dr1 (1)
0
()

Kolory ścian w pomieszczeniach oddziałują na samopoczucie domowników na wiele sposobów. Mogą pobudzać ich do działania lub uspokajać, wpływają na percepcję przestrzeni a nawet stymulują apetyt. Jaka paleta barw będzie najkorzystniejsza dla codziennego nastroju osób przebywających w mieszkaniu?

Biały

Biel kojarzy się z czystością i optycznie powiększa przestrzeń. Ma działanie uspokajające. Jest w stanie łagodzić silne emocje i stres. W białym pomieszczeniu można poczuć się swobodnie, a tworzenie nowych projektów przychodzi w nim łatwiej. W mieszkaniach o białych ścianach najlepiej czują się osoby o dużej potrzebie samodzielności, energiczne i otwarte. Natomiast kolor ten nie wpłynie pozytywnie na lokatorów zmagających się z poczuciem osamotnienia.

Żółty

Kolor żółty skutecznie pobudza do działania, a także wprowadza w dobry nastrój i dodaje chęci do życia. Kojarzy się głównie z dziennym światłem słonecznym i kwitnącymi kwiatami. W pomieszczeniu, w którym ta barwa dominuje, łatwiej o rozładowanie konfliktu, choć jej energetyczny charakter może jednak przytłaczać, jeżeli występuje w nadmiarze. Dotyczy to szczególnie osób wrażliwych i niestabilnych emocjonalnie. W takim wypadku lepiej unikać żółci na ścianach czy powierzchniach dużych mebli.

Zarówno biel, jak i jasny żółty znakomicie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że pokój nie będzie sprawiał wrażenia ciasnego, co również ma znaczenie dla dobrego samopoczucia.

Pomarańczowy

Podobnie jak kolor żółty, sprzyja radości i prowokuje do pogodnego myślenia. Bardzo dobrze działa na poczucie własnej wartości i motywację do działania. Kojarzy się również z nowoczesnością. Taki zestaw zalet sprawia, że jest to jeden z najczęściej wybieranych kolorów w komunikacji biznesowej. Może być natomiast drażniący dla osób samotnych i nadwrażliwych.

Pomarańczowa barwa wyróżnia się na tle pozostałych tym, że wyjątkowo skutecznie stymuluje apetyt. Z tego powodu jest często wybierana przez właścicieli restauracji, a w przestrzeni domowej doskonale pasuje do kuchni lub jadalni.

  Zobal - czołowy producent frontów aluminiowych.

Czerwony

Niesie ze sobą jeszcze większą dawkę energii, szczególnie wskazaną dla osób wiecznie zmęczonych i pozbawionych chęci do działania – czerwień doda im sił i zmobilizuje do realizacji odkładanych na później pomysłów. Jest to również barwa miłości. Czerwień pobudza zmysły, więc akcenty w tym kolorze mogą się sprawdzić podczas romantycznego wieczoru. Intensywność tej barwy sprawia jednak, że trzeba stosować ją z umiarem. Zbyt duża liczba czerwonych dodatków czy ściany w takim kolorze mogą rozpraszać i drażnić. Z tego też powodu czerwień nie jest zalecana dla choleryków i osób nadpobudliwych, ze skłonnością do przeżywania silnego stresu.

Niebieski

Barwa niebieska działa uspokajająco i relaksująco. Kojarzy się z błękitem nieba i przynosi ulgę osobom spragnionym wypoczynku po stresującym dniu. Dlatego może sprawdzić się w salonie (jeżeli ktoś lubi pasywny wypoczynek na kanapie) oraz w sypialni, gdzie pomoże domownikom ostudzić emocje przed snem.

Zielony

Zieleń kojarzy się ze świeżą trawą i liśćmi drzew. Kolor ten pomaga w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa. Działa też relaksująco i uspokajająco. Potrafi wprawić w dobry nastrój i zachęcić do optymistycznego spojrzenia na życie.

Brązowy

Brąz to również jeden z podstawowych kolorów natury – jest barwą ziemi i pni drzew. Nic dziwnego, że kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem. Pomalowanie ścian farbą w różnych odcieniach brązu nadaje pokojom ciepłego, przytulnego charakteru. Takie wnętrze pomoże mieszkańcom domu w uzyskaniu poczucia stabilizacji. Jednak nadmiar tej barwy może sprawić, że dane pomieszczenie stanie się ponure i przytłaczające, dlatego brąz powinien być stosowany ostrożnie.

Czarny

Czerń pozwala odizolować się od wpływu otoczenia. Dzięki temu znakomicie sprawdza się w mieszkaniach osób niezależnych, które cenią sobie samodzielne podejmowanie decyzji – czasem wbrew presji znajomych, rodziny czy współpracowników. Czerń jest również inspirująca. Nie zaleca się jej osobom przygnębionym, które mogą źle znosić poczucie odosobnienia.

  Jak dobrać kolor mebli do salonu?

W ofercie popularnych producentów farb, takich jak MAGNAT (www.magnatfarby.pl) lub Śnieżka (www.sniezka.pl), znaleźć można niemal dowolny odcień. Podczas dokonywania wyboru warto pamiętać, że kolory mogą wpływać na nastrój człowieka w różny sposób, a duże znaczenie ma również to, jak i gdzie je wykorzystamy. Energetyczne barwy doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których cały czas aktywnie działamy, np. w kuchni lub pokoju przeznaczonym na sprzęt fitness. Natomiast wyciszające barwy w salonie albo sypialni pozwolą na pełniejszy wypoczynek i głębszy sen.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here