living-room-2583032_1920
5
(1)

Moc tkwi w niuansach

Aktualne trendy w architekturze wnętrz prowadzą nas przez projekty cechujące się minimalizmem i kontrastem w postaci wielkoformatowych, jednolitych powierzchni. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się obecnie prostotą podczas tworzenia kompozycji, manipulacją światła, kontrastem duże-małe (np. duże płyty, małe fugi) w podobnej tonacji kolorystycznej. Minimalizm ze względu na ograniczoną ilość dodatków, potrzebuje odpowiedniej i przemyślanej pracy światła wewnętrznego i zewnętrznego. Ma ona za zadanie podkreślić oddziaływanie detali na charakter pomieszczenia, np. poprzez faktury wykorzystanych materiałów czy różnic w zastosowanych odcieniach. Jeśli przykładowo zależy nam na stworzeniu atmosfery harmonii i spokoju, warto zainwestować w monochromatyczne rozwiązania, które będą tłem dla mebli będących trzonem wyrazu pomieszczenia. Dzięki ograniczonej liczbie przedmiotów, zyskamy również optyczne powiększenie przestrzeni, co sprawi że będzie nam się lepiej „oddychać” i funkcjonować z innymi osobami w mieszkaniu nawet o bardzo ograniczonym metrażu.

Architektura wnętrz – najnowsze trendy

Kolory, wzory i materiały to najważniejsze narzędzia pozwalające oddać ducha aktualnych trendów i pomagające zrealizować nasze marzenia o niepowtarzalnym wnętrzu. Ostatnie miesiące były powrotem do dojrzalszych rozwiązań – stawiano na grę światłocienia, wyraziste kolory, przytulność własnych czterech ścian czy wprowadzaniu niestandardowych materiałów. Designerzy wnętrz najczęściej sięgali po:

  • Ciemne drewno – zastąpiło odcienie wkomponowujące się w pastelowe kolory dominujące w 2016 roku. Ciężkie i ciemne drewno było wykorzystywane przy tworzeniu krzeseł i stołów, które miały dodać wyrazistego charakteru – zarówno w salonach, jak i kuchniach.
  • Korek – zarówno w formie izolacji ściany jak i tablic zajmujących większość dostępnej powierzchni. Materiał ma za zadanie ocieplić wnętrze i wyciszyć przedostające się dźwięki. Dzięki niejednolitej strukturze jest wizualnym przełamaniem kolorystyki pomieszczenia.
  • Terakota – wróciła odważnie na salony, szczególnie w swoich lżejszych wariantach. Matowe płytki znalazły zastosowanie przy wykończeniu kominków, ścian i jako element kontrastowy, np. w łazienkach.

Zmiany zaszły również w promowanych kolorach. Na pierwszy plan wyszły ich szlachetne odmiany, które miały dodać wyrazistości pomieszczeniom i współgrać z aktualną modą tekstylną, inspirując się i nawiązując do kosmosu, gwiazd oraz faktury metali. Dużym wzięciem cieszą się warianty fioletu i żółci, a także połyskliwe złoto oraz srebro mające być kontrą do statecznego minimalizmu. Przez większość miesięcy dużym zainteresowaniem cieszył się jeansowy błękit, ale im bliżej końca roku, tym odważniej sięgamy po ciemną zieleń (butelkowa, szmaragdowa). Ma ona odegrać kluczową rolę w naszych sypialniach i podkreślić naturalność pozostałych akcesoriów w pokojach dziennych.

Ostatnie trendy mają nam pomóc uwolnić się od zgiełku i pędu życia miejskiego oraz przeładowania, szczególnie cyfrowymi informacjami. Dlatego projektanci delikatnie wprowadzają do wnętrz miejsca na wyciszenie, które w końcówce 2017 roku przyjmują formę domowych biblioteczek wraz z miejscami do czytania i wygodnymi miejscami do siedzenia. Całość ma być uzupełniona przez wspomniane drewniane meble, miękkie poduszki oraz dywany wzbudzające atmosferę przytulnego kąta.

Trendy w architekturze wnętrz odzwierciedlają ruchy mające na celu pomóc nam z uporaniem się z dynamicznie zmieniającą się codziennością. Minimalizm wnętrz ma pozwolić nam zatrzymać się i wyciszyć oraz znaleźć miejsce, gdzie zostaniemy sam na sam z własnymi myślami. Oprócz ogólnej aranżacji, główną rolę odgrywają w tym meble, kolory oraz delikatne dodatki.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here