Zabudowa segmentowa, zwana również domami szeregowymi cieszy się obecnie sporą popularnością wśród klientów poszukujących swojego własnego miejsca na ziemi. Warto jednak mieć świadomość, że domy w zabudowie szeregowej nie są dla wszystkich. Poznajmy więc wszystkie zalety i wady tego budownictwa.
Projekty domów szeregowych – charakterystyka
Poszukując nowego domu lub inspiracji do budowy własnego budynku mieszkalnego, jest bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później trafimy na gotowe projekty domów szeregowych. Czym charakteryzują się domy powszechnie nazywane szeregówkami?
Są to budynki połączone z innymi, bliźniaczo wyglądającymi budynkami z jednej bądź dwóch stron. Na jeden cały obiekt może składać się wiele domów szeregowych (tzw. segmentów) – teoria wskazuje na potrzebę wybudowania minimum trzech budynków, by móc mówić o zabudowie szeregowej. Czy domy połączone w zabudowie szeregowej wyglądają tak samo? W zdecydowanej większości przypadków tak. Domy w ramach jednego ciągu cechują się praktycznie takim samym układem pomieszczeń, tym samym metrażem oraz stylem wykończenia elewacji. Domy w zabudowie segmentowej stanowią bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla rodzin, które poszukują domu ze względu na własną, prywatną przestrzeń domową, ale też ogrodową. Dodatkowo większość projektów domów szeregowych przewiduje miejsce na garaż.
Zalety domów w zabudowie szeregowej
Przyjrzyjmy się bliżej zaletom wynikającym z zakupu domu w zabudowie szeregowej. Od czego należy zacząć punktowanie korzyści? Przede wszystkim cena. Szeregówki to idealne rozwiązanie dla młodych rodzin, które nie chcą wynajmować mieszkania, pragną mieć na własność całkiem spory kąt z ogrodem, jednak nie chcą inwestować w bardzo drogi dom.
Inną zaletą zabudowy szeregowej jest jej doskonała lokalizacja. Z jednej strony osiedla szeregówek są umiejscowione na uboczu, co sprzyja spokojnej, sielskiej atmosferze. Z drugiej jednak strony doskonała lokalizacja sprzyja szybkiemu dotarciu do zatłoczonego centrum miasta, gdzie często pracujemy lub spędzamy wolny czas. Własny ogródek to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze domu w zabudowie szeregowej. Wprawdzie ograniczona przestrzeń nie pozwoli na realizowanie wszelkich marzeń ogrodniczych, jednak jest to prywatna przestrzeń pod niebem, która z pewnością spodoba się naszym pociechom i zwierzakom.
Wady domów w zabudowie szeregowej
Czas przyjrzeć się wadom tego typu zabudowy. Co jest najczęściej krytykowane w przypadku domów szeregowych? Przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo z innymi rodzinami. Relatywnie mała prywatność przypomina wielu osobom zwykłe mieszkanie w bloku bądź budynku wielorodzinnym, z tą różnicą, że mamy dostęp do małego ogródka. Jednak nawet wychodząc na ogródek, możemy natknąć się na imprezę czy grilla, którego sąsiad rozpala w odległości 2 metrów od nas.
Kolejną wadą szeregówek jest metraż tego typu domów. Oczywiście jest to metraż dostosowany do niewielkiej rodziny, jednak planując rozszerzenie rodziny, będziemy musieli mocno nagłowić się nad tym, w jaki sposób przemodelować przestrzeń użytkową. Pamiętajmy również o małym wpływie na proces budowy i wybór materiałów budowlanych. Podobny układ pomieszczeń, te same materiały w każdym domu sprawia, że w tym aspekcie w praktyce nie mamy żadnego pola do wyboru. Domy szeregowe, ze względu na swoją specyfikę nie nadają się również do przebudowy lub rozbudowy.
Pomimo tych wad domy szeregowe stanowią prawdziwie atrakcyjną alternatywę, czego potwierdzeniem jest stosunkowo wysoki popyt na tego typu domy.
Zdjęcie: Projekt domu Jukka z garażem 1-st. [A1-SZL] z kolekcji Dom dla Ciebie
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl