5
(4)

Małe domy parterowe, ze względu na wygodną komunikację bez schodów i niewysokie koszty budowy, coraz częściej są wybierane przez młodych inwestorów. Aranżacja niewielkiej przestrzeni na jednym poziomie może być jednak nie lada wyzwaniem. Zobaczcie wskazówki i inspiracje, jak urządzić niewielki dom parterowy, by prezentował się stylowo i ponadczasowo.

Dom parterowy jest zdecydowanie wygodniejszy i przestronniejszy niż tej samej wielkości budynek z dwoma kondygnacjami. Zachwyca otwartością na ogród i swoją uniwersalnością – będzie idealny zarówno dla rodziny z małymi dziećmi, jak i seniorów. Dom parterowy buduje się na całe życie – młode małżeństwa mogą być pewne, że na na starość nie będą miały problemu w jego użytkowaniem.

Wnętrze łatwe w aranżacji – jaki wybrać projekt niewielkiego domu parterowego?

Dokonując wyboru małego domu parterowego z katalogu projektów, warto wziąć pod uwagę kilka szczegółów. W aranżacji niewielkiej powierzchni liczy się bowiem każdy centymetr. Najważniejszą zasadą jest to, by w projekcie domu parterowego, w szczególności takim o małym metrażu do 100 m², strefa dzienna była wyraźnie oddzielona od nocnej. Najlepiej, gdyby obie części znajdowały się po swoich przeciwległych stronach. Taki podział sprawi, że mieszkańcy będą mieli wydzieloną, komfortową przestrzeń zarówno do wspólnego czasu, jak do prywatności i wypoczynku.

Warto również zwrócić uwagę, by salon, jadalnia i kuchnia były ze sobą połączone – otwarta strefa dzienna daje większe możliwości aranżacyjne, wprowadza więcej światła naturalnego i powiększa optycznie wnętrze domu. W ten sposób zyskamy również nieco więcej przestrzeni, którą zajęłyby ściany działowe. Odpowiednio rozplanowana i urządzona przestrzeń gwarantuje, że w domu parterowym będziemy czuli się znakomicie przez całe życie.

Urządzanie wnętrza małego domu parterowego – 6 wskazówek

  1. Jeden styl we wszystkich pomieszczeniach

Wnętrza spójne, w jednym stylu, to wnętrza harmonijne, gdzie wszystko jest na właściwym miejscu. Wyjątkiem może być jedynie strefa nocna, która tworzy osobną przestrzeń. Łączenie stylów jest oczywiście możliwe, ale to zadanie lepiej powierzyć architektowi wnętrz. Do niewielkiego domu parterowego będą idealnie pasowały styl prowansalski i skandynawski, w których dominuje biel. Ten kolor sprawia, że wnętrza wydają się większe niż są w rzeczywistości. Odpowiedni będzie również styl nowoczesny.

  1. Lustra – optyczne powiększenie wnętrz
  Najlepsze wnętrza 12. sezonu Dekoratorni: żółte akcenty

Lustra, niesłusznie umieszczane tylko w łazienkach i przedpokojach, idealnie sprawdzą się również w salonach, kuchniach i sypialniach. Doskonale powiększą i rozświetlą wnętrza. Warto przy tym pamiętać, że lustra pionowe optycznie podwyższają pomieszczenie, a poziome je powiększają i poszerzają.

  1. Kolory ścian – jakie wybrać do wnętrza małego domu parterowego?

Oczywistym wyborem jest biel, która rozświetli i optycznie powiększy pomieszczenia,. Równie dobrze sprawdzą się kolory pastelowe. Dobrym pomysłem będzie także pomalowanie dwóch ścian  na biało i dwóch na inny kolor. np. beżowy lub szary. Najważniejszą zasadą jest to, by kolory ścian w całym domu parterowym do siebie pasowały, tworząc spójną całość.

  1. Oświetlenie w małym domu parterowym

Domy parterowe są z reguły doskonale doświetlone naturalnym światłem za sprawą licznych przeszkleń. Dzięki temu są otwarte na otaczający je teren i wydają się większe. W żadnym wypadku nie zaleca się ciemnych lub wzorzystych firan i zasłon, które ograniczyłyby dostęp światła. Lepiej sprawdzą się rolety lub lekkie, tiulowe firanki. Oświetleniem uzupełniającym będą delikatne lampy sufitowe i stojące.

  1. Jakie wybrać meble do niewielkiego domu parterowego?

W niewielkim domu liczy się każdy centymetr, więc nie warto dobierać masywnych, rozłożystych mebli. Warto postarać się, by meble we wszystkich pomieszczeniach pasowały do siebie stylem lub przynajmniej kolorem.

  1. Wybór podłogi w małym wnętrzu domu parterowego

Im mniej wzorów i kolorów na podłogach, tym lepiej. Warto zdecydować się na jeden typ materiału (niezależnie, czy będzie to drewno, kafle czy coraz bardziej modne okładziny korkowe). Najlepiej by było, gdyby podłoga przepływała między pomieszczeniami bez progów i listew, odcinając się jedynie w łazience, kuchni lub ewentualnie w przedpokoju. Jeśli chodzi o kolor, do jasnych ścian najlepiej będzie pasować ciemna podłoga – dzięki temu wnętrze zostanie optycznie powiększone.

  Nowoczesne lampy do Twojego mieszkania

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Jesteśmy z mężem w trakcie budowania parterówki więc wszystkie informacje w cenie :) a te są konkretne na pewno wrócę do tematu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here