Żyrandol do domu
5
(2)

Kryształowe żyrandole – czy w ogóle są jeszcze modne?

Rozmowę o wyborze żyrandola z kryształu do pokoju dziennego zacząć trzeba od rozwiania jednego z aranżacyjnych mitów. Głosi on, że dziś modne są jedynie wnętrza minimalistyczne i nowoczesne. Absolutnie nie jest to jednak prawda, a różnego rodzaju elementy klasyczne są bardzo chętnie wybierane zarówno przez designerów, jak i zwykłych ludzi. Nie powinno więc dziwić, że także kryształowe żyrandole, które w oczywisty sposób kojarzą się z wystrojami dworkowymi, mogą okazać się niezwykle trafionym elementem wielu salonów.

W tym miejscu warto też podkreślić, że ich wygląd niekoniecznie musi nawiązywać do właśnie tego stylu. Niektóre lampy z wieloma źródłami światła i kryształowymi dodatkami będą pasować także do bardzo designerskich i nowoczesnych aranżacji. Co więcej, z racji swego wyglądu, wiele z nich gwarantuje uzyskanie niepowtarzalnego efektu, który z pewnością zwróci uwagę gości!

Do jakich wnętrz będzie pasował żyrandol z kryształu?

Jak już wspomnieliśmy, kryształowe żyrandole wcale nie muszą być łączone tylko z wnętrzami w stylu klasycznym czy dworkowym. W tym przypadku wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu lampy do salonu. Kiedy najczęściej sprawdzą się wzory z kryształu?

  • Duże salony w stylu pałacowym – optymalnym rozwiązaniem będzie jedna sporej wielkości lampa tego typu zawieszona nad stołem.
  • Salony dworkowe lub rustykalne – w ich przypadku najlepiej sprawdzą się niewielkie żyrandole z elementami z kryształu.
  • Nowoczesne salony – do nich pasować będą designerskie lampy z kryształu, szczególnie te o dość minimalistycznej formie.

W tym miejscu warto też dodać, że żyrandole doskonale sprawdzą się także w obszernych jadalniach – zarówno samodzielnych, jak i będących części pokoju dziennego.

  Dobra szafa musi spełniać wymagania w najdrobniejszych detalach

Lampy kryształowe – o czym pamiętać podczas zakupu?

Kluczem do udanego zakupu żyrandola z kryształu jest oczywiście dobranie odpowiedniego wzoru, co niestety niekoniecznie musi być takie proste. Wynika to z faktu, że żyrandole powinny być dopasowane nie tylko do aranżacji, ale też wielkości i wysokości salonu. Szczególnie te ostatnie kwestie są niestety często pomijane. Dlatego też warto przypomnieć, że:

  • Zalecana wysokość najniżej położonej części żyrandola w salonie to około 210 centymetrów. Z kolei w przypadku umieszczenia tego źródła światła nad stołem powinien powstać prześwit około 75 centymetrów. Warto przy tym też dodać, że masywna i rozłożysta lampa zawieszona niemal na samym stropie również nie będzie wyglądać korzystnie – powinna ona posiadać co najmniej kilkudziesięciocentymetrowy łańcuch lub linkę nośną.
  • A jak wyliczyć poprawną rozpiętość żyrandola? Wystarczy do długości salonu dodać jego szerokość w centymetrach, wynik podzielić przez 30, a następnie pomnożyć razy 2,5. Oznacza to, że w przypadku pomieszczenia o wymiarach 400×600 idealna szerokość to około 83 centymetry.

Co jasne, powyższych wyliczeń nie trzeba zawsze brać dosłownie. W przypadku długich salonów dobrym rozwiązaniem może być np. zamontowanie dwóch nieco mniejszych lamp. Z kolei wysokość różnego rodzaju żyrandoli jest na tyle zróżnicowana, że do każdego wysokiego salonu na pewno uda się dobrać odpowiedni model lampy. Z pewnością jednak i w tym przypadku trzeba zachować rozsądek, który najlepiej ochroni przed aranżacyjną katastrofą.

Gdzie kupić kryształowy żyrandol do salonu?

Innym problemem, na który mogą trafić osoby chcące kupić żyrandol z kryształu do pokoju dziennego, może być stosunkowo niewielka liczba dostępnych produktów. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju sklepów stacjonarnych, które wolą stawiać na najbardziej popularne wzory lamp.

Wyjściem z tej sytuacji są więc poszukiwania odpowiedniego oświetlenia w internecie, gdzie liczba ofert jest dużo większa. Co nie mniej ważne, dobre sklepy online, jak np. Lampy.pl, oferują też niskie ceny oraz najwyższe bezpieczeństwo zakupów. A to z kolei zdecydowanie ułatwia znalezienie idealnego rozwiązania do swojego salonu!

  Luksus na błysk

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: gamespirit

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here