Jak urządzić wnętrze z białą cegłą w roli głównej?
4.5
(21)

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz opierają się głównie na surowych i naturalnych materiałach. Najczęstszym zabiegiem, chętnie stosowanym przez projektantów, jest odkrycie starej, oryginalnej cegły. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości, można pokusić się o kupno specjalnych, cegłopodobnych płytek. jest wyjątkowo trwałym naturalnym materiałem budowlany.

Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć. Dobrze izoluje, jest ciepła, wycisza. Ale gdzie najlepiej sprawdzi się biała cegła na ścianie? Radzimy, jak zaaranżować salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę, gdzie bohaterem jest biała cegła.

Biała cegła na ścianie: naturalna czy imitacja?

Jeśli jesteśmy szczęściarzami i mamy na ścianach prawdziwą cegłę to dalsza droga w aranżowaniu ścian jest niezwykle prosta. Należy usunąć tynk, aż nasza cegła się odsłoni. Oczyszczamy ścianę ostrą szczotką lub piaskujemy. Szlifujemy j i przemywamy wodą (możemy użyć specjalnego preparatu oczyszczającego). Na koniec zaimpregnujemy.

A co jeśli nie mamy możliwości na cegłę naturalną? Wówczas mamy do wyboru cegły cementowe, ceramiczne, w tym klinkierowe i licowe. Każda z nich jednak sporo waży, aby nie obciążać stropu, należy zastosować cegły w aranżacji wnętrza na małej powierzchni ściany albo zastąpić płytkami klinkierowymi lub cegłą ciętą (o grubości ok. 13 mm, pozyskiwaną z rozbiórki – wtedy efekt będzie bardzo naturalny).

Nowoczesne płytki elewacyjne również wiernie oddają piękno i trwałość ceglanych ścian. Ręcznie formowane powierzchnie o niepowtarzalnej strukturze i kolorystyce nadadzą naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat.

W jakich wnętrzach sprawdzi się biała cegła?

Cegła to uniwersalna dekoracja ścian. Pasuje zarówno do rustykalnych aranżacji wnętrz, jak i do loftów, oddaje industrialnego ducha. Naturalna wygląda najpiękniej, ale imitacja może okazać się równie doskonała. Ponadto cegły i płytki klinkierowe są dominującymi elementami we wnętrzu, pozostałe dekoracje muszą się im podporządkować – pamiętajmy o tym decydując się na ten element dekoracyjny.

  Choinka bez bombek – można i tak!

Cegła świetnie odnajdzie się w towarzystwie gładkich powierzchni. Właśnie dlatego biała cegła na ścianie będzie między innymi doskonałą ozdobą przedpokoju, ale także salonu, sypialni, kuchni a nawet łazienki.

Biała cegła w salonie

Biała cegła jest najczęstszym gościem „na salonach”. Głównie ze względu na swoje dekoracyjne właściwości. Jest idealna jako tło dla ściany telewizyjnej, świetnie sprawdzi się jako ozdoba łączonego z salonem przedpokoju, a także jako zdobienie ściany za kanapą. Naturalność efektu białej cegły w salonie zależy tylko i wyłącznie od produktu, który wybierzemy – a do wyboru mamy trzy rodzaje cegły:

  • naturalna, pomalowana na biało cegła,
  • płytka cegłopodobna bez fugi,
  • płytka cegłopodobna z fugą.

Najlepszy efekt osiągniemy, gdy naturalną białą cegłę na ścianie pokryjemy białą farbą. Jednak, jak już wspominaliśmy, nie każdy może sobie pozwolić na to rozwiązanie. Alternatywą mogą być płytki cegłopodobne bez fugi. Oznacza to, że fugę musimy zrobić sami – w ty przypadku wszelkie nierówności będą dodawały uroku naszej ceglanej ścianie. Aby efekt był jeszcze lepszy możemy pomalować całą ścianę dodatkowo białą farbą. Ostatni z rodzajów będzie doskonałą alternatywą dla niedrogiej i szybkiej metamorfozy ściany w salonie.

