Stelaż podtynkowy
5
(1)

Aranżując łazienkę, każdy element wyposażenia powinniśmy rozplanować tak, aby przestrzeń była estetyczna i funkcjonalna. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obecnie stelaż podtynkowy do WC. Dzięki niemu w bardzo wygodny sposób możemy zawiesić miskę toaletową. Jeśli nie wiesz jaki stelaż wybrać, przeczytaj nasz artykuł, w który dowiesz się wszystkiego!

Miska WC ze stelażem
Źródło www.in360.pl

Zalety stelaża podtynkowego do WC

Wyposaż swoją łazienkę w nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest montaż miski WC wiszącej. Nada wnętrzu lekkiego i modnego wyglądu, a dodatkowo pozwoli oszczędzić miejsce. Dostępne w ofercie miski podwieszane posiadają różne formy i kolory, co pozwala na ich perfekcyjne wkomponowanie w stylistykę każdej przestrzeni łazienkowej.

Miska WC wisząca jest rozwiązaniem praktycznym, ponieważ zapewnia swobodny dostęp do podłogi i tym samym pozwala utrzymać ją w nienagannej czystości. Dodatkowo zbiornik spłuczki ukryty jest w ścianie lub specjalnej zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych, przez co mamy mniej powierzchni do sprzątania. Miski WC wiszące dzięki minimalistycznej konstrukcji niezwykle efektownie eksponuje się na tle innych elementów wyposażenia, a wnętrze naszej łazienki zyskuje na przestronności.

Jak dobrze wybrać stelaż podtynkowy?

Oferta stelaży podtynkowych jest bardzo szeroka. Jak w takim razie wybrać ten najlepszy? Na pewno trzeba sugerować się sprawdzonym i renomowanym producentem. Na rynku jest kilku uznanych i doświadczonych, jak Geberit, Grohe, Werit, Viega.

Pamiętajmy, że stelaż powinien posłużyć nam wiele lat, dlatego lepiej od początku wybrać produkt wysokiej jakości, wykonany z trwałych materiałów.  Warto też spojrzeć na ilość stelaży i przycisków, które dany producent ma w ofercie i jakiej gwarancji udziela na swoje produkty. Wtedy będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalnym producentem i specjalistą w branży techniki sanitarnej. Przed wyborem stelaża upewnijmy się do jakiej ściany będzie on montowany.

Miska WC w łazience, ciemne płytki
Źródło www.in360.pl

Rodzaje stelaży podtynkowych

Są różne typy stelaży podtynkowych:

Stelaże podtynkowe standardowe o wysokości 112 cm są najczęściej stosowane.

Stelaże podtynkowe niskie – te z kolei występują w dwóch rozmiarach 82 cm i 98 cm. Mają zastosowanie tam, gdzie standardowy stelaż nie wchodzi.

Stelaże podtynkowe cienkie Slim

Chodzi tu o głębokość stelaża, standardowy ma ok 15 cm grubości. Dlatego producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów i do oferty wprowadzili stelaż Slim, którego grubość wynosi 8 cm. To idealne rozwiązanie do łazienek, w których liczy się każdy centymetr.

Stelaże dla niepełnosprawnych

Ten rodzaj stelaża ma wzmocnioną konstrukcję i jest przystosowany do montażu poręczy dla niepełnosprawnych.

Czym się sugerować wybierając stelaż do wc?

Najpierw musimy określić typ zabudowy. Są dwa rodzaje: ciężka, zwana też mokrą i lekką inaczej sucha.

Stelaż do zabudowy ciężkiej montuje się bezpośrednio w ścianie. Konieczne jest wykucie otworu, umieszczenie w nim elementów stelaża i zamurowanie. Stelaż do zabudowy lekkiej jest prostszy w montażu. Obudowuje się go specjalnymi profilami i płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy dodatkową półkę nad stelażem, którą możemy wykorzystać do przechowywania kosmetyków. 

Po określeniu typu montażu, teraz kolej na konkretny model. Przy wyborze zwróćmy uwagę na okres gwarancji, kompletność zestawu, kompatybilność, tryby spłukiwania, liczbę przyłączy wody i sposób obsługi spłuczki podtynkowej. Zestaw powinien zawierać dodatkowe niezbędne akcesoria, typu wsporniki czy matę wygłuszającą. Popularnością cieszą się komplety wyposażone również w przycisk spłukujący.

To oszczędność czasu i pieniędzy, zakup zestawu prawie zawsze jest tańszy niż zakup wszystkich elementów oddzielnie. Do danego stelaża pasują tylko przyciski spłukujące konkretnie określone przez producenta. Dobrą praktyką jest zacząć wybór od przycisku i dopiero do niego dobrać stelaż. Zaczynając od wyboru stelaża, może okazać się, że sami ograniczyliśmy sobie ofertę możliwych przycisków. Pojemność spłuczki jest kolejnym wyznacznikiem wyboru odpowiedniego stelaża podtynkowego. Możemy spotkać się z modelami o pojemności od 3 do 9 litrów. Najbardziej ekonomiczne są te modele, które umożliwiają regulację ilości spuszczanej wody.

Atuty dobrego stelaża:

  • regulowana wysokość
  • szeroka gama przycisków
  • możliwość przestawienia na mniejsze zużycie wody
  • możliwość zamontowania kostkarki Fresh – do kostek zapachowych
  • filtr z systemem odciągu zapachów
  • przedłużona gwarancja

Czy stelaż podtynkowy pasuje do każdej miski WC?

Do stelaży podtynkowych możemy dobrać różne rodzaje misek podwieszanych. Kluczowym warunkiem jest rozstaw otworów mocujących. Większość misek wiszących ma rozstaw 18 cm, ale występują także modele z rozstawem 23 cm. Natomiast wszystkie stelaże renomowanych marek są dostosowane do każdego z tych wariantów.

Wybór stelaży podtynkowych jest naprawdę duży. Dzięki nim możemy powiesić na ścianie ceramikę sanitarną. Właściwie zamontowany jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet 400 kg. Jest to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, pozwalające na optymalizację powierzchni w łazience. Wnętrze zyskuje na przestronności i ergonomii. W świetle tylu plusów i walorów, nie dziwmy się, że coraz więcej osób decyduje się na tę formę montażu, a zestawy podtynkowe wc zbierają same najlepsze opinie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here