4.6
(40)

Spis treści artykułu:

Dom kostka, czyli domy z lat 60tych

Zobaczcie jak z zachowaniem charakteru dzielnicy domów z lat 60tych (akcja dzieje się na Sadybie – Miasto Ogród – Warszawa). Jak nadać nowoczesny charakter bryle, zachowując proporcje i szanując kontekst.

Projekt modernizacji przygotował architekt Przemek Lisiecki (@Przemek Lisiecki Architect). img_3452

Jak zaplanować taras?

Nadbudowa tarasu od strony ogrodu – nowoczesna lekka konstrukcja stalowa (Stalart) pokryta czarną blachą. Duże aluminiowe okna (Oknoplast) …. powstał specyficzny ogród  zimowy, a może weranda…na pewno dodatkowy pokój do pracy, jadalnia…miejsce do odpoczynku prawie w ogrodzie, bo dzięki ogromnym przeszkleniom jesteśmy „in” , a jakby „out”:)

img_3457

Bez zbytnich ingerencji w bryłę domu i charakter architektury powstało dodatkowe wnętrze, a bryła nabrała nowych proporcji.

img_3403W tych domach garaże były usytuowane na tyłach domu, na poziomie -1, z trudnym wjazdem… jedynie tzw. „maluch” mógł tam wjechać.  Nasza metamorfoza objęla również ten poziom. Powstało zaciszne, Patio wewnętrzne, „zewnętrzny pokój”, modne bardzo rozwiązanie. Mamy tez dodatkowy pokój z dużym przeszkleniem (aluminiowe drzwi „harmonijkowe otwieranie” OKNOPLAST). img_3451

Postaw na wnętrze, w którym będziesz się czuć dobrze

Wnętrza domu mówią same za siebie. Nowoczesność z poszanowaniem elementów oldschoolowych domu. Zachowane niektóre elementy „architektury zastanej” były od początku ideą Przemka Lisieckiego. Stalowe nadproża „przeskalowane” – taki był zamysł. Pozostawione bez ingerencji, z patyną czasu i rdzy. Beton konstrukcyjny, fragmenty lastrico.

Schody z lastrico zostały pokryte kilkoma warstwami żółtej żywicy (Colledani – TILIA).img_3453

img_3455

Co z posadzką w domu kostce?

Posadzka z żywicy epoksydowej dominuje w całym domu, jednak pokryta dywanami daje poczucie ciepła i przytulności. Doskonale sprawdziła się w tym właśnie wnętrzu (nowoczesne dywany, patynowane Carpets&More) .

img_3458

img_3459Z ogrodu zimowego do pokoju przy patio prowadzą stalowe schody zaprojektowane również przez Przemka Lisieckiego. Realizacja tego zlecenia nie była łatwa, ale firma, której zleciliśmy to zadanie podołała. Ważnym aspektem było zachowanie naturalnego koloru spatynowanej, zardzewiałej blachy, co koresponduje z innymi elementami surowej architektury we wnętrzu jak beton, cegła (odkryta pod warstwami tynku) czy podciągi stalowe.

  Sypialnia w bieli. Gdzie kupić meble i dodatki?

img_3460

img_3168W całym domu zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań. Mamy tu system Domu Inteligentnego ApaVISION, który zdalnie steruje wszystkimi urządzeniami w domu; rolety, monitoring, kamery,oświetlenie, ogrzewanie, zużycie wody, prądu i gazu jest pod kontrolą systemu…i mieszkańców, bo dostęp do domu mamy w każdym miejscu na świecie:)…za pomocą urządzeń mobilnych;

_mg_8438A w domu za pomocą panelu umieszczonego w kuchni-jadalni;

img_3454W każdym pomieszczeniu zastosowano wiele rozwiązań nowatorskich. Wszystkie meble zaprojektowane zostały przez architekta; sofa, stoły, zabudowy … ciekawostką jest tu garderoba w sypialni, która funkcjonuje podobnie jak regały w archiwum…mobilne boxy pozwoliły na znaczne powiększenie strefy przechowywania:

img_3449

img_3448Wanna przy łóżku, hotelowa lodówka, wejście do łazienki bezpośrednio z sypialni….te hotelowe rozwiązania też były od początku zamysłem autorów porjektu.

img_3450

Dbałość o detal i spójność architektury z designem wyróżnia tę modernizację Domu Kostki. Fakt, iż właścicielami są architekt i dekoratorka wnętrz miał tu duży wpływ na efekt końcowy:)

img_3456

 

Rozbudowa od strony bocznej jest w planach, wymaga pozwolenia na budowę. Jednak projekt powstał i jest w trakcie realizacji. Zakłada on rozbudowę domu o garaż i dodatkowy duży pokój. Tutaj znowu architekt zadbał o kontekst architektoniczy zespołu urbanistycznego domów z lat 60-tych. Nowoczesna rozbudowa, duże przeszklenia, wszystko w bieli, w swej prostocie nie ma przyciągać uwagi, ale scalać się z bazową bryłą domu. Wycofana od strony ulicy zgodnie z wytycznymi planu zagospodarowania nie burzy układu zabudowy tej części  dzielnicy.

Powstaje nowy dom, jednak spójny  z kontekstem miejsca i krajobrazu.

Prezentujemy dom przed i po w obecnym kształcie oraz wizualizacje rozbudowy.

projekt modernizacji domu kostki
Przemysław Lisiecki
współpraca przy projekcie wnętrz
Elżbieta Kuźniacka
 
więcej na FB @PrzemekLisieckiArchitect
https://www.facebook.com/przemeklisieckiarchitect/
 
Szukasz takiego domu do remontu? A może chcesz sprzedać dom z lat 60-tych ? Pomożemy Ci w tym – wejdź na www.visionhome.pl
Więcej na temat domów kostka znajdziesz w kategorii remont domu kostka.
 

  Panele fotowoltaiczne – jaka jest ich opłacalność?

 


Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.6 / 5. Ilość ocen: 40

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here