Choć obecnie korzystanie z sieci wodociągowej jest standardem, wiele osób może sobie pozwolić na czerpanie wody z własnej studni. Dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, ale też domków letniskowych czy garaży. Aby uniezależnić się od przyłącza wodociągowego, a zarazem od drogiej wody użytkowej, konieczne jest przygotowanie instalacji wodnej. Pomogą w tym pompy głębinowe i hydrofory. Jak się za to zabrać?
Jak doprowadzić wodę do domu ze studni?
Woda z wodociągu to wygodne rozwiązanie, jednak w wielu miejscowościach jej cena jest wysoka, co sprawia, że pobór czystej wody mocno uderza po kieszeni. Osoby, które mają możliwość korzystania z własnej studni, mogą więc rozważyć to rozwiązanie i zaoszczędzić w ciągu roku niemałą kwotę. Woda z własnego ujęcia może też służyć do podlewania trawnika i roślin w ogrodzie.
Aby doprowadzić wodę do domu ze studni, konieczna jest własna instalacja wodna. Wymaga to zaplanowania kilku elementów, takich jak głębokość odwiertu studni, głębokość lustra wody i sposób wykonania instalacji rur osłonowych. Gotowe zestawy hydroforowe znacznie ułatwią zaplanowanie funkcjonalnej instalacji wodnej. Aby wybrać zestaw dostosowany do własnych potrzeb, wejdź na stronę: https://ogrody24.pl/zestawy/zestawy-hydroforowe, gdzie znajdziesz zestawy hydroforowe o różnych parametrach.
Do czego służą zestawy hydroforowe?
Zestawy hydroforowe to urządzenia, które pozwalają na zautomatyzowane dostarczanie wody ze studni do domu oraz na utrzymywanie ciśnienia wody w instalacji na stałym poziomie. Zestaw hydroforowy z pompą ssącą pozwala na pobieranie wody ze źródła, gdzie lustro wody zlokalizowane jest maksymalnie na głębokości 8 m. Zestawy hydroforowe stosuje się też, aby zwiększyć ciśnienie wody w domowych instalacjach wodociągowych. Są one stosowane w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, rolnictwie, czy też w przedsiębiorstwach.
Zestaw hydroforowy wyposażony jest w takie elementy, jak: zbiornik ciśnieniowy, pompa ssąca, zawory kulowe i zwrotne, kolektor ssawny i tłoczny, włącznik ciśnieniowy, manometr do pomiaru ciśnienia, złącze pięciodrożne i czujniki zabezpieczające.
Przy zakupie zestawu hydroforowego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- moc silnika i prąd zasilający,
- wydajność,
- wysokość podnoszenia,
- pojemność zbiornika.
Jeśli chcesz uzyskać pomoc przy wyborze pompy głębinowej lub zestawu hydroforowego, zajrzyj na stronę https://ogrody24.pl/.
Woda pitna ze studni do domu – jaki zbiornik hydroforowy wybrać?
Wybór odpowiedniego zbiornika hydroforowego to podstawa, ponieważ odpowiada on za utrzymanie właściwego ciśnienia, dzięki czemu po odkręceniu kranu woda płynie praktycznie natychmiast. Zbiornik usprawnia też działanie instalacji w domu, dlatego jego dokładne dopasowanie jest bardzo ważne. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. W tym celu trzeba przeliczyć około 30 litrów wody na jednego domownika (dotyczy zużycia dobowego). Jeśli w domu jednorodzinnym mieszkają dwie osoby, 100-litrowy zbiornik będzie wystarczający.
W przypadku większych rodzin najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup zbiornika o pojemności 200-300 litrów. Jeśli planujemy podlewanie ogródka, należy uwzględnić to przy obliczeniach. Zbyt mały zbiornik jest obciążeniem dla pompy, która musi się częściej uruchamiać, aby go napełnić. Z kolei w przypadku zbyt dużego zbiornika woda nie jest w pełni wykorzystywana, przez co zalega w nim i pogarsza się jej jakość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zbiornikach hydroforowych, sprawdź, jak wybrać odpowiedni: https://ogrody24.pl/blog/post/jaki-wybrac-zbiornik-hydroforowy.
Jakie uzdatniacze polecacie?