5
(6)

Nowoczesne mieszkania mogą mieć dowolny charakter i dowolną barwę dominującą, ponieważ coraz częściej odchodzi się od narzucania konkretnych trendów, a zachęca do kierowania się upodobaniami lub nawet chwilowym kaprysem. Dzięki temu w pokojach pojawiają się tak mocne, a przy tym piękne kolory jak głęboka czerwień lub granat. Kompozycje zawierające wspomniany, bardzo modny ostatnio ciemnoniebieski, uznawane są za odważne i stylowe. Umiejętnie posługując się tą barwą można np. stworzyć wyjątkową aranżację salonu.

Ciemnoniebieski kolor na ścianach w salonie – z czym się kojarzy?

Odcienie niebieskiego są chłodne, spokojne i nieco tajemnicze. Jaśniejsze przywodzą na myśl kojące wyobraźnię obrazy pogodnego nieba lub tafli jeziora. Im ciemniejszy niebieski, tym więcej niepokoju w skojarzeniach. Żadnej z odmian tej barwy nie można odmówić elegancji i pewnego dystansu. 

Im więcej będzie w salonie ciemnogranatowych płaszczyzn czy rzucających się w oczy dodatków, tym silniejsze będzie ich oddziaływanie. Należy pamiętać, że salon to nie sypialnia i nadmierne wyciszenie, wychłodzenie nie zawsze jest pożądanym efektem, a tak właśnie może wpływać niebieski na niektórych gości. Rezultat można modyfikować, umiejętnie żonglując nasyceniem koloru. Ciemnoniebieski w dalszym ciągu relaksuje, ale też pomaga się skupić, utrzymać koncentrację. 

Oczekiwania a rzeczywistość ciemnoniebieskiego salonu

Jeśli ciemnoniebieski salon jest przemyślanym wyborem, zapewne projektujący miał na uwadze podkreślone wcześniej właściwości granatu: elegancję, chłód, spokój, dystans. Pomieszczenie urządzone w odcieniach niebieskiego powinno być idealne do wypoczynku, a przecież salon przeznaczony jest właśnie do takich celów. Skupienie się na ciemniejszym niebieskim pozwoli utrzymać atmosferę pobudzenia i koncentracji. 

W takim salonie na pewno można będzie porozmawiać na istotne tematy lub zająć się głęboko intelektualną rozrywką, jak chociażby grać w szachy. Lektura sprawi więcej przyjemności i nie uśpi.

  Budowa lub remont z pomocą asystenta remontowo-budowlanego

Nie należy zapominać też o bardziej przyziemnych oczekiwaniach wobec ciemnoniebieskiego. Kolor ten pozwoli miejscowo rozszerzyć przestrzeń, zilustrować głębię, której w pomieszczeniu nie ma – bo salon jest w rzeczywistości niewielki. Efekt będzie tym bardziej dobitny, im lepiej dobierze się sąsiadujące ze sobą odcienie. Optyczne powiększenie salonu umożliwi np. poprzestanie na jednym, głębokim i dość ciemnym niebieskim zastosowanym na wszystkich ścianach lub jednej. 

Połączenie idealne, czyli z czym komponuje się ciemny niebieski kolor?

Cechą charakterystyczną niebieskiego ciemnego jest to, że dobrze komponuje się z wieloma innymi barwami i ze sobą nawzajem. Jednym z połączeń polecanych do nowoczesnych wnętrz jest skupienie się na kilku odcieniach niebieskiego. Takiej kompozycji nie trzeba (choć można) rozbijać ani przełamywać innym kolorem. Poprzestanie wyłącznie na gamie błękitów i granatów uczyni salon miejscem tajemniczym i ekskluzywnym. 

Połączenie ciemnoniebieskiego z inną barwą może przynieść niesamowite rezultaty. Efekt będzie bardzo zróżnicowany w zależności od dokonanego wyboru. Jednym z modnych zestawień jest wyjątkowo elegancki mariaż ciemnego niebieskiego ze złotym. Nawet mały salon udekorowany tymi barwami będzie prezentował się jak królewska sala przyjęć.

