Układanie płytek na ścianie
5
(1)

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest ważne 

Jeżeli decydujecie się na położenie płytek w łazience, to rzecz jasna musicie zaplanować odpowiedni układ. Warto pamiętać, że estetyka ściany powinna być zgodna z estetyką podłogi, a tak naprawdę całym wystrojem. Gdy ten etap macie za sobą, musicie przygotować podłoże. Powinno ono być czyste i nietłuste. Teraz pojawia się pytanie, czy należy usunąć stare płytki, jeżeli takie znajdują się na ścianie, czy lepiej je zostawić?

Nie ma idealnego rozwiązania. Jeżeli będziecie, je skuwać, to pamiętajcie także o zastosowaniu preparatu zwiększającego przyczepność. Można też użyć zaprawy. Jest to praca, która generuje dużą ilość pyłu i kurzu, dlatego należy odpowiednio się zabezpieczyć i wybrać dobrej jakości odzież roboczą, taką możecie znaleźć na stronie: https://pol-paw.pl/odziez-robocza-c-1050.html. Jeżeli jednak zostawiacie płytki, to musicie im nadać chropowatą strukturę, tylko wtedy nowe będą do nich dobrze przylegać.

Jeżeli ściany są bardzo gładkie, to nadajcie im szorstkość. Do tego celu najlepiej sprawdzi się emulsja do podłoży niechłonnych. Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak ważne jest odpowiednio przygotowane podłoże. Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż dzięki temu będziecie zużywać mniej zaprawy klejącej i w ten sposób obniżycie koszty całej inwestycji.          

Jak przyklejać płytki w łazience? 

Czas przejść do najważniejszego etapu, czyli przyklejania płytek. Tutaj musicie wyznaczyć pion. Do tego celu przyda się dobra poziomica laserowa. Pamiętajcie, aby zawsze dobierać klej do rodzaju podłoża, warunków pracy oraz samych płytek. Klej musi być odporny na wilgoć i zapewniać mocny chwyt.

Pierwszą warstwę przyklejamy przeważnie na wysokości środka ściany. Trzeba jednak zabezpieczyć płytki przed zsuwaniem się, do czasu aż klej dobrze się zwiąże. I tutaj przydadzą się listwy przytrzymujące pierwszy rząd. Tutaj mamy dla Was ważną radę. Na pewno przydadzą się dobre spodnie robocze z kieszeniami, np. na młotek, metrówkę i ołówek. Ciekawą ofertę spodni roboczych znajdziecie na stronie: https://pol-paw.pl/spodnie-robocze-w-pas-do-pasa-c-89.html. Gdy już ułożycie górną warstwę płytek, możecie zdemontować listwę i przejść do układania niższych rzędów. Pamiętajcie jednak o pozostawieniu miejsca na spoiny. 

  Cytaty i napisy na ścianie – nieprzemijający hit w aranżacji mieszkań

Prace korygujące przy remoncie łazienki i układaniu płytek na ścianie

Układając płytki na ścianie, trzeba na bieżąco sprawdzać efekty. Należy usuwać też nadmiar kleju. Każda płytka musi znajdować się na tym samym poziomie, stąd też ciągle trzeba sprawdzać poziomicą, czy zachowało się zarówno pion, jak i poziom. Jeżeli zauważycie nierówności, to użyjcie młotka gumowego, którym dociśniecie płytkę. Czasami może się okazać, że konieczne będzie docinanie. Tę pracę możecie wykonać gilotyną. Dobrze tnie także piła z diamentowym ostrzem. W przypadku dużego doświadczenia sprawdzi się wiertło węglowe. Każda praca tego typu wymaga stosowania nie tylko dobrego sprzętu, ale również odzieży roboczej i ochronnej. Buty do pracy z podnoskiem i wkładką antyprzebiciową gwarantują bezpieczeństwo, nawet jeśli młotek wyślizgnie się z dłoni.       

Tak naprawdę ostatnim etapem jest kładzenie fug. To także nie jest trudne zadanie. Wystarczy zachować precyzję i przestrzegać zaleceń producenta danego materiału.   

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here