Łazienka jest bardzo istotnym pomieszczeniem w naszym domu, ale nie tylko ze względu na fakt utrzymania higieny. Jest to miejsce gdzie każdy z nas może się wyciszyć, zrelaksować i zregenerować po ciężkim dniu. Swoje pierwsze kroki – w większości – o poranku właśnie kierujemy tam. Dlatego już w łazience warto wprowadzić się w dobry nastrój.
I właśnie za ten dobry nastrój odpowiada właściwie dobrane oświetlenie. Dobrze rozmieszczone punkty świetlne czy barwa światła, pomagają nam złapać dobry humor. Dlaczego? Już wyjaśniamy!
Jak oświetlić łazienkę?
Każda łazienka powinna być oświetlona równomiernie, ale pamiętajmy wziąć pod uwagę jakie funkcje spełniają poszczególne strefy w łazience. W każdym pomieszczeniu powinna znajdować się górna lampa, która odpowiada za obdzielenie światłem całego wnętrza. Pod prysznicem, czy nad wanną powinniśmy zastosować oświetlenie punktowe, przy lustrze należy zastosować reflektory lub kinkiety i ważne jest też, aby zadbać o oświetlenie dekoracyjne, które możemy zastosować, gdy bardziej zależy nam na atmosferze.
Ile źródeł światła w łazience?
Ilość źródeł światła zależna jest również od powierzchni łazienki, a także od jej wystroju – jeżeli mamy wnętrze utrzymane w ciemniejszej kolorystyce, należy zadbać o większą liczbą lamp, niż przy wnętrzu jasnym.
Jasne wnętrze pozwala nam postawić na minimalizm. Białe płytki, ceramika czy fronty mebli będą odbijać światło, które optycznie powiększą pomieszczenie. Nie możemy zapomnieć również o barwie światła, np. przy lustrze najlepiej sprawdza się barwa chłodna, która pozwala na lepszą widoczność szczegółów i potęguje kontrast.
Co to jest klasa szczelności, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki?
Bardzo ważnym aspektem doboru i wyboru oświetlenia do łazienki jest zwrócenie uwagi na odporność lampy na wilgoć tzw. klasa szczelności IP. Biorąc pod uwagę powyższy parametr możemy podzielić łazienkę na 4 strefy, a każda z tych stref ma skonkretyzowane wymogi co do klasy szczelności IP. Wyróżniamy więc:
- strefę 0 – wanna, ściany kabiny prysznicowej oraz podłoga wymagają zastosowania lamp o obniżonym napięciu do 12V oraz o stopniu szczelności IP67 lub wyższym
- strefę 1 -przestrzeń do 2,25m nad wanną lub kabiną prysznicową (licząc od podłogi), winno się stosować lampy o obniżonym napięciu do 12V i klasie szczelności IP44 lub IP45
- strefę 2 – sąsiedztwo wanny, kabiny prysznicowej oraz umywalki w obrębie do 60 cm w każdą stronę; używajmy tu lamp, które działają na obniżonym napięciu 12V
- strefę 3 – dalsze sąsiedztwo urządzeń sanitarnych, wyznaczone w obszarze o szerokości 2,4 m ; stosujmy oprawy o klasie szczelności IP21
Oświetlenie lustra i oświetlenie dekoracyjne – dlaczego warto je instalować
Tak jak wspominaliśmy wcześniej do oświetlenia lustra powinniśmy zastosować reflektory lub kinkiety z żarówką dającą chłodne światło. Przy lustrze bardzo często wykonujemy precyzyjne czynności takie jak makijaż czy golenie, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości oświetlenie. Strumień światła powinien być skierowany na twarz osoby stojącej przed lustrem, równomiernie oświetlając jej twarz. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp po obu bokach lustra.
Pamiętajmy by nie umieszczać oświetlenia na ścianie naprzeciw lustra – refleksy odbijające się w lustrze skutecznie uniemożliwią nam korzystanie z niego.
Oświetlenie dekoracyjne buduje nastrój w łazience i dodatkowa doświetla ją. Taki rodzaj oświetlenia dedykowany jest zwłaszcza do łazienek wyposażonych w wannę. Podczas kąpieli nie mamy potrzeby włączać górnego światła, wolimy skorzystać z subtelnego oświetlenia, np. paneli LED, które podświetlą dokładnie to co uznamy, że powinno być podświetlone, dodając naszej łazience wysublimowanego smaku.
