modern bedroom
modern scandinavian style bedroom . 3d concept rendering
0
(0)

Karnisz pod zasłony to przede wszystkim karnisz podwójny, który pozwala na jednym drążku powiesić firanki a na drugim zasłony. Karniszy pojedynczych pod zasłony z reguły się nie stosuje. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zasłona ma pełnić funkcję parawanu.

Spis treści artykułu:

Z czego wykonywane są karnisze?

Do wyboru mamy karnisz drewniany bądź metalowy. Karnisze drewniane są stylowe i pięknie prezentują się we wnętrzach tradycyjnych, rustykalnych. Niestety mogą się wypaczać, zwłaszcza gdy zawiesimy na nich ciężkie story.

Karnisze metalowe to nowoczesne rozwiązanie, które stosuje się w każdym stylu wnętrza. Dzięki różnym końcówkom i kolorom łatwo jest go bowiem dobrać do wymaganej aranżacji. Wysokiej jakości karnisze metalowe są trwałe i będą służyć bardzo długo. Są w stanie udźwignąć nawet ciężkie kurtyny.

Jak wybrać karnisz pod zasłony? 3 najważniejsze cechy

Mocowanie karnisza

Obszerne, ciężkie zasłony mogą sporo ważyć. Dobrym rozwiązaniem jest zatem przemyślenie wcześniej tego, w jakim stylu chcemy mieć urządzoną dekorację okna i dobór karnisza pod wagę zasłon. Jeśli materiału będzie dużo i może być ciężki, lepiej wybrać grubszy karnisz (np. 25 mm), który zamontujemy na kotwach. Przy lekkich zasłonkach wystarczy węższy (np. 19 mm) drążek.

Długość karnisza

Jest związana bezpośrednio z szerokością okna bądź okien, które dekorujemy. Standardowo przyjmuje się, że karnisz powinien być dłuższy niż szerokość okna o 20 – 30 cm z każdej strony. Oczywiście, zależy to bezpośrednio od tego, jak mocno na ścianę mają zachodzić zasłony. Pamiętajmy też o tym, że zasłony nie wiszą od brzegu do brzegu drążka. Pierwsza żabka znajduje się zazwyczaj około 7-10 cm od końcówki karnisza.

Dekoracyjne zakończenie karnisza i jego kolor

Dwie pierwsze kwestie są tak naprawdę techniczne. Przed wyborem karnisza trzeba jednak też przemyśleć jego kolor oraz dekoracyjne zakończenie mocowane na końcu drążka, którego celem jest zablokowanie karnisza przed ześlizgnięciem się oraz estetyczne wykończenie całości dekoracji. Obecnie karnisze metalowe posiadają kilkanaście zakończeń, które łatwo można dobrać do stylu wnętrza. Ważnym plusem metalowych karniszy, jest możliwość bardzo łatwej wymiany samej końcówki. Dzięki temu można  zmieniać wygląd okna w bardzo prosty sposób.

  Wykańczanie wnętrz: na co zwrócić uwagę przy montażu drzwi?

Karnisze metalowe występują w kilku kolorach, również modnej ostatnio bieli. Drewniane dostępne są w różnych kolorach drewna. Można je też pomalować farbą do drewna na dowolny kolor (podobnie jak karnisz metalowy).

Gdzie kupić karnisz metalowy?

Do niedawna najczęstszym miejscem zakupów był po prostu market budowlany. Dzięki rozwojowi sprzedaży internetowej, karnisze można też już zamówić online bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo długi karnisz może sprawiać trudności w transporcie. Zakup karniszy od producenta daje też gwarancję trwałości. Wiemy wtedy, że jest to produkt polski, który będzie trwalszy niż często sprowadzane karnisze ze wschodu.  

Oczywiście markety budowlane nadal są dobrym wyborem, ale warto zwrócić uwagę na to, kto jest producentem, by mieć pewność trwałości karnisza dłużej niż gwarantowane dwa lata.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here