Co na podłoge zamiast paneli - alternatywa dla paneli podłogowych
5
(3)

Położenie podłogi w nowym mieszkaniu, czy domu to niemała inwestycja. Powinniśmy zatem dokładnie przemyśleć wybór rodzaju podłogi – po pierwsze nie będzie nam łatwo ją zmienić po kilku miesiącach użytkowania, po drugie musimy pamiętać, że wybór materiału na podłogę musi być dostosowany nie tylko do gustu użytkownika, ale do specyficznych warunków panujących w mieszkaniu/domu, tj. do temperatury otoczenia, wilgotności czy rodzaju pomieszczenia  i ogrzewania.

Od dłuższego już czasu w naszych wnętrzach królują panele podłogowe – estetyczne i łatwe w montażu, uniwersalne i w bogatej palecie barw, faktur i rozmiarów. Ale pamiętajmy, na panelach świat się nie kończy – może warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniami? Może warto zaryzykować i odkryć te mniej popularne rozwiązania “podłogowe”? Poniżej prezentujemy ciekawe rozwiązania dla waszej podłogi.

Parkiet drewniany – rozwiązanie retro z zębem nowoczesności

Parkiet drewniany jest rozwiązaniem ponadczasowym i długowiecznym. Wystarczy tylko właściwie dbać o podłogę, by móc cieszyć się pięknem drewna przez długie lata. Nie musi być również nudny. Możemy pokusić się by ułożyć nasz parkiet w nieszablonowy sposób, np. w różnego rodzaju, kostki, jodełki i drabinki, a także w szachownicę czy cegiełki.

Dodatkowo możemy pozostawić nasz parkiet w kolorze naturalnym lub możemy dobrać do niego indywidualny kolor. Wykorzystanie drewna pozwoli oddychać naszej podłodze oraz odpowiednio nawilży nasze pomieszczenie.

Jeżeli uznamy, że nasza podłoga jest już nieładna, pojawiły się na niej rysy i zmatowienie możemy ją wycyklinować, nawet kilkukrotnie, bez obaw o uszkodzenie drewna.

Zastosowanie drewna ociepla nasze wnętrze i nadaje mu przytulny charakter. Takie rozwiązanie polecane jest osobom z małymi dziećmi, gdyż drewniana podłoga doskonale izoluje, więc pociechy bez obaw mogą bawić się na podłodze.

Niestety parkiet jest bardzo podatny na zmiany temperatury i wilgotność powietrza panującą we wnętrzu, na skutek czego może się kurczyć i luzować. Sprawia to, że pomiędzy deskami powstają pęknięcia i mało estetyczne szczeliny, czasem mogą poluzować się deski. Jest to również dość kosztowne rozwiązanie, zarówno jeżeli chodzi o cenę zakupu, wykończenie jak i konserwację.

Ceramiczne płytki drewnopodobne – zalety i wady

Drewno jest produktem ponadczasowym, jednakże jego pielęgnacja jest trudna i kosztowna, zwłaszcza jeżeli chcemy by utrzymało ono swój wygląd i służyło nam długi czas.

  Świąteczne inspiracje

Płytki drewnopodobne są natomiast niezwykle wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, związane z codziennym użytkowaniem, są łatwe w pielęgnacji, a dodatkowo bardzo estetyczne. Zastosowanie ich w pomieszczeniu sprawia, ze wygląda ono przytulnie i otrzymuje niepowtarzalny, ciepły charakter. Jeżeli wybierzemy płytki z wysoką odpornością na ścieranie, będą one odporne na zarysowania oraz utratę koloru, nawet w często użytkowanych pomieszczeniach.

Istotne jest również to, że płytki drewnopodobne możemy zastosować na zewnątrz budynku – musimy pamiętać by wybrać płytki mrozoodporne. Takie płytki doskonale sprawdzą się jako element wykończenia tarasu, schodów czy ciągów komunikacyjnych.

Płytki nie nasiąkają wodą, dlatego możemy je zastosować w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, ich powierzchnia jest odporna na wodę, nie musimy ich cyklinować, czy używać specjalnych preparatów by zachowały połysk – wystarczy je regularnie myć mopem i domowymi środkami czystości. Charakteryzują się one mniejszym oporem cieplnym niż np. panele, dlatego warto je wykorzystać przy ogrzewaniu podłogowym.

Jedną z wad posiadania płytek drewnopodobnych jest fakt, iż są one zimniejsze w dotyku niż np. panele. Takie rozwiązania spowoduje, że będziemy musieli zastosować dywaniki koło łóżka czy kanapy.

Również położenie takiej podłogi jest dużo bardziej skomplikowanie i może wymusić na nas skorzystanie z usług fachowców.

