Spokojny remont mieszkania
5
(1)

Remont mieszkania nierzadko stwarza dość stresującą atmosferę wokół jego prowadzących. Czy wszystko dojedzie na czas? Czy meble na pewno będą pasować do niebieskich ścian? Czy pracownicy zachowają ostrożność w trakcie montowania? Czy uda się zmieścić wszystko w jednym pokoju? – to pytania, z którymi niemal każda osoba, która stwierdziła zrobić remont, kładzie się do łóżka. Jednak można odpocząć od tych myśli i ułatwić sobie proces remontu.

Remont mieszkania nierzadko stwarza dość stresującą atmosferę wokół jego prowadzących. Czy wszystko dojedzie na czas? Czy meble na pewno będą pasować do niebieskich ścian? Czy pracownicy zachowają ostrożność w trakcie montowania? Czy uda się zmieścić wszystko w jednym pokoju? – to pytania, z którymi niemal każda osoba, która stwierdziła zrobić remont, kładzie się do łóżka. Jednak można odpocząć od tych myśli i ułatwić sobie proces remontu. 

Dlaczego remont mieszkania może być stresujący?

Jedną z przyczyn, dlaczego remont to źródło stresu, jest niewiedza o tym, gdzie można znaleźć specjalistów, czy które z nich są godni zaufania. Kolejna rzecz to, oczywiście, zmiany w codziennym otoczeniu, jeżeli chodzi o przeprowadzkę z jednego miejsca w inne. Zmianom zawsze towarzyszy stres, a jeśli one takie radykalne, jak zmiana lokalizacji i miejsca zamieszkania, to chyba bez tego nie da się. Warto pamiętać, że czas wszystko zrównoważy.

Nie jest też sekretem, że niespodziewane utrudnienia (np. opóźnienia, błędnie złożony kosztorys remontu mieszkania) nie cieszą, a wręcz odwrotnie rozczarowują. Pamiętaj, że, tak czy inaczej, remont mieszkania nie zawsze jest przewidywalny. Nawet po rozrobieniu dokładnego planu można błędnie rozliczyć koszt remontu mieszkania czy źle wyobrazić sobie ostateczny wynik. 

  Lokalizacja, usługi, estetyka. Czego szukamy w nowych mieszkaniach?

Niepewność wobec którychś rzeczy (np. cena remontu mieszkania, rezultat prac remontowych) też jest elementem budzącym stres. Zapobiec temu można, precyzyjnie zapoznając się z tym, ile kosztuje remont mieszkania, jakie materiały są najlepsze, których metod lepiej stosować.

Praktyczne wskazówki na utrzymanie spokoju podczas remontu mieszkania

Nie daj stresowi wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne czy fizyczne, czy też utrudnić proces remontu. Pozwól sobie na odpoczynek, wakacje czy małe rzeczy, które sprawiają dla Ciebie przyjemność. 

Oto są praktyczne wskazówki dotyczące zachowaniu spokoju podczas remontu:

 • Zachowaj jasną perspektywę i realistyczne oczekiwania: nie maluj sobie fantastycznych obrazów, jeśli rzeczywiście nie da się tego osiągnąć. Bądź realistą, ale nie zapominaj o marzeniach.
 • Stwórz strefę relaksu: ona może być w domu lub jakimkolwiek innym miejscu, które zabezpiecza Ci odpoczynek i ulepsza Twoje samopoczucie.
 • Wykorzystaj techniki redukcji stresu: zajmij się medytacją, regularną aktywnością fizyczną, kolarstwem, dziewiarstwem, sztuką etc.
 • Wynagradzaj siebie za dzisiejsze zwycięstwa: kup sobie pyszny kawałek ciasta, nowe etui na telefon, śpiewaj piosenki w karaoke czy obejrzyj film.

Organizacja i planowanie: kluczowe elementy bezstresowego remontu

Każda sprawa wymaga najpierw porządnego planu, uwzględniającego sporo kluczowych elementów pracy. Remont mieszkania zawiera w sobie masę podobnych rzeczy, które należy zaplanować przed ich wykonywaniem. Remonty mieszkań cennik różni się w zależności od wielu czynników, więc nie da się rozliczyć swojego budżetu bez planu. 

Stworzyliśmy listę, która pomoże Ci zorganizować proces remontu mieszkania:

 • Określenie zakresu prac remontowych. 
 • Dokładnie zaplanowanie budżetu (remont mieszkania koszt nie jest codziennym wyjściem do sklepu, więc zapoznaj się z tym tematem bardzo precyzyjnie).
 • Planowanie harmonogramu prac.
 • Tworzenie kosztorysu remontu mieszkania.
 • Wybór materiałów i mebli (pamiętaj, że nie zawsze najdroższe jest najlepszym).
 • Wybór fachowców do wykonania prac.
 • Stworzenie listy priorytetów i zadań do wykonania.
  Skuteczne sposoby na usunięcie plam z kamienia naturalnego

Współpraca z ekipą remontową: jak zachować spokój i efektywność

Ludzie, z którymi zamierzasz współpracować w trakcie swojego remontu, są ważną jego częścią. Więc koniecznym jest profesjonalizm wybranej ekipy remontowej i zaufanie do niej. Remont mieszkania koszty robocizny niestety nie są najważniejszym wskaźnikiem umiejętności fachowców. Dlatego najlepiej patrzeć na recenzji, wyniki prac, strony internetowe, na których zostały zamieszczone ogłoszenia. 

Kolejnym krokiem jest omówienie jasnych oczekiwań – tego, jak wyobrażasz sobie tą czy inną część swojego mieszkania. Ważne jest porozumienie pomiędzy Tobą a pracownikami, a także ciągły kontakt, żeby móc zapobiec błędom. Omów remont mieszkania cena za m2, jasność kolorów ścian, położenie mebli, wysokość lamp etc. 

Regularne spotkania i aktualizacja postępów prac jest jeszcze jednym elementem skutecznej współpracy. Nie wolno oddać pracownikom klucze od mieszkania i przyjść już po zakończeniu remontu. W takim razie ceny remontu mieszkania mogą być zdecydowanie większe od Twoich początkowych oczekiwań, skoro nie było należytej kontroli z Twojej strony. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here