Małe pomieszczenie jest komfortowe, dopóki nie otworzymy w nim drzwi na oścież – wówczas „nie ma się gdzie ruszyć”. Rozwiązanie tego problemu jest nie tylko ekonomiczne, ale i stylowe oraz łatwe w montażu. Nazywa się „drzwi harmonijkowe”.
Jak zbudowane są drzwi harmonijkowe?
Skrzydło drzwi harmonijkowych składa się z wielu elementów. Są to tzw. lamele, które mogą być wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego (płyty wiórowej) lub tworzywa sztucznego (najczęściej jest to PCV lub polistyren).
Lamele są połączone ze sobą nie za pomocą zawiasów, ale taśm lub kawałków tkaniny i poruszają się po prowadnicach przy użyciu wózków lub zawieszek. Zazwyczaj lamele cechują się grubością 5-10 cm i szerokością 10 cm. Kiedy otwieramy drzwi, lamele składają się w charakterystyczną „harmonijkę” – stąd nazwa „drzwi harmonijkowe”.
Jeśli chcemy, aby drzwi harmonijkowe w większym stopniu izolowały przed hałasem, powinniśmy zdecydować się zamontowanie lameli przy górnej i dolnej prowadnicy. Warto mieć na uwadze, że po otwarciu drzwi harmonijkowych szerokość futryny zmniejsza się o ok. 6-15 cm.
Typowe drzwi harmonijkowe mają rozmiar 80×202 cm. Szerokością drzwi możemy manipulować, dokładając lub odejmując lamele, co zazwyczaj wiąże się z przygotowaniem spersonalizowanego zamówienia. Drzwi harmonijkowe na wymiar to konieczność, kiedy otwór drzwiowy cechuje się niestandardowymi parametrami.
Doskonały wybór do małych wnętrz
Eleganckie drzwi harmonijkowe pozwolą zaoszczędzić cenną przestrzeń. Drzwi harmonijkowe nie kolidują z meblami, ponieważ otwierają się i zamykają tylko w obrębie futryny. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy urządzamy pomieszczenie o małym metrażu, jak gabinet czy pokój dziecięcy, gdzie każdy centymetr kwadratowy wolnej powierzchni wpływa na komfort życia. Drzwi harmonijkowe możemy wykorzystać w dużych pomieszczeniach, np. w sypialni za pomocą drzwi oddzielić przestrzeń do spania od garderoby lub wykorzystać drzwi, aby przegrodzić kuchnię i salon.
Kolejnym argumentem przemawiającym za kupnem drzwi harmonijkowych jest ich cena, która jest niższa w porównaniu do drzwi uchylnych lub przesuwnych. Jeśli organizujemy remont generalny lub planujemy wykończenie większej ilości wnętrz, warto zdecydować się na zakup drzwi harmonijkowych, ponieważ dzięki nim w domowym budżecie pozostanie więcej oszczędności.
Czym się kierować przy wyborze drzwi harmonijkowych?
Aranżację wnętrza w stylu skandynawskim znakomicie wzbogacą eleganckie drzwi harmonijkowe wykonane z naturalnego drewna lub materiału drewnopodobnego. W nowocześnie lub minimalistycznie urządzonych wnętrzach wystrój pomieszczenia uzupełnią drzwi harmonijkowe utrzymane w jasnej kolorystyce bez dodatkowych zdobień.
Jeśli chcemy, aby w pokoju panowała przytulna atmosfera, możemy zdecydować się na drzwi harmonijkowe z przeszkleniami, które przepuszczają światło. Dzięki temu pomieszczenie jest jaśniejsze.
Montaż drzwi harmonijkowych jest bardzo prosty. Stosując się do porad specjalisty i dysponując podstawowymi narzędziami (wkrętarka, poziomica, miarka, piłka ręczna, wkrętak krzyżowy, ołówek), można je wstawić samodzielnie w otwór drzwiowy.
Może Cię również zainteresować: https://deko-rady.pl/porady/jakie-drzwi-wejsciowe-wybrac-do-mieszkania_33180