Tasmy_led_oswietlenie_ledowe_Spotline
5
(1)

Zalety oświetlenia ledowego

LED-y mają wiele zalet w porównaniu do pozostałych technologii oświetleniowych. Przede wszystkim wyróżniają się największą skutecznością świetlną a co za tym idzie, są najbardziej energooszczędne ze wszystkich źródeł światła oferowanych na rynku. Kolejnym istotnym walorem diod jest ich długotrwałość. Charakteryzują się przeciętnym czasem pracy ok. 50 000 godzin, czyli 10 razy dłuższym od halogenów, a 25 razy od tradycyjnej żarówki. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść LED-ów, jest fakt, że gdy kończy się ich żywotność, nie gasną od razu. Zaczynają wytwarzać coraz mniej światła, co daje wyraźny sygnał użytkownikom do zmiany oświetlenia. Dalsza lista zalet diod LED jest jeszcze dłuższa – są odporne na uderzenia i wstrząsy, pozwalają osiągnąć praktycznie każdą barwę światła, nie emitują szkodliwych promieni UV. Ponadto są pozbawione rtęci, emitują bardzo małe ilości ciepła, zapalają się i gasną natychmiast po użyciu przełącznika światła. Dzięki bogatej gamie różnorodnych konstrukcji – od modułów, poprzez oprawy, na lampach skończywszy, ułatwiają projektowanie i aranżowanie przestrzeni z użyciem światła.

Taśmy LED w nowoczesnych wnętrzach

Tam, gdzie ze względu na ograniczoną przestrzeń zastosowanie zwykłych żarówek byłoby problematyczne, możemy z łatwością zamontować pasek z diodami rozmieszczonymi szeregowo. Poza tym odporność pasków LED na kurz i wilgoć pozwala na swobodne stosowanie ich np. kuchni w pobliżu kuchenki gazowej czy w łazience, jako element podświetlający podłogę.

Firma Spotline posiada aż trzy rodzaje taśm LED.

Jednokolorowe paski LED

Ledowy pasek profilowy Grand 24V to jednokolorowa taśma o trzech barwach światła LED (2700K, 3000K, 4000K). Metr taśmy to aż 240 diod dających światło wielkości 1600 lm . Do kupienia są dwie długości tych taśm samoprzylepnych: 2m i 3m. Jej promień gięcia to 3,8 cm, a strumień świetlny ma zakres 4800-7800 lm.

  Lampiony, świeczki i świeczniki od Lene Bjerre jako designerskie i stylowe dodatki do domu

Kolejną jednokolorową taśmą jest Flex Roll, która od poprzedniej różni się w zasadzie wszystkim. Zaczynając od tego, że taśma ta osadzona jest w tworzywie sztucznym, a na metr paska przypada 60 diod dających światło od 900 do 1550 lm, w zależności od długości taśmy. Do wyboru mamy dwie długości 3 i 5m (bez możliwości przedłużenia) oraz dwie barwy światła – 3000K i 5000K. Promień gięcia tej samoprzylepnej listwy jest 3,75 cm.

Zmień samodzielnie barwę światła

Taśma Kevin Control 24V świeci światłem ustawionym w zakresie od 2700-6500K. Gdy preferujemy ciepłą, relaksacyjną barwę możemy w każdej chwili zmienić ją za pomocą sterownika na odpowiedni zakres. Jeżeli potrzebujemy światła służącego do pracy, to ustawiamy na sterowniku 2700k, jeśli potrzebujemy światła służącego do pracy i sprzyjającego koncentracji to zmieniamy wartość na 6500.

Zmieniające kolor taśmy ledowe RGB

W ofercie firmy Spotline są również taśmy ledowe zmieniające barwę. Do wyboru mamy taśmę elastyczną LED RGB 24V oraz Flex Roll RGB Pierwsza z nich to taśma, w której na metr przypada 60 diod LED o natężeniu światła 1600lm. Można ją kupić w trzech długościac: 1m, 3m i 5m. Jest to oczywiście taśma samoprzylepna, a jej promień gięcia to 1,3cm.

Druga z wymienionych to taśma LED zbudowana z 48 diod ledowych na metrze, osadzonych w sztucznym tworzywie. Można ją kupić w dwóch długościach: 3 i 5 m, bez możliwości przedłużenia. Podobnie jak reszta taśm jest ona samoprzylepna, a jej promień gięcia to 3,8 m.

Najbardziej uniwersalną taśmą RGB jest taśma RGBW. Poza zmiennymi kolorowymi barwami charakteryzuje się ona opcją użycia światła białego, czyli czwartego koloru. W ciągu dnia stosujemy światło w kolorze naturalnym, natomiast wieczorem wprowadzamy nastrój i ustawiamy jeden z pożądanych kolorów lub wykorzystujemy cykl zmiany barw. Ta uniwersalna i praktyczna taśma znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie indywidualnym jak i komercyjnym.

  Pokój imprezowy w domu, czyli rozrywkowy pokój

Ważną kwestią przy zakupie LED jest jakość. Warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty:

  • Współczynnik oddawania barw od 80 do 90.
  • Równomierne świecenie na całej długości taśmy przez cały okres użytkowania.
  • Jednakowe parametry techniczne takie jak temperatura barwowa przy zastosowaniu kilku taśm led jednocześnie tego samego modelu.
  • Możliwość sterownia paskami led za pomocą pilota lub smartfona przy pomocy odpowiedniej aplikacji np. system Valeto SLV ,SLV Control by trust (inteligentny budynek) oraz sterowania barwą światła systemem SLV Color control oraz SLV Kelvin Control.

Zaleca się montaż taśm led w profilach aluminiowych w celu lepszego odprowadzenia ciepła. Profile dostępne w różnych wersjach w zależności od miejsca zastosowania: natynkowe, wbudowane, wiszące, ścienne i schodowe.

Więcej informacji na www.spotline.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba baczną uwagę przykładać do doboru koloru światła! Bo to nie żarówka, że wymienimy sobie ją w 20 sekund jak nam się znudzi. Ja taki błąd zrobiłem, bo mam zimny kolor, a chciałbym jednak ciepły teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here