Odkurzacze budowlane
5
(3)

Już na pierwszy rzut oka odkurzacz budowlany, zamiennie nazywany przemysłowym, wyróżnia się gabarytami i masą: jest większy i cięższy od odkurzaczy domowych. To nie jedyna, a przede wszystkim nie najważniejsza różnica. 

Jak działa odkurzacz budowlany?

Zasada działania odkurzaczy budowlanych i domowych jest w zasadzie identyczna. Polega ona na wciąganiu zanieczyszczeń wraz z powietrzem. Jest to możliwe dzięki sprężarce odśrodkowej, która zasysa powietrze do komory odkurzacza. Po przejściu przez worek lub filtry (odkurzacze bezworkowe) powietrze jest wydmuchiwane poza odkurzacz. Zanieczyszczenia osadzają się w worku lub w komorze odkurzacza. 

O tym, co różni odkurzacze przemysłowe i domowe, mówi ekspert z wypożyczalni budowlanej Verent w Łodzi: – Pomimo podobieństwa działania, odkurzacze budowlane i domowe różnią się rodzajem i ilością zanieczyszczeń, które są w stanie skutecznie usunąć. Jeżeli ktoś spróbowałby użyć odkurzacza domowego w warunkach budowlach, to niemal na pewno finałem byłaby awaria, a nawet nieodwracalne uszkodzenie urządzenia. Domowe sprzęty zazwyczaj nie są przystosowane do usuwania dużych ilości drobnych pyłów gipsowych czy drzewnych, popiołów i zanieczyszczeń mokrych. Jeżeli nawet mają odpowiednie funkcje, to ich pojemniki i worki są zbyt małe, aby wydajnie pracować przy sprzątaniu po remontach czy przy porządkowaniu warsztatów i hal produkcyjnych. 

Odkurzacze przemysłowe są wyposażone w specjalne filtry do odsysania różnej wielkości pyłów. Należy wybrać model urządzenia, którego klasa – L, M lub H – odpowiada rodzajowi wykonywanych prac. Do robót z niewielką ilością drobnych pyłów wystarczy odkurzacz klasy L. Jeżeli planujesz szlifowanie tynków gipsowych, to konieczna jest klasa M, a do pracy z niebezpiecznymi materiałami, np. azbestem czy włóknem szklanym, konieczne jest zastosowanie urządzenia klasy H. 

  Ściana TV - jak wykończyć ścianę za telewizorem

Jakie korzyści daje stosowanie odkurzaczy budowlanych?

Dwie najważniejsze korzyści ze stosowania odkurzaczy budowlanych to szybkość i bezpieczeństwo pracy. Urządzenie z dużą siłą ciągu jest niezastąpione przy zbieraniu zanieczyszczeń, w tym szczególnie z nierównych i trudno dostępnych powierzchni. Doskonale radzi sobie nie tylko z drobnymi pyłami, lecz także ze ścinkami i resztkami materiałów suchych i mokrych.  

Drugim, obok sprzątania, zadaniem odkurzaczy budowlanych jest bezpośrednie odsysanie pyłów z elektronarzędzi w trakcie pracy. Dzięki temu można skutecznie ograniczyć, a nawet niemal całkowicie wyeliminować pylenie w czasie wiercenia, cięcia czy szlifowania. Korzyści są podwójne: chronisz pomieszczenia przed zanieczyszczeniami, a swoje płuca przed groźnym dla zdrowia pyłem.

Warto nadmienić, że zazwyczaj odkurzacze przemysłowe mają wyjście na dmuchawę. Wystarczy przełączyć rurę odkurzacza i zainstalować silnie zwężoną końcówkę, aby móc wykorzystać silny strumień powietrza do usuwania kurzu i większych zanieczyszczeń, np. liści czy wiórów z trudno dostępnych zakamarków i urządzeń mechanicznych.

Bardziej opłaca się wypożyczyć czy kupić odkurzacz przemysłowy?

Cena dobrej klasy urządzenia nie należy do niskich. To, czy bardziej opłaca się kupić czy wypożyczyć odkurzacz budowlany, zależy od czasu użytkowania. Jeżeli potrzebujesz wydajnego sprzętu do jednorazowego zastosowania, to zakup nie wydaje się korzystną opcją. Szczególnie wtedy, gdy szukasz odkurzacza budowlanego w Łodzi, w Warszawie czy innym dużym mieście, gdzie można przebierać w ofertach wypożyczalni. Możesz uzyskać atrakcyjną ofertę i wykorzystać maksymalnie czas pracy, bo odbiór i odwiezienie odkurzacza nie zamieniają się w całodniowe wycieczki.

Całkowicie odmienna jest sytuacja, w której nie możesz określić, kiedy dokładnie użyjesz odkurzacza: wiesz tylko, że będzie on potrzebny np. przez czas remontu. Oznacza to konieczność wypożyczenia maszyny na 2-3 tygodnie. W takich okolicznościach cena wynajmu może zbliżyć lub nawet przewyższyć cenę zakupu.

Podsumowując: dobrej jakości odkurzacz budowlany jest niezbędnym sprzętem nie tylko w czasie remontu, ale także we wszystkich okolicznościach, w których konieczne jest usuwanie dużych ilości zabrudzeń suchych i mokrych oraz pyłów. Nie można go zastąpić odkurzaczem domowym. Decyzja o wynajmie lub zakupie odkurzacza powinna zależeć od częstotliwości i czasu użytkowania. Korzystanie z odkurzacza budowlanego przyspiesza sprzątanie i chroni drogi oddechowe przed groźnymi pyłami.

1 KOMENTARZ

  1. Jakość odkurzacza ma duże znaczenie podczas remontowych prac. Czyszczenie pomieszczeń zwykłym odkurzaczem, a takim profesjonalnym to jak porównanie fiata do mercedsa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here