nowe_mieszkanie_warszawa-600x389
4
(1)

W przypadku korzystania z takiego produktu dłużnego warto jest ubezpieczyć swoją nieruchomość.

Spis treści artykułu:

Podstawowe czy rozszerzone ubezpieczenie?

Ubezpieczenie nieruchomości będącej zabezpieczeniem spłaty pożyczki hipotecznej może być obowiązkiem pożyczkobiorcy, nakładanym na niego przez bank. Zwykle jest to wówczas proste ubezpieczenie mieszkania lub domu od ognia i innych zdarzeń losowych, którym mógłby ulec przedmiot stanowiący zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Jeśli takie ubezpieczenie nie zostanie ustanowione, bank może odmówić wypłaty pożyczki hipotecznej swojemu klientowi.

Rozszerzone ubezpieczenie, obejmujące m.in. ruchomości i elementy stałe znajdujące się w mieszkaniu czy w domu, to dodatkowe zabezpieczenie dla pożyczkobiorcy. Jeśli doszłoby do straty cennych przedmiotów z mieszkania lub do jego zniszczenia w wyniku zalania czy aktów wandalizmu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Świadczenie dla banku czy właściciela nieruchomości?

Ubezpieczając mieszkanie w podstawowej wersji przy zaciąganiu pożyczki hipotecznej, czyli wykupując polisę od ognia i innych zdarzeń losowych należy liczyć się z tym, że w przypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego, świadczenie z polisy może zostać wypłacone bezpośrednio dla banku, a nie dla właściciela nieruchomości. Jeśli na przykład mieszkanie stanowiące zabezpieczenie spłaty pożyczki hipotecznej, spłonęłoby w pożarze, odszkodowanie zostałoby wypłacone z polisy mieszkaniowej na rzecz banku, który jest wierzycielem pożyczkobiorcy i w takiej sytuacji traci podstawowe zabezpieczenie spłaty kredytu.

Nie ma znaczenia, gdzie zawarta zostanie polisa, ponieważ zawsze dokonywana jest z niej cesja praw na rzecz banku kredytującego. Bank staje się cesjonariuszem z prawem do wypłaty odszkodowania. Dlatego to bank w pierwszej kolejności z odszkodowania wypłaconego przez firmę ubezpieczeniową, zaspokoi swoje wierzytelności. Może też rozpatrzyć sprawę i wyrazić zgodę na przekazanie kredytobiorcy pieniędzy na tzw. naprawę odtworzeniową

Świadczenie na rzecz właściciela nieruchomości wypłacane jest z rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej, która nie musi być cedowana na rzecz banku. Kradzież ruchomości, zalanie mieszkania przez sąsiada czy też częściowe zniszczenie w wyniku innych sytuacji losowych spowoduje, że firma ubezpieczeniowa oszacuje stratę klienta i wypłaci mu odszkodowanie.

  Jaki powinien być dobry odkurzacz piorący?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here