Warto również pamiętać, że w przypadku jakiegokolwiek uszczerbku płytki, należy wymienić całą płytkę – czasem jest to bardzo skomplikowane lub zupełnie niemożliwe.

Drewno bambusowe – hit ostatnich miesięcy

Drewno bambusowe staje się eko-odpowiednikiem dla różnego rodzaju drewna egzotycznego, którym możemy wykończyć naszą podłogę. Uprawa bambusa jest korzystna dla otoczenia, gdyż bambus pochłania o 35% więcej dwutlenku węgla, niż inne drzewa. 

Jest jednym z najtwardszych materiałów, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach często użytkowanych, takich jak salon, a dodatkowo jest bardzo odporny na wilgoć i dlatego można go wykorzystać w wykończeniu podłogi w łazienki lub kuchni. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego można go wykorzystać do tworzenia ciekawych mozaiek.

Drewno bambusa nie kurczy się, nie pęcznieje od wilgoci, a ze względu na proces produkcyjny nie pęka, a także nie pojawiają szpary między deseczkami. Kolor drewna oraz jego rysunek ocieplają wnętrze, tworząc niepowtarzalny nastrój.

Posadzki żywiczne – chłodna elegancja – prawda czy mit

Posadzki żywiczne są wysoce wytrzymałe oraz odporne na środki chemiczne, tworzą idealnie gładkie, pozbawione fug, bezspoinowe, łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie. Posadzki te nie przyciągają kurzu – mają właściwości antyelektrostatyczne i dodatkowo mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym.

  Minimalizm, a złoto? Dlaczego nie

Posadzki te kojarzą nam się z chłodną powierzchnią, która nadaje się do wypełnienia dużych przestrzeni, ale nic bardziej mylnego. Można z nich stworzyć wielobarwne kompozycje z różnym wykończeniem powierzchni, np. mat, półmat lub kompozycje 3D dla bardziej odważnych użytkowników. Istotne jest również to, że posadzkę można wykonać na starej podłodze – drewnianej lub płytkach ceramicznych, nadając im niebanalnego wyglądu.

Dużą wadą tego rozwiązania jest niestety technologia wykonania takiej posadzki. Z całą pewnością musimy wynająć do tego odpowiednią ekipę, jest to również proces czasochłonny, gdyż w procesie wykonania takiej podłogi bardzo istotne są warunki panujące we wnętrzu – temperatura i wilgoć, ale również przerwy technologiczne. Nie jest to również rozwiązania tanie – koszt położenia takiej podłogi może sięgać nawet 9000,00 zł dla pomieszczenia o wielkości 30m2.

Linoleum – koszmar dawnych lat, dziś piękna podłoga do korytarza czy kuchni

Linoleum nie kojarzy nam się dobrze – pamiętamy paskudne brązowe, pozbawione wyrazu gumowe wykładziny z dawnych lat, ale w chwili obecnej jest to jeden z mocniejszym materiałów wykończeniowych do podłogi. Jest produktem niedrogim, łatwym do położenia, występuje w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach, jest odporny na ścieranie i wgniecenia. Jeżeli pojawią się na nim rysy, z czasem samoistnie zanikną, gdyż materiał utleni się. Linoleum jest materiałem higienicznym, łatwo je utrzymać w czystości, jest też ciepłe.

Wbrew pozorom linoleum wcale nie jest odporne na wodę – długotrwały i intensywny kontakt z wodą może mu zaszkodzić i naruszyć jego strukturę. To wydaje się być jedyną wadą produktu.

Doskonale sprawdzi się w korytarzu czy kuchni, można je również położyć w pokoju dziecięcym, w szczególności w pokoju raczkującego maluszka, który nie będzie traktował naszej podłogi łaskawie.

Podsumowując… co położyć na podłodze?

Podsumowując – otwórzmy się na wszytko co oferuje nam rynek wykończenia wnętrz. Powyżej opisaliśmy tylko kilka przykładów nowoczesnego wykończenia podłogi, a przecież na rynku mamy jeszcze dostępne płytki (gresowe, kamienne, ceramiczne) korek – panele lub płytki, wykładziny elastyczne (PVC, kauczuk), wykładziny dywanowe. Ceny są bardzo urozmaicone, nie każde wykończenie wymaga od nas dużych nakładów finansowych.W dobie powszechnej dostępności różnych produktów i usług ogranicza nas już tylko Nasza wyobraźnia.

Eksperymentujmy i bawmy się, by stworzyć przestrzeń niebanalna i wyjątkową, zarówno dla nas i naszych gości.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here