Rozkładana kanapa czy łóżko?
5
(1)

W natłoku propozycji i różnorodności dostępnych mebli można się nieco pogubić. Szeroki wybór dostępnych łóżek kusi klasycznym stylem wypoczynku, jednak z drugiej strony kanapa ma więcej zastosowań. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę, dokonując tak ważnego dla jakości wypoczynku wyboru?

Spis treści artykułu:

Zwykła sypialnia czy pokój studenta?

Pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o sypialni, jest zwykłe łóżko. Nic w tym dziwnego w końcu ten klasyczny mebel towarzyszy wypoczynkowi ludzi na całym świecie. Zwykle wygląda podobnie, zachowując prostokątny kształt podwójnego lub pojedynczego materaca. Kupując zwykłe łóżko, najczęściej decydujemy się na to, że będzie ono wykorzystywane jedynie do wypoczynku.

Jego konstrukcja nie sprzyja długiemu siedzeniu i raczej wyklucza przyjmowanie gości. Jeśli pokój, do którego dobieramy meble, ma mieć więcej niż jedno zastosowanie, czyli na przykład jest zarówno sypialnią, jak i pokojem dziennym, bardziej logicznym wyborem będzie rozkładana kanapa lub narożnik z funkcją spania. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ciągu dnia zyskamy wygodne siedzisko, a po rozłożeniu będzie można udać się na regenerujący spoczynek na dużym materacu.

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią – łózko na miarę wnętrza

Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję zakupu narożnika, jest to, że po złożeniu zajmuje mało miejsca. Niestety niewielkie przestrzenie nie są sprzymierzeńcami pełnowymiarowych łóżek. Może się zdarzyć tak, że po wstawieniu do pokoju tak dużego mebla nie będzie już miejsca na nic innego, nawet na przejście z jednego na drugi koniec pomieszczenia. Tutaj do akcji wkracza rozkładana sofa, która po złożeniu odkryje dużo miejsca, którego wykorzystanie ogranicza już tylko nasza wyobraźnia.

Co w odwrotnej sytuacji, kiedy nie możemy narzekać na brak miejsca? Może się to wydawać śmieszne, ale zdarza się, że zapełnienie dużej przestrzeni sprawia niemały problem. W takiej sytuacji nie trzeba się ograniczać i można zainwestować w oba rozwiązania. Łóżko będzie pełniło oczywistą funkcję, a narożnik z funkcją spania będzie miejscem relaksu i przyjmowania gości, gdy ci będą zostawali na noc.

  Rolety rzymskie – dekoracje okien nr 1 w Polsce – jak wybrać najlepiej?

Wady i zalety obu rozwiązań

Aby ułatwić nieco wybór odpowiedniego produktu, oto lista plusów i minusów klasycznego łóżka oraz rozkładanej sofy:

Plusy łóżka:

 • łóżko nie wymaga składania i rozkładania,
 • klasyczne łóżko jest najbardziej wygodne,
 • do łóżka można dobrać różne materace w zależności od indywidualnych potrzeb.

Minusy łóżka z materacem:

 • łóżko zajmuje dużo miejsca,
 • łóżko nie jest wygodne do siedzenia,
 • klasyczne łóżko przeznaczone jest jedynie do spania.

Plusy rozkładanej kanapy:

 • kanapa po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca,
 • kanapa ma kilka zastosowań,
 • kanapa często posiada też praktyczny schowek na pościel.

Minusy kanapy:

 • kanapa wymaga składania i rozkładania, gdy korzysta się z funkcji spania,
 • pełniąc tyle funkcji, kanapa ostatecznie nie jest tak wygodna, jak łóżko,
 • do kanapy nie da się dobrać materaca pod własne wymagania.

Dobierz mebel dopasowany do twoich potrzeb!

Niezależnie od tego, czy twój wybór ostatecznie padnie na wygodne, lecz spore gabarytowo łóżko, czy na wielofunkcyjną kanapę lub narożnik z funkcją spania – ważne, aby mebel dopasowany był do twojego stylu życia. Jeśli jesteś duszą towarzystwa, a twoja sypialnia pełni również funkcję pokoju dziennego, bez większego zastanowienia stawiaj na zakup wygodnej rozkładanej kanapy.

Uniwersalny mebel z pewnością idealnie wpasuje się w przestrzeń, jednocześnie nie zabierając cennego miejsca. A co w przypadku gdy nie ogranicza nas niewielki metraż? Wtedy warto rozważyć zakup wygodnego pełnowymiarowego łóżka oraz kanapy. Łóżko pozwoli wysypiać się w komforcie, zaś rozkładana sofa będzie miejscem idealnym na długie posiadówki, oraz śpiących przyjaciół. Warto zauważyć, że nie każdy łączy sypialnię z salonem, wtedy swój pokój warto zaopatrzyć w zwykłe łóżko, a pokój dzienny, w którym przyjmujemy gości w wygodny rozkładany narożnik. Jak widać, możliwości jest wiele, zatem każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie!

  Jakie kolory w wystroju wnętrz będą modne w 2020 roku?

Artykuł powstał we współpracy z vero.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here