rozkładany, a wtedy na co dzień będzie służył rodzinie, a od święta, dzięki systemowi łatwego rozkładania sprawdzi się na imprezy.

Warto poznać optymalne wymiary stołu na 6, 10 i 12 osób. 

Poznaj wymiary stołu na 6, 10 lub 12 osób – jak zapewnić wygodę?   

Aby wybrać optymalny stół do jadalni rozkładany, czy też model nierozkładany na określoną liczbę osób, musisz wiedzieć, ile przestrzeni powinno przypadać na jedną osobę. Otóż minimalna przestrzeń przy stole dla jednej osoby to 50×40 cm.

Warto wiedzieć, że przeciętna szerokość ramion jednej osoby to 60 cm, a 40 cm jest dostateczną szerokością, by postawić nakrycie, a więc talerz, sztućce i szklankę.

  Nowoczesne lampy w szklanej oprawie od Spotline

Warto również wiedzieć, że odpowiednia szerokość stołu, przy którym dwie osoby siedzą naprzeciwko siebie to 100 cm. Należy zwrócić uwagę także na to, ile centymetrów od ściany powinien stać stół. Aby możliwe było swobodne odsunięcie krzesła, trzeba zostawić 75 cm wolnej przestrzeni. Gdy za krzesłem ma znaleźć się ciąg komunikacyjny, to wolnej przestrzeni powinno być jeszcze więcej, około 120 cm.

Jeżeli chodzi o wysokość stołu wygodną dla kręgosłupa, to jest to 76 cm. Wyższy stół można wybrać w sytuacji, gdy wszystkie osoby, które będą przy nim zasiadać są wyższego wzrostu. Skoro już wiadomo jaka przestrzeń powinna przypadać na jedną osobę, jaka odległość powinna dzielić osoby siedzące naprzeciwko siebie, a także ile od ściany powinien stać stół i jaka jest optymalna wysokość, to warto jeszcze przyjrzeć się kwestii długości stołu. 

Jaka będzie optymalna długość stołu na 6, 10 lub 12 osób? 

W przypadku stołu na 6 osób minimalne wymiary to 80 x 140 cm, z kolei optymalne to 90 x 160 cm. Warto jeszcze wiedzieć, że taki stół powinien mieć średnicę przynajmniej 120 cm, a najlepiej ok. 150 cm.

Gdy chcecie wybrać stół na 10 osób to jego minimalne wymiary to 90 x 200 cm, a optymalne 100 x 240 cm.

Kiedy decydujecie się na stół do jadalni na 12 osób, to jego minimalne wymiary to 100 x 280 cm, a optymalne 120 x 300 cm

Jakimi zasadami warto kierować się wybierając stół do jadalni? 

Poza designem, solidnością wykonania, materiałami czy kolorem przy wyborze stołu znaczenie ma oczywiście zapotrzebowanie użytkowników. Zatem trzeba wziąć pod uwagę ile osób najczęściej będzie przy nim zasiadać i do tej ilości dodać np. 2 czy 4 miejsca zapasowe.

  Kolorowa kanapa w pokoju dziennym

Do mniejszego pomieszczenia lepiej od prostokątnego sprawdzi się stół owalny. Zapewni więcej przestrzeni użytkowej. W przypadku dużego stołu przydają się dodatkowe wzmocnienia, czy też nogi nie tylko na krawędziach, co zapewnia lepszą stabilność tego mebla. Na pewno stół powinien być dobrany do powierzchni pomieszczenia w taki sposób by zapewniał wygodę, a jednocześnie nie przytłaczał wnętrza.                       

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here