stół do jadalni okrągły
5
(3)

Planujesz zakup nowego stołu do jadalni, ale chcesz, aby był on wyjątkowy? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. Poniższy tekst jest mini poradnikiem, w którym podzielimy się z czytelnikami kilkoma spostrzeżeniami na temat wyboru drewnianego stołu do jadalni. Podpowiemy w nim, dlaczego drewniany stół to dobry wybór, oraz w jaki sposób kształt wpływa na jego funkcjonalność. Miłej lektury.

Dlaczego stół do jadalni to ważny wybór?

Stół do jadalni to z całą pewnością jeden z najważniejszych mebli w domu. To na nim serwujemy posiłki, organizujemy przyjęcia. To przy nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Można śmiało powiedzieć, że stół do jadalni to serce domu, dlatego warto zadbać o to, aby był on nie tylko piękny, ale i funkcjonalny, wygodny i trwały. Solidny, drewniany stół bardzo często zostaje przekazywany z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu bywa tematem rozmów, wspomnień nawet wiele lat po jego zakupie.

Z całą pewnością, stół jadalniany oprócz swojej użyteczności stanowi element wystroju wnętrza i wpływa na jego klimat. Dlatego też na zakup stołu warto poświęcić trochę czasu. Nie chodzi tylko o kolor, kształt i rozmiar stołu, ale także o materiał, z którego jest wykonany. Od lat coraz większą popularnością w Polsce cieszą się m.in. meble na zamówienie. Meble ręcznie wykonane pozwalają z jednej strony na idealne dopasowanie stołu do naszych potrzeb, z drugiej zaś zyskujemy poczucie posiadania czegoś wyjątkowego.

stół jadalniany dla 6 osób
SLICE ROUND – rozkładany okrągły stół z efektem surowego dębu, SFD Furniture Design

Zakup stołu z drewna to inwestycja na lata

Stoły z drewna są nie tylko piękne, ale i trwałe. Ponadto są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia co zyskuje na znaczeniu, jeśli np. wśród domowników mamy alergików. Drewno to naturalny, ale solidny materiał, który jest odporny na mini uszkodzenia mechaniczne. Jest także stosunkowo łatwe w pielęgnacji i konserwacji. Wystarczy stosować się do ogólnych zaleceń producenta, które sprowadzają się z reguły do:
– przecierania stołu z użyciem szmatki i kosmetyków do pielęgnacji drewna,
– olejowania stołu, aby zabezpieczyć drewno i nadać mu połysk.

BLACK FOREST – nowoczesny dębowy stół do jadalni, SFD Furniture Design

Jakie zalety mają stoły wykonane z litego, dębowego drewna?

Meble z litego drewna w tym stoły są uważane za produkt najwyższej jakości i trwałości. Lite drewno nie pęka ani nie odkształca się pod wpływem wilgoci czy temperatury. Lite drewno jest także bardziej odporne na zarysowania i uderzenia niż drewno klejone czy fornir. Stoły i inne meble z litego dębu mają unikalny charakter i urok. Każdy stół jest inny, ponieważ ma inną strukturę i rysunek słojów. Nie bez powodu meble drewniane w stylu skandynawskim z litego drewna uważane są z jednej strony za bardzo naturalne a z drugiej eleganckie.

  Jak stworzyć komfortowe miejsce pracy w małym mieszkaniu?

Bez wątpienia zarówno meble dębowe do salonu, jak i stół jadalniany z litego drewna są ponadczasowe i pasują do każdego stylu, który nawiązuje do natury.

stół jadalniany dla 6 osób
MÅNE WHITE – biały okrągły rozkładany stół do jadalni, SFD Furniture Design

Kształt stołu a jego funkcjonalność

Kształt stołu ma duży wpływ na jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Kształt powinien być dopasowany do wielkości i kształtu pomieszczenia oraz liczby osób, które będą przy nim siadać. I choć trudno jednoznacznie ocenić, jak duży stół może być nam potrzebny i czy np. https://sfd-atelier.fr/shop/tables-a-manger/table-a-manger-6-places będzie idealnym wyborem z pomocą przychodzą nam właśnie kształty. Omówmy je pokrótce.

