Listwy przypodłogowe drewniane - jakie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu?
Listwy przypodłogowe drewniane - jakie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu?
5
(2)

Listwy przypodłogowe z drewna

Spośród wszystkich materiałów, z jakich wytwarzane są te elementy (o zgrozo! nadal zdarzają się listwy przypodłogowe z plastiku!) to właśnie drewno pozostaje surowcem najbardziej szlachetnym, eleganckim i trwałym. A więc listwy przypodłogowe drewniane znajdziemy wszędzie tam, gdzie klasa i szyk nie są pustymi pojęciami, ale chcą znaleźć swoje odzwierciedlenie w pięknie projektowanej przestrzeni.

Tak naprawdę codzienne użytkowanie listw z drewna trwać może nawet kilka pokoleń, więc skala czasu naszą codzienność – przedmioty, do których jesteśmy przyzwyczajeni, elementy wyposażenia, bez których nie możemy wyobrazić sobie rodzinnego domu – rozciąga na bardzo długi okres czasu. Nie ma bowiem lepszych listw przypodłogowych niż te z dobrego drewna – naturalny i trwały materiał.

W klasycznych szkołach projektowania wnętrz kolor drewna listw przypodłogowych będzie dopasowany do stylu jaki nadajemy naszej podłodze. Ale są też rozwiązania bardziej awangardowe, np. wyraziście kolorowe listwy przypodłogowe w pomieszczeniu, gdzie podłoga jest czarna, ściany białe, a wnętrze minimalistyczne. Jednakże drewno nieodmiennie kojarzy się z klasycznością, więc po listwy z drewna sięgają zazwyczaj wszyscy, którzy cenią sobie naturalne pochodzenie surowca jakim jest drewno i pragną urządzać swoje miejsce zamieszkania w stylu akceptowanym i aprobowanym powszechnie jako przyjęty standard.

Dalsze informacje o przypodłogowych listwach drewnianych

Czy listwę przypodłogową powinniśmy traktować jedynie jako element ozdobny? Przecież – ktoś mógłby powiedzieć – ważniejsze są stół, szafa i witryna w pokoju dziennym. Ale nie jest tak do końca. Bowiem to właśnie listwy przypodłogowe nadają ten jeden z ostatnich szlifów całości wystroju, mają niebagatelny wpływ na charakter pomieszczenia.

A możliwości stylizowania wnętrza przy pomocy drewnianych listw przypodłogowych jest naprawdę wiele. Od skrajnego minimalizmu do wyszukanych, jakby zdobionych konstrukcji. Rodzaj drewna (dąb, akacja, bambus, wiele innych…) oczywiście także ma znaczenie. Dodajmy do tego niezwykle zróżnicowaną kolorystykę (większość z listw drewnianych będzie jednak utrzymana w klasycznym stylu drewna, które ukazuje swoje słoje, zostało najpierw obrobione w tartaku), a zauważymy łatwo jak wielkimi możliwościami dysponujemy.

  Jaki fotel wybrać do salonu?

Sypialnia – jakie listwy przypodłogowe

Podajmy kilka konkretnych przykładów dobrych zastosowań listw drewnianych np. w sypialniach. Jakie listwy przypodłogowe do sypialni będą odpowiednie?

Najważniejsze jest dopasowanie do charakteru pomieszczenia. Listwy białe są wybierane często. Sypialnie z łóżkami kontynentalnymi lub wzorzystą pościelą to idealne miejsce dla listw bardziej fantazyjnych, np. o wypukłym wykroju. Ale już mała sypialnia w nowoczesnej kawalerce („nowe budownictwo”) będzie lepiej wyglądać z listwami ciętymi całkowicie płasko. Warunkami brzegowymi wyboru kolorystycznego listw są podłoga i farba użyta na ścianach. Listwa podłogowa może stać się niemalże niewidzialna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wyróżnili ten element wykończenia np. przez kontrast barw. Dodajmy na koniec, iż posiadamy naukowe dowody na to, że w pomieszczeniach, które zawierają wiele elementów drewnianych – nasz sen jest zdrowszy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here