Projekty funkcjonalnych domów
5
(2)

Prostota i oszczędność w architekturze

Nowoczesne projekty domów na planie prostokąta o prostokątnej konstrukcji doskonale wpisują się w otoczenie naturalne i architekturę tradycyjną. Prostota konstrukcji z dwuspadowym dachem, przypominająca nowoczesną stodołę to najnowszy trend w budownictwie jednorodzinnym. Proste linie dachu bez okapu pozwalają na różne rozwiązania architektoniczne, takie jak np. przechodzenie przeszkleń w ścianach zewnętrznych na dach.

Projekty te cechują się maksymalnym doświetleniem wnętrz i otwarciem na otoczenie. Budynki wyglądają lekko i nowocześnie. Odpowiednie usytuowanie uwzględniające naturalne oświetlenie to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie energooszczędności. Minimalizm budynków odrzuca wszelkie wymyślne formy architektoniczne.

Ilość detali zdobiących jest ograniczona. Królują naturalne materiały elewacyjne, takie jak kamień i drewno. W kolorystyce najczęściej dominuje grafit, brąz, czerń i szarości. Projekty takich minimalistycznych domów znajdziemy na stronie: DomoweKlimaty.pl.

Domy parterowe z płaskim dachem

Powrót płaskich dachów to kolejny trend w budownictwie jednorodzinnym. To rozwiązanie na większą działkę, lecz zapewniające wygodę użytkowania i maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Takie projekty ograniczają straty ciepła. Ich minimalistyczny styl i ograniczona powierzchnia dachu przykuwają uwagę.

Projekt domu Jowisz

Projekt domu Jowisz 111.60m²

Elewacje z dużymi oknami oraz brak skosów, które zmniejszają powierzchnię użytkową, mają wiele zalet i pozostają niezwykle funkcjonalne. Płaski dach daje możliwość stworzenia tez. „zielonego dachu”, który dodatkowo pełni funkcję izolacyjną. Podnosi także walory estetyczne budynku, a ponadto daje również możliwość zaplanowania dodatkowego tarasu. Większość projektów przewiduje połączenie salonu z kuchnią i jadalnią.

Domy energooszczędne

Trendem wpisującym się w najnowsze przepisy są domy energooszczędne. Wymagania inwestorów rosną w tym zakresie. Oczekują oni projektów domów ocieplonych o dużej energooszczędności, które będą tanie w eksploatacji. Dlatego też ściany, dach i podłogi muszą zostać odpowiednio ocieplone. Dużą wagę przykłada się do nowoczesnych materiałów izolujących i energooszczędnej stolarki drzwi i okien. Zakłada się również wykorzystanie najnowszych technologii. Systemy odzyskiwania ciepła z wentylacji, zdalne systemy kontroli ogrzewania i oświetlenia to sposoby na obniżenie współczynnika przenikania ciepła.

  Aranżacja salonu z jadalnią - na co zwracać uwagę

Projekty domów parterowych z płaskim dachem oraz prostokątnych z dachem dwuspadowym wpisują się w rozwiązania energooszczędne. Ich prosta forma bez załamań i wgłębień ogranicza straty ciepła.

Projekt domu kajtek

Nawet duże przeszklenia sprzyjają energooszczędności. Wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu i orientacja względem stron świata, w połączeniu z oknami o współczynniku nie większym niż 1,0W/(m2K) i niewieloma łączeniami to sposób na oszczędzanie energii. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: „Duże przeszklenia i okna narożne w nowoczesnych domach – czy ten trend na pewno jest energooszczędny?”.

Projekt domu alfa

Projekt domu Alfa 2 86.61m²

Prostota, minimalizm, energooszczędność oraz wykorzystanie najnowszych technologii to trendy obowiązujące obecnie w budownictwie jednorodzinnym. Zapewniają one posiadanie domu funkcjonalnego, wygodnego, estetycznego i taniego w eksploatacji.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here