Domy ekologiczne: energooszczędne i pasywne
Dzięki licznym dofinansowaniom coraz więcej osób decyduje się na budowę domów energooszczędnych oraz pasywnych. Czym się one charakteryzują?
- Domy energooszczędne posiadają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji, która nie przekracza 50 kWh/m2 rocznie. Współczynnik przenikania ciepła okien wynosi tu 1,3-1,0 W/m² × K.
Domy pasywne posiadają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji, która nie przekracza 15 kWh/m2 rocznie. Współczynnik przenikania ciepła okien wynosi tu maksymalnie 0,8 W/m² × K. - Zastosowanie takich rozwiązań pozwala również w zdecydowanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie budynku. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiednich okien, które gwarantują najlepsze parametry izolacyjne. Przeglądając interesujące Cię modele, zwróć uwagę również na materiał wykonania. Na rynku dostępne są okna, których stolarka może być w całości odzyskana jako surowiec wtórny, bez ponoszenia strat jakościowych.
Projekt domu ekologicznego. Dlaczego jest tak ważny?
Ekologiczne budownictwo zakłada ograniczenie strat ciepła w mieszkaniu, czy domu. Kluczowy jest tutaj odpowiedni układ wnętrz. W dobrze zaprojektowanym domu ekologicznym najczęściej używane pomieszczenia (np. salon, sypialnia, czy pokoje dziecięce) znajdują się w południowej części domu. To właśnie tam dociera najwięcej światła dziennego, a więc i ciepła. Pomieszczenia typu kuchnia, spiżarnia, czy łazienka powinny więc znaleźć się po stronie północnej.
Jednak sam układ pomieszczeń to nie wszystko. Ważna jest również konstrukcja domu oraz dachu. Ekologiczne projekty najczęściej posiadają najczęściej kształt kwadratu lub prostokąta, aby zapewnić budowli jak największy dostęp do światła. Wszelkiego rodzaju załamania, czy balkony ochładzają wnętrze, dlatego w tego typu budownictwie spotyka się je stosunkowo rzadko.
Ekologiczne pozyskiwanie energii
Dobrze przeprowadzony projekt i wybór odpowiednich materiałów to jednak nie wszystko. Ekologiczne budownictwo czerpie garściami również z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają czerpać energię ze środowiska. Przykładem może być pompa ciepła, która pobiera dodatkową energię z powietrza, ziemi, czy wód gruntowych i przetwarza się na prąd.
Drugim, często spotykanym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które pobierają energię z promieni słonecznych i przetwarzają na prąd oraz ciepło. Warto jednak zaznaczyć, że efektywność kolektorów uzależniona jest od ilości promieni słonecznych, natomiast pompa ciepła działa skutecznie przez cały rok.
Mamy nadzieję, że wprowadziliśmy Cię nieco w temat budowy ekologicznego domu. Powodzenia!
Źródło: materiał we wsparciu Oknoplast Polska
Od 2021 albo 2022 wszystkie domy muszą być na swój sposób pasywne