Miłośnicy prostoty na pewno polubią zestawienie z białym lub szarym. Im mocniejszy niebieski, tym większy kontrast, ale w tym połączeniu można dowolnie modyfikować ilość obu barw i albo optycznie zamykać kompozycję, albo czynić ją otwartą, żywą. Inne efektowne pomysły uwzględniają srebrny lub czarny kolor. Salon cały czas pozostaje elegancki i stylowy.

W jaki sposób wprowadzić ciemnoniebieski do salonu?

Cechy charakterystyczne ciemnoniebieskiego pozwalają stosować ten kolor zarówno na całych płaszczyznach – ściany, podłoga, sufit – jak i w postaci dodatków, uzupełniających przestrzenie o barwie jasnoniebieskiej lub zupełnie innej. Chcąc optycznie powiększyć salon, nie należy przesadzać z ciemnoniebieskim, bo uzyska się odwrotny efekt. Istnieje jednak trik do zastosowania w małych wnętrzach – przynajmniej jedna ściana musi pozostać jasna. Dobrze sprawdza się też gra różnymi odcieniami niebieskiego tak, by „zamykający” ciemnoniebieski znajdował się bliżej centrum pomieszczenia. 

  Skosy we wnętrzach, czyli jak urządzić mieszkanie na poddaszu

Efektowne i duże powierzchnie zapewniają nie tylko ściany. Nieźle sprawdzą się ciemnogranatowe meble, zwłaszcza przy białych, szarych lub nawet czarnych ścianach. Wybierając trzy kolory – biały, czarny i dominujący ciemnogranatowy – można stworzyć modny, stylowy salon, uzyskując w nim atmosferę typową dla nowoczesnych sal konferencyjnych czy gabinetów.

Pamiętać trzeba również o barwach, które wyjątkowo dobrze łączą się z granatem, czyli srebrnym, złotym i żółtym. Nie mogą zająć zbyt dużo miejsca, ale przepięknie rozjaśnią kompozycję, warto więc zainwestować w takie dodatki.

Kiedy trzeba zrezygnować z ciemnoniebieskiego w salonie?

Bywa, że mimo starań i różnych prób, ciemnoniebieski po prostu się nie sprawdza. Jest to częste w małych pomieszczeniach, które wymagają optycznego rozjaśnienia i otwarcia – poprzestanie na ciemnych odcieniach niebieskiego, nawet przy wsparciu srebrnych lub białych dodatków, nie zapewni odpowiednio wyważonego efektu. W takich wnętrzach trzeba stopniowo rozjaśniać wybraną barwę aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Dopuszczalne są natomiast ozdoby czy mniejsze meble w kolorze ciemnoniebieskim lub nawet ciemnogranatowym.

Inny przypadek utrudniający wdrożenie do wnętrza koloru ciemnoniebieskiego dotyczy jego odbioru przez domowników. Z salonu korzysta się dość często – czy to w gronie rodzinnym, czy to przy różnych okazjach związanych z zapraszaniem gości. Może się zdarzyć, że silne wysycenie ciemnoniebieskim będzie wpływać przygnębiająco i skłaniać ku depresyjnym rozmyślaniom zamiast inteligentnej dyskusji. Niektórzy w otoczeniu granatu lub nawet różnych odcieni niebieskiego czują się po prostu źle. W dalszym ciągu można próbować umieścić we wnętrzu gustowne ciemnoniebieskie dodatki. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. Mam taki ciemny niebieski w sypialni. Nie całą sypialnię, bo byłoby bardzo ciemno, ale 2 ściany – frontowa i z dużym oknem jest na niebiesko, 2 pozostałe na biało. Górą są puszczone dekory + duże lustro na białej ścianie. Efekt jest delikatnie mówiąc zadowalający ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here