kieliszki
0
()

Każdy trunek wymaga odpowiedniego naczynia, które pozwoli na pełne ujawnienie jego walorów smakowych i aromatycznych. Wszak chodzi o to, by cieszyć się alkoholem wszystkimi zmysłami – zobaczyć jego barwę, poczuć zapach, dotknąć kształtem naczynia, a na końcu poznać jego smak. Dlatego, niezależnie czy jesteś wielbicielem wina, miłośnikiem wódki, likieru czy piwoszem, powinieneś zainwestować w dobrą kolekcję kieliszków. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje. Sprawdź!

Kieliszki do wina – różne do czerwonego, białego i różowego?

Szeroki wybór kieliszków do wina nie jest przypadkowy. Ich kształt oraz wielkość mają bezpośredni wpływ na to, jak odbieramy smak oraz aromat danego wina. Przykładowo kieliszki do białych win są zazwyczaj mniejsze i węższe, pozwalają na skupienie delikatniejszych aromatów.

Z drugiej strony kieliszki do czerwonego wina są większe, bardziej pękate, tak by wino mogło „oddychać” i ujawnić swoje bogate, wielowymiarowe smaki. A różowe wino? Idealny kieliszek będzie pomiędzy tymi dwoma – ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki.

Kieliszki do whisky – smak skoncentrowany w jednym naczyniu

Whisky, uznawana za królową wśród mocnych alkoholi, oferuje unikalną paletę smaków i zapachów. Kieliszki typu Glencairn, stworzone specjalnie z myślą o whisky, są tu bezkonkurencyjne. Swoim unikalnym, tulipanowym kształtem skupiają aromaty trunku w górnej części kieliszka, co pozwala na pełniejsze doznania podczas degustacji. Glencairn to jednak niejedyny wybór. Jeżeli preferujesz whisky z lodem, zaopatrz się na przykład w popularne szklanki z grubego szkła, często o kwadratowej podstawie.

  Brak miejsca na domowe drobiazgi? Wybieramy pudełka i kosze do przechowywania

Kieliszki do likierów i nalewek – subtelność i elegancja

Na specjalne traktowanie, czy może raczej na specjalne podawanie, zasługują słodkie alkohole. Dlaczego? Nie tylko ze względu na swój wyrafinowany smak, ale także dlatego, że jest to alkohol, który często spożywany jest jako dopełnienie posiłku, często w formie deseru.

Stąd też kieliszki do nalewki i likieru zazwyczaj mają pojemność od 30 do 60 ml i są smukłe, z długą, cienką nóżką. Łatwo więc trzymać właśnie za nią, a nie za kieliszek. Nie ma więc ryzyka, że ogrzejesz trunek dłonią, zmieniając jego smak i zapach. Ponadto bez wątpienia kieliszki do nalewek i likierów prezentują się niezwykle elegancko i są prawdziwą ozdobą stołu.

kieliszek do martini

Kieliszki do martini – klasa i styl w każdym łyku

Kieliszki do martini są od razu rozpoznawalne. Mają charakterystyczną, szeroko otwartą czaszę i długą, smukłą nóżkę. Ich nietypowy kształt nie jest jednak tylko efektem kaprysów projektantów, bo każdy element pełni konkretną funkcję.

Szeroka czasza pozwala na pełne rozprzestrzenienie się zapachów. Z kolei długa nóżka – dokładnie tak jak w przypadku kieliszków do nalewki i lakieru – pozwala trzymać kieliszek, nie ocieplając przy tym zawartości dłonią. To szczególnie ważne, bo ten rodzaj alkoholu podaje się zazwyczaj mocno schłodzone.

Poza tym oczywiście musimy wspomnieć, że kieliszki do martini to nie tylko naczynia, ale także symbole luksusu i elegancji. Bez nich trudno sobie wyobrazić prawdziwe, stylowe cocktail-party. To właśnie one są często widziane w filmach i serialach.

Kieliszki do piwa – czy naprawdę są potrzebne?

Na koniec jeszcze zostawiliśmy kieliszki do… piwa. Może Ci się to na pierwszy rzut oka wydać zaskakujące, bo ten typ alkoholu kojarzy się raczej z kuflem lub szklanką, a nie kieliszkiem. Zauważ, że piwo to nie tylko prosty napój. To również szereg różnorodnych nut smakowych i aromatów, które podkreślisz, serwując je w odpowiednich kieliszkach. Przykładowo pokale są z cienkiego szkła i mają smukły kształt oraz wysoką nóżkę, Goblety wyglądają podobnie, ale wykonuje się je z grubego szkła, natomiast kieliszki typu Snifter są pękate, zwężają się ku górze i mają niską nóżkę, a Tulipy przypominają tulipana, czyli są pękate, z wyprofilowanym załamaniem w górnej części.

  Kilka informacji dotyczących uszczelek silikonowych

Powyższa lista nie jest skończona. Do wyboru masz jeszcze między innymi kieliszki do szampana, grappy, tequili i wódki. Które z nich już masz w swojej kolekcji, a które planujesz kupić?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here