Rodzaje oświetlenia w łazience
Na chwilę obecną na rynku mamy bardzo duży wybór rożnego rodzaju oświetlenia do łazienki. Lampy występują we wszystkich możliwych kształtach, kolorach, fakturach czy materiałach z jakich są wykonane. Dobór oświetlenia zależy od kolorystyki łazienki, stylu czy wielkości pomieszczenia. W ostatnim czasie królują proste wzory geometryczne, chłodny minimalizm oraz materiały naturalne takie jak drewno i ceramika. Wybór oświetlenia zależy w głównej mierze od naszych preferencji. Wyróżniamy:
- lampy sufitowe – tu najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju plafony, najczęściej chromowane ze szklanym koszem, w prostych kształtach geometrycznych. Bardzo rzadko można spotkać żyrandol, który może sprawdzić się jedynie w bardzo dużych pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour.
- oświetlenie boczne – reflektory, spoty i kinkiety. Reflektory łazienkowe, tak jak spoty są to najczęściej minimalistyczne lampki. Prosta forma, najczęściej połączenie chromu (może być wielobarwny) i szkła. Reflektory montuje się zwyczajowo w okolicy luster, spoty są to najczęściej punkty świetle pozwalające doświetlić np. kabinę prysznicową. Kinkiety tym czasem, mogą już przyjmować bardziej skomplikowane formy, stając się ciekawym elementem dekoracyjnym, pozwalającym na określenie stylu pomieszczenia.
- oświetlenie szynowe – może zastąpić oświetlenie górne. Długa listwa na której możemy zamontować dowolną ilość punktów świetlnych, dowolnie je konfigurować poprzez nadawanie kształtu listwie, np. decydujemy czy listwa ma być długą prostą linią, czy ma przybrać kształt litery L lub T, bądź każdy dowolny kształt jaki nam będzie potrzebny.
Oświetlenie LED – małe lampki – duże możliwości – nowoczesna łazienka
Jednym z oświetleniowych hitów ostatniego czasu jest oświetlenie LED, które sprawdza się doskonale w łazience. Prym wiodą listwy ledowe z wieloma, malutkimi lampkami. Do wyboru mamy listwy jednobarwne oraz multikolorowe. Można podłączyć do nich ściemniacz, który umożliwi dostosowywanie intensywności światła do sytuacji, lub przy użyciu pilota zmieniać kolor, natężenie koloru czy sposób świecenia lampek.
Pamiętajmy – montując listwy LED zróbmy to tak by nie widzieć lampek, a jedynie poświatę. Taki montaż pozwoli cieszyć nam się jednorodnym światłem, bez widoczności świecących się punkcików.
Taka listwę możemy zamontować bezpośrednio nad kabiną prysznicową, czy w cokole wanny. Taki montaż sprawi, że wanna wyda nam się lekka i delikatna. Możemy przy pomocy listwy podświetlić elementy zabudowy, a dzięki takiemu podświetleniu zyskami ciekawy element dekoracyjny i specyficzny klimat.
Poprzez operowanie barwą listwy LED możemy uzyskać wnętrze mocno nowoczesne (dla odcieni chłodnych, białych i wpadających w błękit) lub przytulne i domowe (dla neutralnych i ciepłych barw).Dla nowoczesnego wnętrza polecamy również lustra z oświetleniem LED lub lustra LED 3D.
Podsumowując oświetlenie łazienkowe…
Podsumowując – jak każdy element aranżacyjny wnętrza, tak i oświetlenie wymaga przygotowania planu i postępowania zgodnie z nim. Pamiętajmy by oświetlać poszczególne strefy łazienki wedle ich potrzeb, wybierajmy odpowiedzialnie i mądrze, nie bójmy się eksperymentować i nie bójmy się nowych trendów i rozwiązań.
Fajnie opisane te strefy , muszę to skonsultować z moim wykonawcą łazienki, bo jesteśmy na etapie planowania i poczynania pierwszych kroków w projektowaniu.
Polecam lustro podświetlane! sztos jeśli chodzi o kwestię makijażowe
Światłem można odmienić oblicza łazienki
mam coś podobnego jak na tej fotce gdzie jest podświetlenie natrysku, spoko to wygląda