schody1 (1)
3.5
(8)

Schody używane w domu codziennie poddawane są dużej eksploatacji, podobnie jak podłoga. Codziennie, dzięki naszym krokom warstwa wierzchnia ściera się i z czasem, niezależnie od drewna będzie wyglądało mniej estetycznie. Kiedy nie będą się prezentować odpowiednio z naszymi wymaganiami, dobrym pomysłem będzie odświeżenie ich i nadanie im nowego życia.

Po co konserwować drewno?

Możemy się zastanawiać: po co nam konserwowanie drewna? Mimo że jest to materiał wyjątkowo trwały, nie jest mu obojętny upływający czas. Aby utrzymać ich dobry wygląd, nie wystarczy tylko czyszczenie, lecz konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, aby ich świeżość została utrzymana na długo. Wszystko po to, aby używać ich bez narażania ich na przedwczesne naprawy i renowacje.

Co mamy do wyboru?

Jeżeli nie chcemy dokonać zbędnych szkód, do konserwacji schodów powinniśmy korzystać wyłącznie ze środków, do tego przeznaczonych. Do wyboru mamy trzy środki:

  • oleje,
  • lakiery,
  • bejce.

Wszystkie specyfiki mają za zadanie zabezpieczyć nasze drewniane schody, a dodatkowo nadać im określonego kolor i błysk. Użycie ich uodporni schody przed niebezpiecznym wpływem wilgoci, ale też późniejszym wpływem detergentów czyszczących. Rodzaj użytego konserwantu zależeć będzie od gatunku drewna i zawsze powinniśmy się stosować do zaleceń producentów znajdujących się na opakowaniu. Jak działają poszczególne z nich?

 

Źródło: https://pl.fontanotshop.com/nice-4.html

Oleje

Olejowanie zwykle jest obowiązkową częścią instalacji schodów w budynku. Kiedy zostaną zamontowane, na ich powierzchnię nakłada się olej, którego skład posiada substancje utwardzającą powierzchnię, przez co istnieje mniejsza szansa, że schody popękają. Dobrze wykonane nakładanie oleju może okazać się kluczowe przy konieczności wystąpienia niepożądanych komplikacji.

  6 rodzajów kleju, które warto znać!

Lakiery

Odpowiednie nałożenie lakieru może być bardzo trudne, jeżeli zrobimy to nieumiejętnie. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie powierzchni i przygotowanie jej do lakierowania. Jeżeli zrobimy to zbyt szczodrze, na naszych schodach mogą powstać nieestetyczne zacieki i odbarwienia, których niezwykle ciężko będzie się pozbyć. Dobry lakier zadziała jak izolacja od czynników szkodliwych.

Bejce

Bejcowanie to zabieg, który pozwoli nam na zmianę naturalnego koloru drewna. W porównaniu do lakierowania jest to znacznie łatwiejszy proces do samodzielnego wykonania. Dlaczego? Otóż w przeciwieństwie do lakieru, bejcę nakładamy zawsze w dużym nadmiarze, aby zebrać jej nadmiar po skończeniu pracy. Wszystko to daje piękny efekt przy niewielkim stosunku pracy.

Podsumowanie

Schody wykonane z naturalnego drewna mogą zachować swój piękny wygląd przez lata. Wystarczy tylko poświęcić kilka chwil swojego czasu na czyszczenie i dbanie o nią. Mimo że nie jest to tak prosta sprawa, producenci środków konserwujących dają nam sporą pomoc, abyśmy wygrali walkę z czasem i cieszyli się przez lata schodami, które zachwycają.


Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.5 / 5. Ilość ocen: 8

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here