house-1407562_1920
4.7
(3)

Ubezpieczenie mieszkania jest jedną z najczęściej kupowanych polis. Dzięki niej można uniknąć finansowych skutków nieoczekiwanych zdarzeń losowych, takich jak na przykład zalanie mieszkania, powódź, pożar, huragan. Wysokość wsparcia zaoferowanego przez ubezpieczyciela w dużej mierze uzależniona jest od ustalonej sumy ubezpieczenia.

Spis treści artykułu:

Suma ubezpieczenia, czyli co?

Suma ubezpieczenia stanowi górny limit, do którego firma ubezpieczeniowa bierze na siebie odpowiedzialność za szkodę. Jest to zatem maksymalna wysokość odszkodowania wypłacanego w ramach wykupionej polisy, jaką jest ubezpieczenie mieszkania.

Suma ubezpieczenia uzależniona jest przede wszystkim od wartości obejmowanego polisą majątku. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają kilka wariantów, zgodnie z którymi wyliczają wartość przyznanego odszkodowania. W praktyce oznacza to, że uwzględniana jest nie tylko wartość rynkowa nieruchomości.

Suma ubezpieczenia a wartość rynkowa

Suma ubezpieczenia może być wyliczana na podstawie wartości rynkowej mieszkania. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy klient wykupuje ubezpieczenie mieszkania w bloku wielorodzinnym. Ponieważ ceny mieszkań zmieniają się dość dynamicznie, wartość rynkową ustala się na dzień zawarcia umowy.

Z wartością rynkową nieruchomości może wiązać się tzw. niedoubezpieczenie. Dzieje się tak wówczas, gdy zakupione kilka lat temu mieszkanie znacznie zyskało na wartości. W efekcie zaniżona wartość może oznaczać wypłatę znacznie niższego odszkodowania.

Suma ubezpieczenia a wartość odtworzeniowa

Ubezpieczenie może uwzględniać sumę wyliczaną na podstawie wartości odtworzeniowej. Odpowiada ona cenie nabycia nieruchomości tego samego rodzaju lub kosztom odbudowy przy zastosowaniu dotychczasowej konstrukcji, wymiarów i materiałów.

Suma ubezpieczenia ustalana na podstawie wartości odtworzeniowej obejmuje zwykle ubezpieczenie nieruchomości takich jak m.in. dom jednorodzinny, budynki gospodarcze, budynki małej architektury (np. altanki).

Suma ubezpieczenia a wartość rzeczywista

Wartość rzeczywista odpowiada kosztom nabycia nowego przedmiotu lub kosztom odbudowy nieruchomości w tym samym miejscu przy zachowaniu dotychczasowej konstrukcji i wymiarów oraz przy zastosowaniu tych samych materiałów. Uwzględnia stopień faktycznego zużycia w momencie szkody. W praktyce oznacza to, że wartość rzeczywista jest wartością odtworzeniową pomniejszoną o koszty zużycia ubezpieczonego mienia.

  Hostel w miejskim klimacie

Wybierając ubezpieczenie mieszkania należy koniecznie zwrócić uwagę na sposób wyliczania gwarancyjnej sumy polisy. W przeciwnym razie może okazać się, że wypłacone odszkodowanie nie pozwoli w pełni pokryć szkód.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here