Biała cegła w sypialni

Cegła w białym kolorze będzie także doskonałą ozdobą sypialni. Sprawdzi się w prostych wnętrzach, industrialnych, loftowych i wszystkich tych, gdzie panuje raczej surowy klimat. Będzie też idealną dekoracją sypialni romantycznych, minimalistycznych i bardzo kobiecych.

Biała cegła na ścianie w sypialni jest dodatkiem uniwersalnym – dekoruje, ale nie nadaje tonu wnętrzu, w przeciwieństwie do cegły w naturalnym kolorze. Białą cegłą w sypialni można ozdobić ścianę za łóżkiem i podkreślić jej urok dodatkowym oświetleniem z dołu bądź z góry. Cegła będzie też ona idealnym tłem dla biokominka.

Biała cegła w łazience

Cegła jako surowiec od dawna wykorzystywany w budownictwie stanowi także ciekawy motyw wykończeniowo – dekoracyjny. W aranżacjach łazienek może pojawiać się w postaci odsłoniętego fragmentu muru lub płytek imitujących to tworzywo. Może mieć barwę białą lub naturalne odcienie czerwieni i brązów. Jest to bardzo ciepła i harmonijna stylizacja nawiązująca do minimalistycznego stylu. Biała cegła na ścianie w łazience w połączeniu ze stylowymi dodatkami tworzy oryginalne wnętrze.

  Jak wybrać idealną lokalizację pod budowę magazynu

Biała cegła w kuchni

Jeśli marzy nam się również kuchnia w stylu retro, białe cegiełki niezawodnie dodadzą jej lat. Białe płytki ceramiczne, które imitują kształt cegły, dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, występują w połysku lub jako płytki matowe. Takie płytki nadają charakter naszemu wnętrzu. Są wzory płytek, które nigdy się nie starzeją. Do takich właśnie należą białe cegiełki. Prostokątne białe płytki z charakterystycznie ściętymi brzegami to już klasyka.

architekt: Przemysław Lisiecki
współpraca projektowa: Elżbieta Kuźniacka

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 21

Brak ocen!

11 KOMENTARZE

  1. Biała cegła jest super. Najlepiej by było mieć po prostu w ścianie i ją „odkryć”. Ale to chyba możliwe tylko w starych domach, kamienicach. A w nowych to trzeba robić imitację. Myślałem o takiej z gipsu, ale patrząc na propozycje tutaj i komentarze, to chyba póję tropem Weroniki, czyli Elastolith. Widziałem w budowlanym na żywo. Fajnie to wygląda.

  2. Cegła taka na ścianę może być w różnych kolorach. teraz można znaleźć naprawdę sporo modeli i to nowych, które mają i kolor i fakturę. Holenderski system elabrick potrafi pod tym względem zaskoczyć. A jak jeszcze popatrzy się na to, ze to ręcznie robione kawałki na ścianę i mamy każdą inną, to robi się fajnie. Takie rozwiązanie też się sprawdzi w kuchni czy łazience, bo jak rozwiązania stosowane typowo pod elewację są z natury odporne na wodę.

  3. U mnie cegła, ale tylko ta klasyczna czerwona ;) Mam w salonie, ale coś mi po głowie chodzi, żeby zrobić jeszcze w łazience. I na pewno ponownie bym kupował w ceglanym renesansie

  4. Cegła jest nieśmiertelna – tyle sposobów aranżowania wnętrz ja wykorzystuje, za każdym razem trochę inaczej. W loftach i industrialnych pomieszczeniach cegła robi robotę. Gdy chce się urządzić minimalistycznie, każdy element ma znaczenie, a stawiając na ścianę z cegły zyskujemy kolejną dekorację bez poświęcania na ozdobę dodatkowego miejsca!

  5. Pomysły wykonania w łazienkach ścian z białej cegły szczególnie w okolicach umywalki, wanny i sedesu uważam za idiotyzm z uwagi na konieczność utrzymania czystosci w tych pomieszczeniach.Przecież takie ściany nie dają się dokładnie wymyć z uwagi na ich chropowatą powierzchnię.Nie wystarczy mieć oryginalny pomysł ,ale winien on być funkcjonalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here