Styl eko to w wielu kwestiach styl życia, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Widać to także we wnętrzach. Zyskują na popularności, ponieważ inspirowane naturą mają pozytywny wpływ na domowników. Sam trend narodził się z przesytu, który jest wszechobecny. Odchodząc od tego co przytłacza coraz częściej szukamy spokoju i harmonii, które sprzyjają regeneracji sił i relaksowi. A je zapewnia odpowiednio urządzona przestrzeń. Jak więc zaaranżować takie wnętrza?
Dla kogo styl eko we wnętrzu?
Urządzanie wnętrz w stylu eko to pewne uzupełnienie trendów zarówno technologicznych, jak i żywieniowych, które dominują w obecnym świecie. Jest on przede wszystkim idealny dla osób, które cenią sobie zasady zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą.
Ma wiele plusów, ponieważ pozwala na energooszczędność, sprzyja zdrowiu mieszkańców nie tylko fizycznemu, ale i psychicznemu, które w obecnych czasach jest bardzo ważne.
Naturalność to podstawa
We wnętrzu, w którym dominuje styl eko nie ma miejsca na sztuczność. Tutaj liczą się naturalne materiały. Podstawowe dla tego typu aranżacji są drewno, kamień i tkaniny, takie jak len czy bawełna. Celem jest wykorzystywanie materiałów, które są jak najmniej przetworzone – najlepiej surowe.
Nie ma co się tutaj martwić o monotonię, ponieważ materiały te występują w różnych kolorach i formach. Można je odpowiednio dostosować do dominującej kolorystyki, ale także do innych elementów domu. Są doskonalą bazą do aranżacji ponadczasowych wnętrz.
W stylu eko nie panuje zasada zabraniająca łączyć różne materiały, np. wykonane z innych rodzajów drewna. Można tutaj swobodnie wprowadzać kompozycje, gdzie na oknie czy podłodze pojawi się drewno o jasnym wybarwieniu jak np. jesion w wersji bielonej, a drzwi będą w ciemniejszym odcieniu, choćby ciemnego orzecha.
Barwy ziemi we wnętrzu
Styl eko to przede wszystkim dominująca kolorystyka w barwach ziemi. Typowe dla niej są naturalne beże, szarości, brązy, ale także zielenie i błękity. Są idealne nie tylko ze względu na powiązanie z naturą, ale także wpływ na otoczenie, ponieważ sprawiają, że we wnętrzach panuje spokój i harmonia.
Zieleń np. ma pozytywny wpływ na mieszkańców, ponieważ przy niej odpoczywają oczy, a dzięki temu czujemy się odprężeni i pogodni. Odcienie oliwki, mięty czy eukaliptusa są idealne w postaci monochromatycznej lub przeplatanej ze sobą. Tworzą niesamowite kompozycje, a w dodatku te regenerujące odcienie koją zmysły, przez co sprawdzą się w sypialni czy salonie, w którym toczy się życie domu.
Naturalne barwy współgrają z naturalnymi materiałami, które są podstawą. Stanowią dla nich doskonałe tło. Nie pasują tutaj jaskrawe i krzykliwe odcienie, ponieważ wprowadzają chaos.
Ekomeble
Niezwykle modne są także wnętrza, które charakteryzują się dbałością o ekologię i coraz częściej wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu. Wyposażenie wnętrza w stylu eko nie musi być więc drogie. Spokojnie możesz tutaj wybrać meble, które były wykonane niskim kosztem, jak np. te zrobione z palet lub zrobić je samodzielnie.
Te wykonane metodą „hand made” są najlepszym sposobem na oryginalne dekoracje. Możesz zdecydować się na odnowienie starych mebli i nadanie im nowego życia. Czasami wystarczy je jedynie pomalować czy wyszlifować.
Ekododatki
Idealne są poszewki na poduszki czy obicia na kanapy wykonane z trwałych i odpornych tkanin. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i elegancki design. Popularnością cieszą się wysokogatunkowe tkaniny, stanowiące połączenie materiałów pochodzących z natury np. połączenie lnu z wełną. Trendem jest też wykorzystywanie tkanin produkowanych w nurcie eko, które są tworzone z włókien uzyskanych w procesie recyklingu.
Idealnym dodatkiem będą z pewnością podkładki, krzesła czy dywaniki wykonane z plecionek. Delikatne akcesoria, nadadzą nie tylko wyjątkowego stylu, ale przywodzą na myśli letnie wieczory i nadmorskie kurorty. Plecione fotele to prawdziwy hit do wnętrz, szczególnie na tarasy i balkony.
Z kolei meble i stoliki wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień, szkło czy metal skutecznie wypierają tworzywa sztuczne. W stylu eko nie bój się eksperymentować, ponieważ surowe dodatki z plecionek z miękkimi elementami materiałowymi w postaci narzut, poduszek i koców stworzą iście przytulne wnętrze inspirowane naturą.