– kwadratowy stół jest idealny dla mniejszych pomieszczeń. Łatwo wstawić go np. w tzw. narożnik. Przeznaczony jest dla maksymalnie 4 osób.
– prostokątny stół jest chyba najbardziej uniwersalny i praktyczny. Pasuje do większości pomieszczeń, gdyż można go postawić na jednej ścianie. Taki stół to dobry wybór dla rodzin z dziećmi lub dla osób, które często organizują przyjęcia i spotkania. Prostokątny stół w zależności od długości pomieści też znacznie więcej osób.
Może więc uznać, że będzie to optymalny https://sfd-atelier.fr/shop/tables-a-manger/table-a-manger-8-places/


– okrągłe stoły są często wybierane jako alternatywa dla kwadratowego. Są łatwy w ustawieniu i nie mają ostrych kantów, co jest bezpieczne dla małych dzieci. Okrągły stół pomieści z reguły od trzech do sześciu osób.
– owalny stół jest podobny do prostokątnego, ale ma zaokrąglone końce. Jest przez to bardziej elegancki i stylowy. Świetnie sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Owalny stół nadaje pewnej harmonii naszej jadalni. W zależności od modelu pomieści nawet 8-10 osób.

MÅNE BLACK – okrągły stół do jadalni okrągły wykonany z litego dębu, SFD Furniture Design

Jak dobrać rozmiar stołu do naszych potrzeb?

Mamy zatem omówiony temat kształtu. Pora na rozmiar. Tutaj również należy kierować się podobnymi regułami jak wielkość pomieszczenia oraz ilość osób, które na co dzień będą przy nim zasiadać. Zbyt duży stół w sytuacji, gdy rzadko robimy przyjęcia dla znajomych, może nie być idealnym wyborem, gdyż najzwyczajniej będzie zabierał nam cenne miejsce. Z drugiej strony, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasi goście będą trącać się łokciami podczas posiłku. Po pierwsze może być to dla nich niekomfortowe, po drugie nie wystawia nam najlepszej opinii jako gospodarzom. Można być pewnym, że stół jadalniany dla 6 osób nie zapewni komfortu 10 osobom.

  Nowoczesne wnętrze z dominującą niebiesko-szarą kolorystyką

Dlatego, aby dobrać odpowiedni rozmiar stołu, warto trzymać się dwóch zasad:

– zadbać o to, aby odległość między stołem a ścianą lub innymi meblami wynosiła co najmniej 80 cm, aby zapewnić siedzącym komfort i swobodę ruchu,
– zadbać o przestrzeń na osobę przy stole, która powinna wynosić co najmniej 50-60 cm szerokości i ok. 40 cm głębokości, aby zapewnić miejsce na talerz, sztućce, szklankę lub kieliszek.

stół do jadalni dla 6 osób
MÅNE OVAL biały rozkładany stół do jadalni wykonany z litego dębu, SFD Furniture Design

Czy stół rozkładany to udany kompromis pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością?

I tak dotarliśmy do punktu ostatniego, ale jakże ważnego, w którym omówimy stół rozkładany. Tego typu stół to świetne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca lub organizują przyjęcia raz dla 4, innym razem dla 8 czy 10 osób. Rozkładany stół pozwala zaoszczędzić miejsce, gdy nie jest używany, a jednocześnie zwiększyć jego powierzchnię, gdy jest potrzebny. Taki stół może mieć różne mechanizmy rozkładania. Niektóre stoły mają dodatkowe nogi lub podpory, które zapewniają stabilność.

Inne mają ukryte szuflady lub półki, gdzie można przechowywać dodatkowe blaty. Najważniejsze jest to, że złożenie i rozłożenie stołu zajmuje chwilę. Co równie istotne stoły rozkładane nie tracą wcale na swoim wyglądzie. Mogą być nieco masywniejsze, gdyż chowają w sobie dodatkowe blaty, ale nie tracą tego, co najważniejsze, czyli elegancji i ciepła, które płyną z drewna.
Mamy nadzieję, że tym opisem rozwialiśmy obawy niektórych czytelników co do tego, czy rozsuwany stół okrągły do jadalni to dobry pomysł?

stół do jadalni okrągły
MÅNE OVAL rozkładany owalny stół do jadalni, SFD Furniture Design

Podsumowując

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ukazał zalety posiadania drewnianego stołu do jadalni. Dobry stół to coś więcej niż zwykły mebel. Starannie wybrany i regularnie konserwowany posłuży nam przez następne pokolenia. Z tego też względu pamiętajmy, że na dobrej jakości stole nie należy za wszelką cenę oszczędzać. Ręcznie wykonywane meble mają niepowtarzalny klimat, który udziela się podczas ich użytkowania.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here