lozko-vintage-1
4.3
(6)

Szwajcarski producent systemów sypialnianych Hasena oferuje całe sypialnie, w których centralnym elementem jest łóżko w pewnym odłamie stylu vintage i zebrane wokół niego elementy uzupełniające, takie jak komody czy szafki. Ta linia produktów zwana jest „linią przemysłową” czy też „linią fabryczną”, ponieważ stylizacja mebli idzie w kierunku toporności i minimalizmu, charakterystycznego dla mebli przemysłowych.

Spis treści artykułu:

Przyjrzyjmy się dwóm propozycjom łóżek z tej linii.

To, co je łączy, to materiał wykonania. Oba łóżka zrobione są z drewna akacji, celowo postarzanego, z mnóstwem naturalnych niedoskonałości, nierówności, widocznych słojów. Drewno akacji to bardzo mocne drewno, o twardości zbliżonej do twardości dębu. Dostępne jest w trzech modnych wybarwieniach: akacja vintage szara, bielona i brązowa.
lozko-vintage-1
Łóżko Loft Road Lena-Step posiada dość klasyczną ramę łóżka i tapicerowany zagłówek, ścięty pod kątem. To całkiem tradycyjne i nobliwe zestawienie zostało optycznie złamane przez zastosowanie nóżek na kółkach. Kółka nie przesuwają się, aby zapewnić łóżku stabilność i pełnią jedynie funkcję ozdobną, a w dodatku wyglądają, jakby były używane i obłaziła z nich farba. W ten sposób uzyskano wyjątkowo atrakcyjny efekt wizualny. Łóżko przychodzi prosto od producenta, wykonane jest z niezwykłą starannością i szwajcarską precyzją, a widać po nim upływ czasu, jakby czas go nie oszczędzał…

Łóżko Stabil Inca to ta sama linia produktów, a przecież wygląda zupełnie odmiennie.
lozko-vintage-2
Pierwsze, co rzuca się w oczy to „belkowata” budowa. Ramę wykonano z grubych drewnianych belek, podobnie jak zagłówek. Dla „zmiękczenia” tej surowej konstrukcji zagłówek obłożono dwiema ozdobnymi poduszkami. Dwie solidne ramy pełnią rolę nóżek, a dla zwiększenia efektu wyeksponowano stalowe kątowniki na nóżkach. Łóżko sprawia wręcz wrażenie, że wyciosano je przy użyciu najprymitywniejszych narzędzi i że jego przeznaczeniem jest stanąć w drewnianej górskiej chacie… choć rzeczywistość jest taka, że raczej znajdzie się w nowoczesnym apartamencie na dwudziestym pierwszym piętrze.

Do każdego z tych łóżek można dobrać do kompletu drobniejsze meble utrzymane w tym samym przemysłowym stylu i stworzyć z nich zupełnie unikalną sypialnię. Szafki nocne, stoliki czy komody wykonane są także z drewna akacji wybarwionego w identyczny sposób, jak łóżka.

Sypialnia vintage – czym się charakteryzuje?

Sypialnia w stylu vintage to przede wszystkim meble i dodatki z charakterystycznymi cechami stylu z lat 20., 30. i 40. XX wieku. Są to często drewniane meble o okrągłych kształtach, ozdobione ornamentami, ryflowaniem i wzorami kwiatowymi.

Podstawowe kolory sypialni vintage to beże, brązy, seledynowe i różowe, a typowe materiały to wełna, jedwab i bawełna. W sypialni vintage często pojawiają się plakaty z reklamami sprzed lat oraz stare lustra, które dodają wnętrzu subtelnego klimatu.

Sypialnia vintage a sypialnia retro – czym się różnią?

Sypialnia w stylu vintage nie jest tak samo definiowana jak sypialnia retro, ponieważ termin ten odnosi się do różnych okresów w historii designu. Sypialnia w stylu vintage to stylowy wybór mebli i dodatków z lat 20., 30. i 40., podczas gdy styl retro to przede wszystkim meble i dodatki z lat 50., 60. i 70. XX wieku.

Meble i dodatki retro są zwykle o wiele bardziej geometryczne i kolorowe niż te vintage.

Meble do Twojej sypialni w stylu vintage

Meble do sypialni w stylu vintage powinny być wybierane z myślą o zachowaniu jednolitego stylu aranżacji. Szukaj dywanów z kwiatowymi wzorami, a także pościele z ornamentami, takimi jak białe duże kwiaty na jasnym tle. Meble pokojowe powinny być pokryte naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, rattan oraz wiklina. W przypadku łóżka, wybierz tapicerowane modelki, kwadratowe poduszki i pościel w kolorze beżowym.

Typowe kolory i materiały w sypialni vintage

W sypialni vintage dominują ciepłe kolory, takie jak róż, seledyn, beż i brąz. Cechą charakterystyczną tego stylu są też motywy kwiatowe, geometryczne i ornamenty.

Sypialnia vintage to połączenie elementów poprzedniego stulecia z modernistycznymi motywami wprowadzonymi w latach 30. W sypialni vintage królują naturalne materiały takie jak drewno, jedwab, bawełna, a także szkło i porcelana.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.3 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here